Italya Konsolosluk Bilgileri

  • Roma
  • 2020-04-23

İtalya Konsolosluğu Ve İtalya Vizesi

İtalya’ya seyahat edebilmek için umuma mahsus( bordo yani TC ve KKTC vatandaşlarının alabildiği pasaport türü) pasaportu Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de kalan üçüncü ülke vatandaşları tarafından İtalya ülkesine giriş yapabilmek için İtalya konsolosluğuna İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Eğer kişinin pasaportunda Schengen ülkesine ait geçerli bir İtalya vizesi mevcutsa sorunsuz bir şekilde İtalya seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.  İtalya Konsolosluğu vize işlemlerine Türkiye cumhuriyeti hizmet(gri), Hususi(yeşil), Diplomatik(siyah-kırmızı) pasaport hamili vatandaşları 90 günü aşmayan kısa süreli seyahatleri için vize işlemlerine tabi tutulmazlar. Bunun dışında Umuma mahsus Pasaport hamilleri İtalya’nın vize yükümlülüklerine tabidirler.

İtalya Konsolosluğunun belirlenen yönetmeliklerine göre vize başvurusunda bulunan şahıslar yurt dışı veya ikamet ettikleri bölgeden sorumlu olan İtalya konsolosluğuna diplomatik pasaport ile bağlı olunan kurumlara başvuruda bulunmaları gereklidir. İtalya konsolosluğu vize başvurusunda bulunan şahısların başvurduğu tarih ile son altı ay için ikamet ettiği veya çalıştığı yeri ikamet adresi olarak kabul etmektedir. Yalnız bu ikame son altı ay içerisinde düzenli olarak yaşadığı ya da çalıştığı yer olmalıdır ve başvurunun güncelliği açısından İtalya konsoloslukları tarafından onaylanması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu İtalya Vize Başvurusu

İtalya’ya seyahat edebilmek için vize başvurusunda bulunacak şahıslar başvurularını İtalya Konsolosluğu veya özel olarak görevlendirilmiş kurumlara yapabilmektedir. Ayrıca italya vize başvuru merkezleri ile Turizm/seyahat acenteleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. İtalya Konsolosluğuna İtalya vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amaçlarına göre evrak talebinde bulunmalıdırlar. Çünkü amaçlara göre vize işlemleri gerçekleşmektedir. Mesela turistik amaç ile gidiliyorsa turistik vize işlemleri, eğer iş amaçlı seyahat ediliyorsa ticari vize işlemleri, akraba ziyareti için gidiliyorsa da ziyaretçi vize işlemleri bulunmaları gerekmektedir.

İtalya konsolosluğu İtalya’ya seyahat edebilmeniz için ikamet söz konusu ise İstanbul İtalya konsolosluğuna Ankara İtalya Büyükelçiliğine ya da İzmir İtalya konsolosluğuna şahsen müracaatları kabul etmekte olup, kısa süreli(90 günü aşamayan) seyahat amaçlı İtalya vize başvurularını direkt kabul etmemektedir. İtalya vizesi başvuruları başlıca turist vize, ticari vize, İtalya aile ziyareti ve İtalya transit vizeleri İtalya konsolosluğun yetkilendirdiği firmalar tarafından kabul edilmektedir. Aracı firmalar aracı ile kabul gören firmalar işin red ve kabul kısmına karışmamaktadır, vizenin kabulüne tek bir kuruluş bakmaktadır.

İtalya konsolosluğuna vize başvurusunda bulunurken herhangi bir aksilik çıkmaması adına erken başvuru yapılması daha uygun olmaktadır. İtalya vize başvurusu işlemleri için evrakları eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde başvuru aşamasında teslim edilmelidir. Eğer sıkıntı çıkmazsa ortalama 1 hafta 10 gün gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. En kısa süren vize işlemi İtalya ekspres vizesi 48 saat içinde geri dönüş yapılmaktadır. Ekspres vizesine başvuru yapabilmek için en az bir kez Shengen vizesi almış olmak şarttır, aksi taktirde başvuruları kabul görmemektedir.

İtalya biyometri 10 parmak izi, 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlayan vize başvurusunda parmak izi alarak kimlik sahteciliğinin önüne geçebilmek için kullanılan güvenlik sistemidir. Biyometri veriler 5 yıl geçerli olup 12 yaşından altındaki çocuklara uygulanmamaktadır.