Italya Ülkesi Genel Bilgileri

  • Roma
  • 2020-04-23

İtalya Seyahati

İtalya Vizesi

     Schengen ülkelerinden olan İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm T.C. vatandaşları 90 güne varan seyahatleri için vize almak zorundadırlar. İtalya vize verme konusunda biraz titiz davranıyor. Dolayısı ile eksiksiz ve doğru belge iletmeniz görüşmelerinizdeki hal ve tavrınız hatta kılık kıyafetiniz bile oldukça önemlidir. İtalya vize başvuru sonucunuz 10 gün içerisinde pasaport teslimi ile sizlere bildiriliyor. Sürenin uzamaması için resmi günlerine denk gelmemesine dikkat edebilirsiniz. Başvurunuzu seyahat sürenizden 30 gün önce yapmalısınız. Express vize şartları biraz daha farklı prosedürlere tabii tutuluyor.

İtalya Hakkında Genel Bilgi

     Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinde baş sıralarda yer alan İtalya, tarihi yapıları ile UNESCO miras listesinde rekor bayrağını taşıyor.

          Katoliklerin merkezi Vatikan ve Roma İmparatorluğu tarihi ile gezmeye doyamayacağınız ve zamanınızın yetmeyeceği bir şehirdir. Kuzey tarafındaki halk kendini güney tarafındaki halktan ayırmak ister ve daha üstün görür. Güney halkı biraz daha cana yakın insanlar ama genel olarak İtalya halkı sıcak kanlı ve yardımseverdir. İtalya Avrupa’nın en büyük 5. ekonomisine sahiptir. Nüfus çoğunluğunu Katolikler oluşturmaktadır. Diğer çoğunluğu ise Yahudiler ve ardından son zamanlarda yapılan göç fazlalığı sebebi ile Müslüman ve Budistler oluşturmaktadır. Karma bir iklime sahip ülkeye yaz aylarında gitmenizi öneririm. Yazın gezeceğiniz alanlarda sıcaklık ortalaması 20-25 derece olacaktır. Kış ayları ise hava ısısı -10’a kadar düşebilmektedir.

        Coğrafi konum itibari ile, kuzeyinde Fransa, İsviçre ve Slovenya ile kara komşusudur. Akdeniz kıyısında bir yarımada ülkesidir. Sicilya ve Sardunya adası da İtalya ya bağlıdır. Resmi dili İtalyanca olan ülkede en çok kullanılan yabancı dil İngilizce ’den sonra İspanyolcadır. Ülkenin para birimi Euro’dur.

İtalya’ya Yolculuk

      İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü direk ya da aktarmalı olarak İtalya’ya uçak seferleri düzenlenmektedir. İtalya ya varış saatiniz hareket noktanız ve varış noktanıza göre değişiklik gösteriyor olacaktır. Ortalama seyahat süreniz 3-3 buçuk saat olacaktır.

İtalya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    İtalya 20 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgelerden biri olan Lazio bölgesinde Roma şehri, ülkenin en kalabalık, en popüler, en turistik yeri olmakla birlikte İtalya’nın merkezi ve başkentidir. Roma’dan sonra en büyük ve popüler diğer şehirleri ise Milano, Napoli, Palermo, Venedik, Floransa, Pisa, Verona ve Bari’dir.

    Roma İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe (