İsrail - Vizesi

 • Tel Aviv ( De facto Kudüs)
 • 2020-04-23

İsrail Vizesi

 • Değerli ziyaretçimiz;
 • İsrail ülkesine, seyahat ya da başka bir amaç ile gidebilmek için, İsrail Vizesi (izin) almanız gerekmektedir. Bu kapsamda verilebilecek olan izinler detaylı olarak hazırlanmakta, başvuru yapan bireyler, etkin şekilde araştırılmaktadır.
 • İsrail vizesi alabilmek için ülkemiz dahilinde bulunmakta olan İsrail elçiliklerine başvuruda bulunabilir ya da gözde bilinen, etkin bir durum ve konumda olan uluslararası faaliyet gerçekleştirebilen seyahat acentesi ile anlaşarak bu alandan da vize başvurularınızı başlatabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, bizler Global vize olarak, vize için gerekli belgeler, belgelerde güncellemeler ya da vize ücretleri gibi konularda sizleri, e-posta veya SMS gibi iletişim araçları ile ücretsiz olarak bilgilendirebiliriz.


İsrail Vizesi Nasıl Alınır

 • İsrail’e gitmek için mutlaka İsrail vizesi almanız gerekmektedir. Çalışma durumunuz ve başvuracağınız vize tipi için gerekli evrakları hazırlayarak ilgili ofisimize (ikamet yerinize göre Ankara veya İstanbul’dan başvuru yapılabilir) ulaştırmanız durumunda tarafımızdan vize başvuru formunuz doldurularak işleminiz için elçilikten bir randevu talep edilir. Hazırlamış olduğumuz eksiksiz dosyanızla birlikte vize başvuru işleminiz, başvuruya gelmeniz gerekmeden tarafımızdan yapılır. Vize süresi elçilik tarafından değerlendirilerek 1-2 hafta içerisinde verilir.


İsrail Turist Vizesi Nasıl Alınır

 • Turistik İsrail vizesi başvurunuz için sizin içinde bulunduğunuz statüyü kapsayan evrakları hazırlayarak size en yakın ofisimize teslim etmeniz veya ulaştırmanız gerekmektedir. Evraklarınız eksiksiz olarak teslim alındıktan sonra dosyanız hazırlanarak randevunuz talep edilir. Satın alınmış uçak biletiniz ve ödenmiş konaklama belgeleriniz yok ise tarafınıza formalite uçak rezervasyonları ve konaklama rezervasyonları yapılır. Randevunuz belli olduğunda, dış operasyon birimimizden bir arkadaşımız hazırlamış olduğumuz eksiksiz dosyanızla birlikte sizin yerinize başvuruya katılır. Randevuya katıldığınız gün işlem süreniz başlamış olur.


İsrail Turist Vizesi İçin Ne Yapmam Lazım

 • Turistik vize başvurularında, vize başvuru formunuz, zorunlu seyahat sağlık sigortanız, vize talep dilekçeniz, detaylı seyahat programınızı gösterir dilekçeniz ve kişisel evraklarınız dışında mutlaka konaklanacak otel ve gidiş/dönüş uçak biletlerinizi ibraz edilmesi gerekmektedir. Satın almış olduğunuz bir tur veya otel ödemesi ve uçak bileti yok ise deneyimli danışman arkadaşlarımız tarafından vize başvurunuz için gerekli otel ve uçak rezervasyonları yapılmaktadır. Bu rezervasyonlar vize sonucunuz belli olup, pasaportunuzu vizeli bir şekilde alana kadar aktif durumda olup, daha sonra iptal edilir ve bu işlemler ile ilgili herhangi bir ücret tarafınıza yansıtılmaz. Vize süreniz içinde dilediğiniz zaman uçup, dilediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Tüm bu gerekli belgelerin profesyonel danışmanlar tarafından hazırlanarak, vizenizi sorunsuz bir şekilde almak için size en yakın Global Vize şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.


