Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Ülke Başkent: Zagreb
  • Para Birimi: Kuna (HRK)
  • Telefon Kodu: +385
  • Nüfus: 4.48 Milyon

Açıklama

Hırvatistan Vizesi - Hırvatistan Vize Başvurusu - Hırvatistan Vize Ücreti

Değerli ziyaretçimiz;

Hırvatistan ülkesi, bir Avrupa ülkesi konumundadır. Bu kapsamda, Hırvatistan vizesi kapsamında çalışmalarını daima, etkin olarak güncellemekte olan bir başka ülkedir. Ülkemiz dahilinde söz konusu ülkeye, Hırvatistan'a gerçekleştirecek olduğunuz ziyaretler için bir tür izin belgesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu izin belgesi Hırvatistan  Vizesi'dir. Söz konusu izin belgesine başvurabilmek için, bir seyahat acentesi ile anlaşmalı ya da, Hırvatistan ülkesi büyükelçiliklerine başvuruda bulunmalısınız. Her iki yoldan da söz konusu olan Hırvatistan vize işlemlerinizi başlatmış olursunuz.

Global vize olarak bizler Hırvatistan, ülkesi dahilinde söz konusu olan vize başvuru belgelerini v.b işlemleri detaylı olarak takip etmekteyiz. Vize ücreti, evrakları ve dahi çeşitli gerekli belgelerin neler olduğuna dair detaylı olarak SMS ya da e-posta ile bilgilendirme yaparız. Bu bilgilendirmeler bütünüyle ücretsizdir.


 Hırvatistan Vizesi - Hırvatistan Vize Başvurusu - Hırvatistan Vize Ücreti - Hırvatistan Konsolosluğu - Hırvatistan Vize İşlemleri Hakkında Bilgi VE Hizmetlerimize ilgili Tarafımızdan Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Telefon Desteği Alınız.

7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74


Hırvatistan vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir.


Türkiye’nin her ilinden pasaportlara Global Vize Hırvatistan vizesi alabilmektedir.


Hırvatistan vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur.


Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlerden pasaport ve evrakları diledikleri kargo şirketi ile bize ulaştırabilirler.Vizeleriniz alındıktan sonra aynı şekilde kargo ile size geri gönderilecektir.


Acentamız Global Vize Hırvatistan vizesi almakta tam yetkili acentadır.

Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Hırvatistan Vizesi Başvuruları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hırvatistan Vizesi ve Ülke Özellikleri

Hırvatistan vizesi işlemlerini başlatırken, ülke hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Adriyatik’in incisi olarak tanımlanan Hırvatistan, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişen noktasıdır. 56.594 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan ülke, binden fazla adaya bölünmüş güzelliklere sahiptir. 13. yüzyıldan kalan barok kiliseler, Maritime müzesi ve şehir duvarları ile görülmeye değer ender ülkelerdendir. Yıllarca süre gelen savaşlar ve işgallerden sonra özgürlüğünü kazandıktan sonra üç bölüme ayrılmıştır. Bunları sayacak olursak. DalmaçyaIstirya ve Dubrovnik’tir. En büyük şehriZagreb, en büyük ve gözde adaları ise Krk ve Cres’tir.

Hırvatistan Vize Başvuruları

Hırvatistan’a yapılacak seyahatlerde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak başvuru düşünüldüğünde karşımıza vize prosedürü çıkacaktır. Hırvatistan vizesi başvurusu yapmaya karar verdiğimizde öncelikle seyahat türünü belirlememiz gerekmektedir. Seyahat turistik, ticari, faaliyetler (kültürel,sportif ve eğitim), transit gibi seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. 1.04.2013 tarihinde Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan ile Türkiye arasında Hırvatistan vizesi uygulaması geçerlidir.

Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul’da ve Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara’da bulunmaktadır.Hırvatistan vizesi işlemleri yürütmekle yetkilidirler. Yine Hırvatistan Başkonsolosluğu tarafından akredite edilmiş seyahat ve turizm acenteleri de sizin adınıza tüm işlemleri yürütmektedir.

Hırvatistan Vizesi işlemlerinden muaf olabilecek bireyler de bulunmaktadır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Yeşil, Kırmızı ve Gri pasaport hamilleridir. Vizesiz seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı vardır. Ön koşullu olarak Hırvatistan seyahati yapılabilir. Hırvatistan Konsolosluğunun aynı zamanda ekspres Hırvatistan vizesi hizmeti bulunmaktadır. Hırvatistan vizesi için normal prosedürlerde başvuru yapmamız için randevu almak durumundayız. Hırvatistan Vize başvuru formunu doldurup evraklarımızı eksiksiz teslim etmemiz halinde 5 ile 40 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. İnsiyatif tamamiyle Hırvatistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği yetkisi altındadır. Hırvatistan Ekspres vizesi başvurusu yapmamız halinde 3 iş günü içerisinde teslim alınabilmektedir. Hırvatistan vizesiSchengen vizesi değildir. Fakat Schengen vizesi ile belli koşullarda giriş yapılabilmektedir.

