Son dakika: ABD'den son dakika Türkiye açıklaması

Global Vize Yönetimi 08.11.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizi konusunda her iki tarafın da olumlu yönde adımlar attıklarını söyledi.

Nauert, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında konu ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Dün göçmen vizesi dışındaki vizelerle ilgili sınırlı başvuruyu kabul etmeye başladığımızı duyurduk. Vize almak isteyen insanlar İstanbul ve Ankara merkezimizden randevu alarak bunu yapabiliyorlar" dedi.

Bu kararın, Türkiye'deki ABD temsilciliklerinde güvenlik durumunun kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede iyileştiğine bağlı olarak alındığını belirten Nauert, "Şu an için bu vize başvuruları sınırlı olarak kabul ediliyor. Önceliğimiz öğrenci, sağlık ve insani yardım vizelerine yönelik. Türk hükümetiyle olumlu olarak tanımlayabileceğim bir dizi görüşmelerimiz oldu. Bu kesinlikle doğru yönde atılmış olumlu bir adım" dedi. Nauert, sınırlı vize hizmeti verilmeye başlanmasının vize sayısı ile ilgisi olmadığını, sınırlı sayıda çalışanlarının yetişebildiği kadar vize işlemi yaptıklarını söyledi.

Türkiye'den, ABD çalışanları ile ilgili bir durum olursa kendilerine bilgi verileceği güvencesi aldıklarını da belirten Nauert, "Bizim çalışanlarımızla ilgili bir durum söz konusu olursa, Türkiye bizim çalışanlarımızı gözaltına almak istiyorsa öncesinde bize bilgi verileceği konusunda sınırlı güvence aldık. Bu bize verilen güvenceler arasında. Bize, çalışanlarımızı yalnızca işlerini yaptıkları için tutuklamayacakları güvencesini verdiler. Halen iki çalışanımız tutuklu" diye konuştu.

ABD'nin dünkü "Türkiye'den güvence aldık" açıklamasının ardından, Türkiye'nin bunu yalanlamasına yönelik soruyu da yanıtlayan Nauert, "Türkiye'nin dünkü açıklamamızı sorgulaması hakkında size şunu söyleyebilirim. Bizim çalışanlarımızın emniyette olmaları ve güvenlikleri bizim için en önemli konudur. Tutuklanan çalışanlarımız, işlerinin doğası gereği kolluk kuvvetleri ile bağlantıya geçmişlerdir. Bu onların iş tanımlarının, görevlerinin bir parçasıdır. Türkiye'nin bu insanları hapse atması, yalnızca kendi işlerini yaptıkları için onları başka etkinliklerde bulunmakla suçlamasını doğru bulmuyoruz. Ama sonuçta onlar doğru yönde olumlu adımlar attılar, biz de doğru yönde adımlar attık" dedi.