İsrail Turist Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

 • İsrail turistik vize başvuruları randevuya katıldığımız günden itibaren 1-2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır


İsrail Ticari Vizesi Nasıl Alınır

 • Ticari İsrail vizesi başvurunuz için sizin içinde bulunduğunuz statüyü kapsayan evrakları hazırlayarak size en yakın ofisimize teslim etmeniz veya ulaştırmanız gerekmektedir. Ticari vize başvurularında İsrail’ den gelen davetiyenin mutlaka orijinal (kaşe/mühür ve ıslak imzalı) nüshası gerekmektedir. Evraklarınız eksiksiz olarak teslim alındıktan sonra dosyanız hazırlanarak randevunuz talep edilir. Satın alınmış uçak biletiniz ve ödenmiş konaklama belgeleriniz yok ise tarafınıza formalite uçak rezervasyonları ve konaklama rezervasyonları yapılır. Randevunuz belli olduğunda, dış operasyon birimimizden bir arkadaşımız hazırlamış olduğumuz eksiksiz dosyanızla birlikte sizin yerinize başvuruya katılır. Randevuya katıldığınız gün işlem süreniz başlamış olur.


İsrail Ticari Vizesi İçin Ne Yapmam Lazım

 • Ticari vize başvurularında, resmi davetiyeniz, vize başvuru formunuz, zorunlu seyahat sağlık sigortanız, vize talep dilekçeniz, detaylı seyahat programınızı gösterir dilekçeniz ve kişisel evraklarınız dışında mutlaka konaklanacak otel ve gidiş/dönüş uçak biletlerinizi ibraz edilmesi gerekmektedir. Satın almış olduğunuz bir tur veya otel ödemesi ve uçak bileti yok ise deneyimli danışman arkadaşlarımız tarafından vize başvurunuz için gerekli otel ve uçak rezervasyonları yapılmaktadır. Bu rezervasyonlar vize sonucunuz belli olup, pasaportunuzu vizeli bir şekilde alana kadar aktif durumda olup, daha sonra iptal edilir ve bu işlemler ile ilgili herhangi bir ücret tarafınıza yansıtılmaz. Vize süreniz içinde dilediğiniz zaman uçup, dilediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Tüm bu gerekli belgelerin profesyonel danışmanlar tarafından hazırlanarak, vizenizi sorunsuz bir şekilde almak için size en yakın Global Vize şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.


İsrail Ticari Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

 • İsrail ticari vize başvuruları randevuya katıldığımız günden itibaren 1-2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır


İsrail Vize Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir

 • İsrail vizesi başvurusu için gerekli evraklar çalışma durumunuz ve ziyaret amacınıza göre değişkenlik göstermektedir. Seyahat amacınıza ve çalışma durumunuza göre hangi evrakları hazırlamanız gerektiği ile ilgili ve süreç ile ilgili tüm detaylı bilgilendirme için lütfen en yakın şubemizi ziyaret ediniz veya bize ulaşınız.


İsrail Vize Ücreti Ne Kadardır

 • İsrail  vizesi başvuru harçları ve toplam maliyet seyahat amacınız ve süresi gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.İsrail vize ücreti ile daha detaylı bilgi için tıklayın.


İsrail Vize Ücretini Nereye Yatıracağım

 • İsrail  vize başvuru harçları ödemesi, tarafımızdan yapılmaktadır. Dosyanızı teslim etmek için geldiğinizde ilgili ofisimize ödeme yapılabilir veya hesaba havale yolu ile de ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.


İsrail Vizesi Almak İçin Benim Bir Yere Gelmeme Gerek Var Mıdır

 • İsrail vizesi için gerekli evrakları hazırlayarak ilgili ofisimize (ikamet yerinize göre Ankara veya İstanbul’dan başvuru yapılabilir) teslim etmeniz veya ulaştırmanız yeterlidir. Daha sonrası için de gelmeniz veya başvuruya katılmanız gerekmez. Başvuru işlemleriniz tarafımızdan yapılır.


İsrail Vizesinden Ret Aldığımda Ne Yapmam Gerekir

 • İsrail vizesi başvurularınızda sonucun olumlu veya olumsuz olması durumu işleminiz sonuçlandıktan sonra pasaport teslim alındığında belli olur. Seyahat sicilinizde bir olumsuzluk veya maddi durumunuzda bir problem yok ise vize başvurunuz büyük ölçüde olumlu sonuçlanacaktır. Yetkili kişi tarafından ret ile sonuçlandırılması durumunda ret gerekçe veya gerekçelerini ortadan kaldırarak, mevcut durumunuzu vize alma şartlarına uygun hale getirerek tekrar başvuru yapılabilir.