Hırvatistan’a Seyahatlerde Vize Şartı Var mı?

2013 yılından günümüze Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkesine girişinde Hırvatistan vizesi istemekte ve sorgulamaktadır.

Hırvatistan Konsolosluğu Başvurularında Vize Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Hırvatistan vize işlemleri başlatılıp başvuruya ait tüm adımlar tamamlandıktan sonra, 5 iş günü ile 40 iş günü arasında süreye ulaşmaktadır. Ayriyeten Hırvatistan ekspres Hırvatistan vize başvurularında 3 iş günü içerisinde vizemizi teslim alabilmekteyiz.

Hırvatistan Vize Ücreti Nedir?

Hırvatistan vize ücreti yapacağınız vize başvuru ve türlerine göre değişiklik göstermektedir. Her bir türe göre ayrı fiyatlandırmalar mevcuttur. Uzun süreli Hırvatistan vizesi ve kısa süreli Hırvatistan vize başvuruları vize ücretlerini belirleyici sebep olmaktadır. Tabi bu ücretler tamamen Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Bu kararı verecek esas merkez Konsolosluk ve Büyükelçiliktir. Hırvatistan Vizesi İçin gerekli evrak listesi için lütfen tıklayın.

Hırvatistan Vize Başvuru, İşlemleri ve Ücretleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin 0 850 346 68 74  Daha detaylı bilgi için lütfen www.globalvize.net/Hirvatistan-vizesi  adresini ziyaret ediniz.


Hırvatistan Konsolosluğu

Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Hırvatistan’a seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Hırvatistan vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar. Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport veya Hizmet (Gri) Pasaportu hamili kişiler, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Hırvatistan vize işlemleri tabi değildirler. Hırvatistan Devleti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunuyorsa bu kişiler Hırvatistan vize Başvurusu Schengen vizelerinin geçerliliği süresince muaf tutulmaktadırlar. Hırvatistan vize başvurusu için kişinin seyahat amacına ve çalışma durumuna uygun olarak gerekli evraklar değişkenlik göstermektedir.Hırvatistan vizesi için yapılacak ilk işlem seyahat amacını ve gidiş tarihini belirlemektir. İşlem süresi 7 ila 10 iş günü arasında değişen Hırvatistan vizesi için kişinin şahsen başvuruya gelmesi zorunludur. Eğer kişi 26 Eylül 2016 tarihinden sonra Schengen vizesi için parmak izi taramasına girmiş ise şahsen başvuruya gelmesine gerek yoktur. ( KUBRA )

Hırvatistan Turist vizesi başvurusu için gerekli evrak listesi kişinin çalışma durumuna uygun olarak değişmektedir. Turistik Hırvatistan vizesi için, kişinin dosyasında Hırvatistan'dan gelen herhangi bir davet yazısı olmak zorunda değildir. Turistik vize için kişinin konaklama bilgisi otel rezervasyonu yapılarak dosyasında ilgili makama sunulur. Yapılan rezervasyonlar gerçek olmakla beraber, elçilik ya da konsolosluk uygun görür ise otelden kişi adına rezervasyon teyidi alma hakkına sahiptir. Hırvatistan turist vize başvurusu için kişinin şahsen başvuruya gelmesi gerekmektedir. Yeni yasa gereğince kişi 26 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi için parmak izi taramasına girmiş ise şahsen başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Aracı temsilcilikler vasıtası ile Hırvatistan vize Başvurusunu tamamlayabilir. Hırvatistan turistik vize başvurusunun sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günü arasında değişkenlik gösterirken istisnai durumlarda bu süreç bazen daha uzun veya daha kısa olabilir. Bu sebeple randevu tarihinin alınması da hesaba katılarak, Hırvatistan seyahatinizden en az 20 gün önce Hırvatistan vize işlemlerinizi başlatmanız tavsiye edilir. ( KUBRA )

