Kuba Aile Birleşimi

  • Havana
  • 2020-04-23

Küba aile birleşimi için statü olarak fark gözetmeden insanlara tanıdığı haklar birçok kişiye cazip gelmektedir. Küba’nın diğer ülkeler gibi ağır küba vizesi şartları bulunmamaktadır. Küba aile birleşimi için uzun zaman boyunca ülke de kalmak isteyenler için ikamet belgeleri başvuru kuralları farklılık göstermektedir. Küba aile birleşimi alabilmek için kişinin ilk olarak yapması gereken Küba’ya yani ülkeye giriş yapması gerekmektedir. Küba’ya girebilmek için ise vize yerine geçmekte olan Küba giriş kartı kullanılmaktadır. Aynı zamanda Küba’ya giriş yapabilmek için pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Küba aile birleşimi başvurusu yapan kişinin sabıka kaydında olumsuz bir durum söz konusu olmaması gerekmektedir. Küba aile birleşimi konusunda yapılan başvurularda Küba Konsolosluğu verilen oturma izninin süresiz olduğu da özellikler arasındadır. Ancak bu durum Küba vatandaşlığı olan birisi ile evli olması durumunda geçerliliği vardır.

Küba aile birleşimi için Küba oturma izni başvurusunda bulunma imkanı vardır. Küba aile birleşimi başvurusunda bulunulmadan önce Küba banka hesabına en az 5000 CUC yatırılması gerekmektedir. Bu başvuru ücreti olarak da geçmektedir. Aynı zamanda Küba aile birleşimi vize başvurusunda bulunan kişinin kendi ekonomik masraflarını karşılayabilecek ekonomik güce sahip olması gerekmektedir. Tüm başvuru şartlarını karşılayan kişiler Küba aile birleşimi vize başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sağlandıktan sonra Küba göçmen bürosu yapılan başvuruyu değerlendirme sürecine almaktadır. Küba aile birleşimi vize başvurusu içinde aynı zamanda tüm gerekli sağlık koşullarından geçtikten sonra gerekli Küba kurumlarına teslim etmesi gerekmektedir.

Küba Aile Birleşimi Vize Başvuru Sürecinin Sonuçlanma Süresi

Küba aile birleşimi için yapılan başvurudan sonra belgeler sorumlu olan kuruma giderek bir değerlendirme sürecine başlanır. Süreç en az 3 ay ile en fazla 6 ay kadar sürmektedir. Tüm gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra Küba aile birleşimi vize başvurusunda bulunan kişiye sonucu posta yolu ile iletilmektedir.

Küba Aile Birleşimi İçin Ödeme Nasıl Yapılır?

Küba aile birleşimi için muhakkak oturma izni alınması gerektiği kuralını koymuştur. Ancak Küba aile birleşimi için ödenmesi gereken tutar vizeye başvuru nedenine göre değişiklik göstermektedir. En az 5000 CUC tutar para talebinde bulunmaktadırlar. Ancak bu miktar değişkenlik göstermektedir. Para nakit olarak elden ya da banka tarafından onaylanmış bir çek ile de yapılabilmektedir.

Küba Aile Birleşimi İçin Gerekli Olan Belgeler

Küba aile birleşimi vize başvuruları için diğer ülkeler gibi çok sıkı, titiz bir şekilde davranmamaktadır. Vize için temel olan bir takım belgelerin bulundurulması Küba aile birleşimi hususunda yeterli olarak görülmektedir. Küba aile birleşimi vize başvurusu için gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Küba aile birleşimi için gerekli olan nüfus müdürlüğünden alınması gereken doğum kayıt örneği belgesidir. Belgenin uluslararası geçerliliği olması gerekmektedir.
  • Küba aile birleşimi için başvuru da bulunmak isteyen kişiler yapacakları başvurularda Küba’da ikamet edilecek olan bölgenin yerel yönetimi tarafından verilmiş olan ya da noter de onaylanmış yürürlüğe giren tek statü sertifikasının Küba Dışişleri Bakanlığına ya da Havana büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Aynı zamanda Küba aile birleşimi için evli olan kişiler için evlilik cüzdanının aslı ve fotokopisi evraklar arasında bulundurulması zorunludur. Ayrıca evliliğin Küba’daki ilgili makamlarca onaylanmış olması gerekmektedir. Orijinal evlilik belgesinin muhakkak evraklar arasında olması gerekmektedir.
  • Küba aile birleşimi vize başvurusu için nüfus müdürlüğünden alınmış ve uluslararası geçerliliği olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi de olması gerekmektedir. Özellikle yabancı uyruklu evli olan kişinin de tüm bilgilerini de içermelidir. Kısaca aile ve ikamet adresleri ile ilgili tüm bilgilerin yer alması gerekmektedir.
  • Küba vatandaşı olan kişinin Küba aile birleşimi vize başvurusu için Küba konsolosluğundan aldığı doldurulmuş başvuru formunun ve kayıt kartının aslı ve fotokopisi evraklar arasında olması gerekmektedir.
  • Tamamlanan tüm belgelerin Küba Dışişleri Bakanlığına ya da Havana büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.