İsrail Aile Birleşimi Vizesi İçin Ne Yapmalıyım

 • Turistik ve ticari İsrail vizesine göre farklı bir prosedürü olan İsrail Aile Birleşimi Vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve hazırlamanız gereken evrak listesi için size en yakın şubemizi ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.


İsrail Öğrenim Vizesi İçin Ne Yapmalıyım

 • Turistik ve ticari İsrail vizesine göre farklı bir prosedürü olan İsrail  Uzun Süreli Eğitim Vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve hazırlamanız gereken evrak listesi için size en yakın şubemizi ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

İsrail Konsolosluğu Nerededir

 • İsrail başvurularınızı Ankara veya İstanbul’dan gerçekleştirebilirsiniz. İsrail konsolosluğu ile daha detaylı bilgi için tıklayın.

Hangi İllerde Global Vize Şubesi Vardır

 • Global Vize, vize başvuru ve danışmanlık merkezi olarak;
 • Ankara – Gazi Osman Paşa,
 • İstanbul – Harbiye (Avr),
 • İstanbul – Kadıköy (And) ve
 • İzmir – Alsancak’ ta,
 • siz değerli misafirlerimize hizmet vermekteyiz.


son güncellenme tarihi

02.04.2020 

İsrail turist Vizesi alanız için mutlaka otel rezervasyonunuz olmalıdır. Çalışma durumunuza göre hazırlamış olduğunuz diğer evraklarınız ile beraber İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği'nden gelmenize gerek kalmadan biz yetkili acentalar ile beraber başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İşlem süreci 7 ile 10 iş günü olmak ile beraber Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. (Seda DURAN)
İsrail ticari vizesi almanız için iş ilişkisine girecek olduğunuz şirketten davetiye gelmelidir. Bu davetiye davet eden şirketin bilgileri, sizin şirket bilgileriniz ve seyahat amacını içeren bilgileri içermelidir.Ayrıca davet eden kişinin oturum veya kimlik kartı dosyaya eklenmelidir.Diğer gerekli evraklar çalışan veya işveren olarak değişmektedir.Çalışan iseniz firmanız tarafından yetkilendirildiğinize dair firma antetli kağıdına kaşeli imzalı olmak yazılmış dilekçe,işveren iseniz şirket antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. Ticari vize süreci turistik vize işlem sürecine göre daha kısa sürmek ile beraber 3 ile 5 iş günü içerisinde değişmektedir.(Seda DURAN)
İsrail vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır. Detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.(Seda DURAN)
İsrail vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır. Detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.(Seda DURAN)
İsrail Ankara Büyükelçiliği Adres: Mahatma Gandi Cad., No: 85, 06700 , G.O.P. / ANKARA İsrail İstanbul Konsolosluğu Adres: Büyükdere Cad. Yapı Kredi Plaza ,C Blok, 7. Kat ,80620 , 4. Levent / İSTANBUL
İstanbul İsrail Konsolosluğu Adres: Büyükdere Cad. Yapı Kredi Plaza ,C Blok, 7. Kat ,80620 , 4. Levent / İSTANBUL Tel:0(212) 232 00 88
Ankara İsrail Büyükelçiliği Adres: Mahatma Gandi Cad., No: 85, 06700 , G.O.P. / ANKARA Tel:0(312) 426 88 89
İsrail vize ücreti kalacağınız gün sayısına ve vize süresine göre değişebilmektedir.(Seda DURAN)
İsrail vize başvurusu için gelmenize gerek yoktur. Biz yetkili acentalardan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.(Seda DURAN)
İsrail başvuruları direk konsolosluklardan yapılmaktadır. Konsolosluklar ise Ankara ve İstanbul'da bulunmaktadır. Bölge ayrımı bulunmak ile beraber acenta aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Randevuya gelmenize gerek yoktur. (Seda DURAN)
İsrail vize başvurunuz olumsuz yani red ile sonuçlandıysa neden red aldığınız önemli olmak ile beraber yaşanan eksiklik veya yanlışlık düzeltilerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında alınan cevaba karşı Konsolosluğa itiraz edebilirsiniz. Tecrübelerimize dayanak şu ana kadar evraklar tam olduğu sürece herhangi bir red ile karşılaşmadığımızı bildirmek isteriz.(Seda DURAN)
İsrail vize işlemleri ile ödemeniz gereken ücreti size verilen hesap numarasına havale olarak çıkabilirsiniz. (Seda DURAN)
İsrail turist vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta ve 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.(Seda DURAN)
İsrail ticari vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta ve 3 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.(Seda DURAN)
İsrail ticari vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta ve 3 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.(Seda DURAN)
İsrail aile birleşimi işlemleri Türkiye'den müraacatının yapılması zor olan ama oturum vizesi katagorisine müraacatanız da davetiye,sponsor evraklarının hazır olması gerekiyor.Sizin çalışmanız, çalışma evraklarınızı ve maddi yeterliliğini sağlamanız , evliliğini ispat etmeniz gerekmektedir.
İsrail Vizesi müşteri soru ve cevapları :
 dilara altın
İyi çalışmalar .Bir inşaat şirketi olarak çalışanşarımızdan iki kişiyi bir toplantı için israile göndermek durumundayız fakat kişiler daha önce hiç vize almadıkları için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bilemiyoruz .Davetiye çalışan belgesi kimlik neler gerekli bizi bilgilendirirmisiniz?
 • dilara altın
 • |
 • 12/12/2017 - 09:51