Hırvatistan ticari vize başvurusu için gerekli evrak listesi kişinin çalışma durumuna uygun olarak değişmektedir. Ticari Hırvatistan vizesi için, kişinin dosyasında Hırvatistan'dan gelen davet yazısı olmak zorundadır. Ticari vize için davetiyeler mail ortamında kabul edilirken davetiyenin içeriği önem arz etmektedir. Davet yazısının içeriğinde kişinin adı ve soy adı ile beraber pasaport numarası mutlak suretle yazılmalı, davet edilen tarih ve ticari görüşmenin ne amaçla yapılacağı beyan edilmelidir. Hırvatistan ticari vize başvurusu için kişinin şahsen başvuruya gelmesi gerekmektedir. Sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günü arasında değişkenlik gösterirken istisnai durumlarda bu süreç bazen daha uzun veya daha kısa olabilir. Bu sebeple randevu tarihinin alınması da hesaba katılarak, Hırvatistan seyahatinizden en az 20 gün önce Hırvatistan vize işlemlerinizi başlatmanız tavsiye edilir. ( KUBRA )

Hırvatistan vize Başvurusu için kişinin çalışma durumuna uygun olarak evraklar değişkenlik göstermektedir. Her başvuru sahibi gelir beyanı yapmak zorunda, gelir beyanında bulunamayan kişiler sponsorlu seyahat etmelidirler. Özel sektörde çalışan ve işveren olan kişiler için evrak yoğunluğu artmakla beraber tüm evraklar güncel olarak hazırlanmalıdır. Çalışan konumunda olan kişinin son 1 yıldır düzenli olarak sigortası yatmalı ve son 3 aylık maaş bordrosu dosyasında bulunmalıdır. Bağlı bulunduğu şirketin resmi şirket evrakları, banka hesap dökümü, aile toplum kağıdı, pasaportun aslı ve fotoğraf zorunlu evraklar arasındadır. Kamu kurumunda çalışan bireyler için evraklar daha hızlı hazırlanabilir. Kişinin kurumda çalıştığı beyan eden tüm resmi evraklar ile yine banka hesap dökümü aile toplum kağıdı, pasaportunun adlı ve fotoğraf gereklidir. Hırvatistan vizesi için gerekli evrak listesi emekli başvuru sahipleri için emeklilik belgesi, banka hesap dökümü, fotoğraf, pasaportun aslı ve aile toplum kağıdı zorunlu evraklar arasındadır. Maddi gelir beyanı yapamayan kişiler, reşit olmayan çocuklar veya öğrenciler birinci derece akrabaları tarafından sponsorlu olarak seyahat etmek zorundadır. Hırvatistan vizesi için olacak kişinin mesleki durumuna göre evraklar yine değişkenlik göstermektedir. ( KUBRA )

İstanbul Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi : Meşrutiyet Cad. 163/2 Tepebaşı- Beyoğlu, 34420 İstanbul / Ankara Hırvatistan konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi : Kelebek Sokak 15/A, 06700 Gaziosman Paşa / Ankara

İstanbul Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi : Meşrutiyet Cad. 163/2 Tepebaşı- Beyoğlu, 34420 İstanbul Telefon : 0212 293 54 67 68

Ankara Hırvatistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi : Kelebek Sokak 15/A, 06700 Gaziosman Paşa / Ankara / Telefon :0312 426 88 89

Hırvatistan Devleti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunuyorsa bu kişiler Hırvatistan vize Başvurusu Schengen vizelerinin geçerliliği süresince muaf tutulmaktadırlar. ( KUBRA )

Hırvatistan vize harç bedeli kişinin seyahat amacına ve başvuru tipine uygun olarak değişmektedir. Bu sebeple genel geçer bir vize harç bedeli beyanı yoktur. Önemli olan vize tipinizin belirlenmesidir. ( KUBRA )

Hırvatistan vizesi için 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yeni yasaya göre, kişi bu tarihten sonra Schengen vizesi için parmak izi taramasına girmiş ise şahsen başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Ancak verilen tarihten sonra vize işlemleri için parmak izi alınmamış ise şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. ( KUBRA )

Hırvatistan vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması bir daha vize başvurusunda bulunamayacağınız anlamına gelmemektedir. Önemli olan red gerekçenizin ne olduğudur. Red alınmış bir pasaport için yeniden başvuru yapılırken olumsuz sonuçlanmasına neden olan durumu ortadan kaldırmak birinci hedeftir. Sonrasında başvuru süreci aynı adımlarla devam etmektedir. ( KUBRA )

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Hırvatistan vize başvurusu için gerekli işlem ücretini ilgili banka hesabına havale yapabilirsiniz. ( KUBRA )

Hırvatistan turist vizesinin sonuçlanma süresi kişinin pasaport özgeçmişine göre değişkenlik gösterirken işlem süresi 7 ila 10 iş günüdür. İstisnai durumlarda bu süreç bazen daha uzun veya daha kısa olabilir. ( KUBRA )

Hırvatistan ticari vizesinin sonuçlanma süresi kişinin pasaport özgeçmişine göre değişkenlik gösterirken işlem süresi 7 iş günüdür. İstisnai durumlarda bu süreç bazen daha uzun veya daha kısa olabilir. ( KUBRA )

vize işlemleriniz 3 hatfa ile 2 ay arasında sonuçlanabilir. Bu durum daha erken de olabilir bu tamamen elçiliğin ypğunluğuna bağlı olarak değişir.

