Kuba Ülkesi Genel Bilgileri

  • Havana
  • 2020-04-23

Küba Seyahati

Küba Vizesi

     Türkiye’den Küba’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Umuma Mahsus(bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip kişiler, vizeden muaftır. Vize başvurunuz en geç 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Küba seyahatinizi uzatmak istediğiniz takdirde Küba’da bulunan elçiliklerden yardım isteyebilirsiniz.

Küba Hakkında Genel Bilgi

    Özgürlükler ülkesi olarak da bilinen Küba’nın yönetim şekli Sosyalist Cumhuriyettir. Karayipler’de bir ada ülkesi olan Küba’nın yerlilerini İspanyol, Afro Kübalı, Çin, Afrika ve Avrupa göçmenleri oluşturuyor. Irkçılık yapmayan tek olmasının yanında Komünizmin ve devrimin baş ülkesidir.

    Coğrafi konum itibari ile Karayipler’de 1 ada ülkesi olan Küba Meksika Körfezinin girişinde, Yengeç Dönencesinin hemen başında yer alır. 3 binden fazla ada ve adacığı olan ülkenin kuzeyinde Birleşik Devletler, batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Jamaika ve Cayman Adaları, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti deniz komşusu olup, Kara sınırı bulunmamaktadır. Uzun yıllar Fidel Castro’nun yönetiminde kaldığı ülkenin kurucularından bir tanesi de yine dünyaca tanınan ve adına şarkılar yazılan ünlü devrimci Che Guevara’dır. IMF’ye borcu olmayan nadir ülkelerden biri konumundadır. Bu ülkede eğitim ve sağlık ücretsizdir. Ekonomisi tamamen devlet yöneticileri garantisi altındadır. Bu ülkede ne fakirlik vardır ne zenginlik kimse kendini sınıflandıracak bir deyim kullanmaz. Ülkenin en önemli geçim kaynağı balıkçılık, hayvancılık ve gıda ithalatıdır. Oldukça mutlu ve eğlenceli olan halk, sıcakkanlılığı ve misafirperverliği ile tanınır. İletişim kurmanın en kolay olduğu ülkedir. Dans ve eğlenceye son derece önem veren bu ülkede elbette festivaller, karnavallar, özel günler ve eğlenceler fazlaca kutlanmaktadır. Havana Bale ve Caz Festivali en bilinenidir. Bu ülkede siyaset, din ve ırk konuşulması, reklam panosu asılması ve diğer insanları rahatsız edecek harekette bulunulması yasaktır. Mutluluğun ve huzurun gözlerden okunduğu ülkede beysbol ve su sporları oldukça yaygındır. Yarı tropik iklim hakimiyeti mevcuttur. Yaz ayları ve kış ayları arasında pek fazla sıcaklık farkı yoktur. Ocak mayıs ayları ziyaret etmenin en iyi dönemleridir. Ziyaretinizde ülkenin en ünlüleri olan Puro, Rom ve kahve tatmayı ihmal etmeyin.  

       Nüfus Yoğunluğunu Katolikler oluştursa da ülkede din ve dine bağlı herhangi bir olgunun yazılı olduğu bir madde yoktur. Burada herkes dilediği şekilde ibadetini, kimseye müdahale ve rahatsız etmeden gerçekleştirir. İngilizce herkes tarafından bilinir ve konuşulur fakat resmi dili İspanyolcadır. İki farklı para birimi vardır. Halk için Peso (CUP), turistler için Convertible Peso (CUC) kullanılır ve Küba’da banka ve bankamatik yoktur. Yani kartla herhangi bir işlem yapamazsınız.

Küba’ya Yolculuk

     Küba’ya direkt ya da aktarmalı olarak haftanın hemen hemen her günü uçak seferi düzenlenmektedir. Birkaç ilimizden yapılan seferlerde, kalkış ve varış yerinize bağlı olarak ortalama 10-11 saat içerisinde ülkeye varmış oluyorsunuz.

Küba Şehirleri ve Gezilecek Yerler

   Toplam 14 bölge ve 1 belediyeden oluşan ülkenin en büyük, en kalabalık ve en çok ziyaret edilen şehri ve başkenti Havana’dır. İkinci en büyük şehri Santiago De Cuba’dır. Diğer önemli şehirleri Trinidad, Varadero, Santa Clara, Santo Domingo ve Pinar Del Rio’dur.

   Havana alışılmışın dışında hayat standartlarını, rengarenk sokakları, klasik otomobilleri, sokak ses sanatçılarını, tarihi ve doğayı bir arada, uyum içerisinde kardeşçe barındırabilen bir şehirdir. Komünist rejimin hâkim olduğu bu şehri gezme kısmını bir kenara bırakın bulunmanız bile muhteşem olacaktır.

Devrim Meydanı 12 kilometrekare alanı ile dünyanın en büyük 30. Meydanı olan bu alanda gösteri ve törenler düzenlenmektedir. Meydanda sömürgelere karşı mücadele eden ve ülkeden sürgün edilen Jose Martin’in anıtı bulunmaktadır. Ayrıca Che Guevara’nın demir siluetinin bulunduğu İçişleri bakanlığı binası, Ulusal Tiyatro ve Ulusal Kütüphane de bu meydandadır.

El Capitalio Binası Devrim öncesi Küba’nın atmosferini size yaşatan özel bir binadır. 1920 yılında inşa edilen bina Paris’teki Pantheon binasından ilham alınarak Neo Klasik tarzda tasarlanmıştır. İçerisindeki eserler kesinlikle görülmeye değerdir. En çok dikkatinizi çekecek şey girişte yer alan 25 karatlık elmastır. Ancak replika olduğunu söylemek isterim. Gerçeği 1946 yılında çalınmıştır.

Küba’da Gezilecek Diğer Yerler

     Morro  Kalesi, Devrim Müzesi, Castill De La Real Fuerza Kale ve Müze, La Cabana Kalesi, Finca Vigina Müzesi, Havana Katedrali, San Salvador Kalesi, El Templete, Regla, John Lennon Park, Fusterlandia, Napolyon Müzesi, Cayo Largo Adası, Vinales Vadisi, Topes De Collantes Milli Park, Paseo Del Prado, Che Guevara Mozolesi, San Pedro La Roca Kalesi, Josone Park, Granma, Regla Kilisesi, Baconao, Plaza De San Francisco, Varahicacos Ekoloji Rezervleri, San Luis Vadisi, Jose Marti Parkı ve Bacunayagua Köprüsü.

Küba Mutfağı

     Geleneksel Küba mutfağı İspanyol, Afrika ve Karayip kültürlerinin karışımından oluşmuştur. Pirincin her şekilde kullanıldığı bir kültüre sahiptir. En bilinen yemeği Congri kara barbunya ve pirinç karışımı soğanlı biberli pilavdır. Izgara her yemekte kullanılan bir pişirme şeklidir. Meyveleri bile ızgara da pişirip mükemmel lezzetler çıkarıyorlar. Yemek konusunda problem yaşamayacağınız ülkede meşhur olan Mojito kokteylini ve Cuba Espressosunu mutlaka denemelisiniz.