Cevabı görüntüle

 muhammed taha gül
turistik seyehat masrafları ve gerekli belgeler öğrenciyim
 • muhammed taha gül
 • |
 • 28/03/2018 - 19:52

Cevabı görüntüle

 Ali aslanov
Ben agiska türkuyum Azerbaycandan geldim oturum izinim var amma kimliyim yoxdur bana vize düşyorm?
 • Ali aslanov
 • |
 • 27/08/2018 - 21:47

Cevabı görüntüle

 kahraman koca
Merhaba ben emekli doktorum ve turist rehberiyim .Daha önce alınmış 2 yıllık schengen vizem var .Şimdi İsrail vizesi almak istiyorum. Yardımınızı rica ediyorum.
 • kahraman koca
 • |
 • 15/01/2019 - 13:16

Cevabı görüntüle

 DENİZ DUDULLU
Merhaba Kudüs e gidiyoruz ancak ben öğrenciyim ama öğrenci belgesi alamadım neler yapmam gerek Bordo pasaportum var vize için hangi yolları izlemem gerek yardımcı olur musunuz ? izleyeceğim yolu gösterirseniz sevinirim teşekkürler .
 • DENİZ DUDULLU
 • |
 • 03/05/2019 - 18:07

Cevabı görüntüle

 mithat m.
İsrail turistik vizesi evraklarını rica edeceğim. Benim eşim devlette memur olarak çalışıyor , şu an doğum sonrası ücretsiz izinde. Neler hazırlamalı?
 • mithat m.
 • |
 • 24/05/2019 - 15:07

Cevabı görüntüle

 Bayram akyuz
23 yaşındayım türkiye de yaşıyorum sizin ülkenize hizmet etmek istiyorum ailem de yok sorunlarımızdan dolayı
 • Bayram akyuz
 • |
 • 18/11/2019 - 17:15

Cevabı görüntüle

 Nurgul kantar
Bayramda İsrail'e turist olarak gitmek istiyoruz. Yesil pasaporta vize var mi?
 • Nurgul kantar
 • |
 • 05/08/2016 - 16:55

Henüz cevaplandirilmamis

İsrail Vizesi

      İsrail, T.C. vatandaşlarının seyahatleri için vize talep etmektedir. İsrail ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya esasında diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ziyaretçiler israil vizesinden  muaf olmaktadır. İsrail Vize basvuruşu yapmak için en geç 20 gün öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Ankara büyükelçiliği ya da İsrail konsolosluğuna vize için müracaatta bulunabilirsiniz. Sonucunuz 7 ile 10 gün arasında size bildirilmekte. Bu arada İsrail Vizesinin pasaporta kaşe basılarak yapılmadığını söylemeliyim. Bir evrakla bildiriliyor. Tavsiyem o evrakı yanınızdan asla ayırmayın.