Eğer Erasmus programı ile gidecekseniz ilk önce Erasmus kabul mektubunuzun , konaklayacak yerinizin ve almaya hak kazandıysanız Hibe yazınız ve bunun yanı sıra Türkiye'den sponsot evraklarınızı hazırlamanız gerekli olabilir.

Hırvatistan Vize ücreti her şey dahil 150 Eurodur.

Hırvatistan ile Türkiye arasından karşılıklı olarak vize uygulaması bulunmaktadır. Hırvatistan seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye olan yolculukları öncesi Hırvatistan vizesi almaları gerekirken Türkiye yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hırvatistan vize işlemlerinde bulunmaları gerekmeyecektir. İlk Vize Başvurusunda Bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İçin Hırvatistan Vizesi Yurtdışına ve Hırvatistan’a ilk defa gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle pasaport başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Pasaportsuz hiçbir şekilde vize başvuru ise yapılamaz. Hırvatistan vize işlemleri bir pasaportlarınızda bulunması gereken özellik ise son 10 yıl içerisine alınmalı, seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunmalı ve yine en az 2 boş sayfası olmalıdır. Özet Bilgi Hırvatistan, resmi adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti, Avrupa'da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet. Başkenti aynı zamanda en büyük kenti Zagreb olan devlet, başkentin dışında 20 idari bölgeye bölünmüştür. Hırvatistan kıtasal alanı ve binden fazla adasıyla 56,594 km²'lik bir yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin 4.29 milyonluk nüfusunun büyük çoğunluğu Hırvat'tır ve en büyük din Katolikliktir.Hırvatistan bugün oldukça yüksek hayat standartları, ortalama ömür, okur-yazarlık oranları ve homojen gelir dağılımı oranlarıyla Orta Avrupa ülkeleri arasında yüksek eğitim, sağlık, yaşam kalitesi ve ekonomik dinamizm standartlarına sahiptir. Uluslararası Para Fonu tarafından gelişmekte olan ülke olarak sınıflandırılan ülke, Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli ekonomi olarak tanımlanmaktadır. Hırvatistan Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, NATO, Dünya Ticaret Örgütü ve CEFTA üyesi olup Akdeniz Birliği'nin kurucu üyelerindendir. Avrupa Birliği ile müzakerelerini sonlandıran ülkenin Temmuz 2013 tarihinde birliğe tam üye olması beklenmektedir. Ülke ekonomisinin büyük bölümü hizmet sektörüne dayalıyken sanayi ve tarım diğer büyük sektörlerdir. Dünya'nın en çok tercih edilen 18. turistik ülkesi olan Hırvatistan, özellikle yaz ayları boyunca turizm sektöründen büyük gelir elde eder. Devlet, kayda değer hükümet harcamalarıyla ekonomiyi bir ölçüde kontrol eder. Avrupa Birliği ülkenin en önemli ticaret ortağıdır. Hırvatistan'ın çoğu Köppen iklim sınıflandırması tarafından tanımlanan ılık ve yağmurlu bir karasal iklimin etkisi altındadır. Aylık ortalama sıcaklık -3 °C (ocak) ile 18 °C (temmuz) arasında değişir. Ülkenin en soğuk bölgeleri 1200 metre yükseklikten sonra karlı orman ikliminin görüldüğü Lika ve Gorski Kotar iken en ılık bölgeler ise Akdeniz ikliminin görüldüğü Adriyatik kıyısı, özellikle de sıcaklığın deniz tarafından yönlendirildiği kıyının hemen iç kesimidir. Sonuç olarak sıcaklık farkları karasal bölgelerde daha belirgindir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hakimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz. Şimdiden sizi uyarıyoruz, aşık olabilirsiniz… Özellikle tarih açısından oldukça etkileyici bir ülke olan Hırvatistan tarihi ve mimari yapıları ile her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Tarihi yapıların görülebileceği şehirlerin başında antik limanın da bulunduğu Dubrovnik gelmektedir. Pek çok tarihi kilise, manastır, çeşme ve diğer yapıya ev sahipliği yapan Dubrovnik Hırvatistan’ın en büyük turizm merkezidir. Turistlerin en sık ziyaret ettikleri bir diğer şehir ise 1 milyon nüfusu ile en kalabalık şehir ve başkent olan Zagreb’dir.

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33