Italya Aile Birleşimi

  • Roma
  • 2020-04-23

İtalya Aile Birleşimi Vizesi 2020

  • İtalya ülkesinde uzun süreli (90 günden fazla D tipi, oturum izni, ulusal vb) seyahatlerde oturum izni aile birleşimi vizesi almak şarttır. Aile birleşimi, vizesi diğer vizelerden tamamen farklıdır. Turistik vize, Akraba ziyareti vizesi ve transit vizesi kısa süreli( 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak) vizeler arasında yer alırken aile birleşimi vizesi uzun süreli ikametlerde  alınan vize türüdür.
  • İtalya aile birleşim vizesi içinde diğer işlemlerde olduğu gibi  bir dizi prosedür yer almaktadır .Bu prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirememek vizenizin olumsuz değerlendirilmesine yol açar.İşlemlerinizi doğru ve sorunsuz bir şekilde yürütmek için tüm sorularınıza Global vize uzman danışmanlarımızdan bilgi alarak firmamız aracalığı ile yürütebilirsiniz .
  • İtalya aile birleşimi vizesi İtalya’dan bir vatandaş ile yapacağınız evlilikte ya da uzun süredir İtalya’da yaşayan akrabanızın yanına yerleşeceğiniz zaman İtalya konsolosluğundan alınmaktadır. İtalya ülkesi ve Avrupa birliği üye ülkesi hariç tüm yabancı vatandaşların bu gibi durumlarda İtalya aile birleşimi vizesi yani oturum izni vizesi alması zorunludur.  İtalya’da oturum izni için alacağınız aile birleşimi vizesini İtalya konsolosluğunun belirlediği yetkili kurumlar tarafından gerekli belgeleri sunarak başvuru işlemini başlatmalısınız. Daha sonra İtalya’ya seyahat eder etmez bir hafta içerisinde tüm gerekli belge evrakları düzenleyerek oturum izni talebinde bulunulmalıdır. İtalya aile birleşimi vizesi için tek görevli kurum ikamet edilecek bölgenin valiliğe bağlı göçmenlik tek gişe ofisi (Sportello UnicoImmıgrazione) ofisinden talep alınır. Valiliğe bağlı olan bu ofise başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra size verilen Nulla osta izin belgesini Türkiye Cumhuriyetinde bulunan İtalyan temsilciliğine ulaştırarak İtalya’da ki başvurular tamamlanır. Alacağınız izin belgesi İtalya’da ikamet etmenizde herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmektedir. Bu sayede İtalya’da ikamet izni ve çalışma izni almış olursunuz.  Eğer İtalya ülkesinde uzun süreli çalışma imkanınız varsa ve oturum izni aldıysanız aynı şekilde ailenizi de yanınıza alabilme imkanına sahipsiniz.  Fakat aile birleşimi vizesine sahip olsanız bile yanınıza alacağınız her aile bireyi için ayrı bir başvuruda bulunmanız gereklidir.
  • Yukarıda bulunan tüm şartları gerçekleştirdiyseniz, İtalya aile birleşimi vizesini sahipsiniz demektir. Aile birleşimi vizesi için oturum izni almak mecburidir.  Ayrıca İtalyan bir yetişkinle evlilik gerçekleştirdiyseniz İtalya konsolosluğuna ve görevlendirilmiş kurumlara bu evliliğin gerçekliğini ispatlamanız gereklidir. Sunacağınız eksiksiz belgeler ile evlilik akdinin gerçekliğini kanıtlamış olursunuz.  Eğer İtalya’da yaşayan aile bireyinizin yanına gidecekseniz İtalya ülkesindeki yaşadığı yerin ikamet belgesini sunması gereklidir.
  • İtalya aile birleşimi vizesi için İtalya devleti birkaç sınavına tabi tutmaktadır. Her şeyden önce asgari düzeyde İtalyanca bilmeniz gereklidir. Ayrıca maddi durumunuz yani İtalya ülkesine ikame ettikten sonra ekonomik olarak kendinizi kalkındıracak durumunuzun olup olmamasına dikkat etmektedirler. Eğer gerekli olan aile birleşimi vizesi sorunsuz olarak onaylanırsa eşinizde İtalya’da çalışma imkanına sahip olmaktadır.