 

İsrail Hakkında Genel Bilgi

      İsrail’in Başkenti Kudüs’tür. Kudüs, eski şehir ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yeni Şehir dediğimizde gözünüzde canlanan durum malum yüksek binalar, barlar, publar, kafe ve restoranlar burada yer alıyor.

     Tatil için aklımızdan bile geçirmediğimiz yer aslında bayağı iyi derece tatil bölgesiymiş ve oldukça nezih bir yermiş. Eski Şehir ise yine adından anlayacağımız üzere dünya tarihinin binlerce yılına şahitlik etmiş olan onlarca din adamı ve peygamberlerin uğrak yeri ve 3 büyük dinin uğruna savaşılan ve kutsal sayılan yerlerin bulunduğu şehirdir. İsrail coğrafi konumu itibari ile Asya bölgesinde yer alır. Konum açısından ise batısında Akdeniz, kuzeyinde Lübnan ve Suriye, doğusunda Ürdün ve güneyinde de Mısır ile Filistin yer alır. Ülkenin finans merkezinin Tel Aviv olduğunu ve paraya çok ihtiyacınız olacağını söylemek isterim. Oldukça pahalı bir yer. İsrail Şekeli ile TL hemen hemen aynı pahada. İsrail nüfus yoğunluğu Yahudi olan tek devlettir. Çeşitli din, kültür ve geleneklere ev sahipliği yapması sebebi ile Dünyanın en büyük 43. ekonomisine sahiptir.

        Üç dinin kutsal olarak saydığı yapıt ve yerleri dolayısı ile inanç turizmi yaygındır. Ülke, yıl içerisinde ciddi derece fazla sayıda Hristiyan, Müslüman ve Yahudi’yi ağırlar. Ülkenin ikliminin ılıman olduğunu ve deniz kıyılarının turizm için elverişli olduğunu söylemek isterim. İsrail’in En önemli şehirleri başta Tel Aviv ve Kudüs olmak üzere, Akko, Safed, Taberiye, Haffa, Nassıra, Bet Shean ve Eilat’tır. Bununla birlikte daha 15 farklı alt şehir bulunmaktadır.

 

İsrail’e Yolculuk

      Vizenizin onayını aldıktan sonra ilk yapmanız gereken kendinize bir rota hazırlamak. Ben sıralamamı sizinle aşağıda paylaşıyor olacağım. Öncelikle İsrail’de yaşayan Yahudilerin Cuma ve cumartesi günleri inançları sebebi ile çalışmadıklarını ve çalışmayı günah saydıklarını belirtmeliyim. Dolayısı ile bu günlerde yolculuğa çıkmayı düşünüyorsunuz bu bir hayli zor olabilir. Sabiha Gökçen havaalanından 2 buçuk saatte varıyorsunuz Tel Aviv’e. Tel Aviv İsrail’in bir şehri burada bulunan Ben Gurion havaalanından Kudüs’e yol, ortalama 1 saat sürüyor. Taksi kullanmak istediğiniz de durum biraz daha farklı ancak Taksi fiyatlarının çok fahiş fiyatlar olduğunu belirtmek isterim.

 

Kudüs’te Gezilecek Yerler

 

           İsrail’de ne var? İnsanlar neden İsrail’e gidiyor? derseniz eğer sebeplerini şöyle bir sıralayayım.

İsrail üç büyük dine hitaben kutsal sayılan bir şehirdir. Burada Müslümanlar için Mescid-i Aksa ve Kubbe ’tüs Sahra, Hristiyanlar için Kutsal Kabir Kilisesi ve Yahudiler içinse Ağlama Duvarı ve Tapınak Dağı kutsaldır. Yeni Şehirden yukarıda bahsetmiştik şimdi eski şehre gelelim. Eski şehir surlarla çevrili küçük bir yerdir. Eski şehre yaklaşıp Jaffe kapısından içeri giriyorsunuz ve kendi içinde Hristiyan mahallesi, Ermeni mahallesi, Müslüman mahallesi ve Yahudi mahallesi olarak 4 bölüme ayrılan yerlerin farkına varıyorsunuz. Girişte sağ tarafınızda Davut kulesi yer alıyor.

İçeride her turistik bölge gibi kendi içlerinde farklı olacak şekilde turistik çarşılar yer alıyor.

Kudüs’ten Sonra Tel Aviv’e geçelim dilerseniz;

 

Gece Hayatının Kalbi Tel Aviv

 

       Tel Aviv’in Yeni Şehir kısmında yer aldığını söylemek isterim. Buranın gece konsepti ile gece konsepti tamamen farklı. Burası aynı zamanda ‘Asla Durmayan Şehir’ olarak ta bilinmektedir.

       Gündüz birçok mekân kafe ve restoran görevi görürken gece 11’den sonra bunların bar, club ve pub olarak dönüştüğünü görebilirsiniz. Tel Aviv’in ünlendiği gece hayatının en kalabalık ve hareketli yeri Rothshild bulvarıdır. İlk kez gidecekseniz eğer bulvar sizin için en ideal yerdir. Birkaç kez geldikten sonra yerlilerle tanışıp gelenek ve göreneklerini öğrenip biraz oralara doğru kayabiliyorsunuz. Her şehir gibi Tel Aviv de hafta sonları oldukça kalabalık ancak diğer günlerinde sakin olduğunu söyleyemem. Şahit olmadım ancak Tel Aviv’deki popüler mekanların iki ayda bir popüler mekanların değiştiğini böylelikle rutinlikten çıktığını öğrendim. Yaş sınırlaması İsrail için de 18 ancak bazı mekanlarda en az 30 olması gerekmektedir. Sadece erkeklerin ya da sadece bayanların girebildiği yerlere de rastlıyorsunuz. İsrail’in kendine özgü bir içkisi yoktur yerlilerin yaptığı rakı ve şarap şişelerine rastlayabilirsiniz. Alkole istediğiniz an ulaşabiliyorsunuz ve ona rağmen alkol tüketimi düşük sınırlardadır.

      Tel Aviv’in ayrılmaz bir diğer parçası ise cadde kafeleridir. Bu kafelerden en büyük olanı Arom ’dur. Mutlaka gitmenizi ve birkaç saat zaman geçirmenizi tavsiye ederim.

 

İsrail’de Gezilecek Diğer Yerler

 • Ölüdeniz Sahilinde yüzmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Dünyanın en alçak noktasında bulunan Ölü Deniz’in oldukça tuzlu olduğunu söyleyebilirim.
 • Massada Kalesini mutlaka gezmelisiniz. İsrail’in güney doğu kısmında bulunan, kaya platosu üzerinde bulunan bir kaledir ve Ölü Deniz’i boydan boya tepeden görmenizi sağlıyor.
 • Hayfa’daki Bahai bahçelerini gördüğünüz an büyüleneceksiniz. Girişi ücretsiz olan bu bahçeler her turist tarafından mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.
 •  

 

 

Yemek kültürü

    İsrail yerlileri Yahudiler inançları gereği et ile süt ürünlerinin birlikte tüketmiyorlar. Akdeniz ve orta doğu tarzının hâkim olduğunu söyleyebilirim. Türkler gibi çok ekmek tüketimi mevcut. Yemek konusunda problem yaşamıyorsunuz.

Khala adında yerli ekmekleri var tatlı ve mayasız bir ekmek. Şerbetli tatlılar yaygın, en lezzetli yemeklere salaş mahalle lokantalarından pahalı da olsa temin edebiliyorsunuz.

 

Tel Aviv’de Konaklama

   Kamp alanı ve hostellerden tutun, 5 yıldızlı otellere kadar herkes için uygun seçenekler bulunuyor. Tel Aviv’in merkezi Tayelet (beyaz şehir), liman ve Jaffa’dan oluşan mahalleler otellerin bulunduğu lokasyondur.  Tel Aviv’in otellerine

İsrail ile ilgili sorularınızı Danışmanlarımız memnuniyetle yardımcı olacaklardır!