Amerika Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Washington D.C
  • Para Birimi: Dolar ($)
  • Telefon Kodu: + 1
  • Nüfus: 317.488 Milyon

Açıklama

Amerika Seyahati

Amerika Vizesi

           Türkiye’den ABD’ye seyahat etmek isteyen T.C vatandaşları Amerikadan vize almak zorundadır. Amerika Vize başvuruları güvenlik nedenleri ile özellikle son yıllarda yoğun prosedürlere tabii tutulmuştur.

      Amerika vizesine sahip olmak kolay olmasa da gerekli koşulları ve prosedürleri yerine getirdiğiniz, gerekli evrakları tamamı ile hazırladığınız takdirde vize başvurunuzun reddedilmesi ve onaylanmaması için herhangi bir neden yoktur. Amerika’ya seyahat etmek isteyen tüm T.C. vatandaşlarının seyahat amacına uygun vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.  Üstelik hangi statü ile seyahat edeceğiniz de önemli değildir ve başvurunuzdaki mülakata birebir katılmanız gerekmektedir.

      Başvurunuzun sonucu sizlere en fazla 15 gün içerisinde pasaportunuz ile birlikte bildirilmektedir.

Amerika Hakkında Genel Bilgi

       Çin ve Hindistan’dan sonra Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Amerika, aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ve zengin ülkesi olarak da bilinmesinin yanında en çok göç alan ülkedir. Göçmen sayısının yüksek olması farklı din, dil ve kültür farklılığını meydana getiriyor.

    Amerika’da çok farklı kültürlere sahip insanlarla karşılaşıyor olacaksınız. Yönetim biçimi Federal Anayasal Cumhuriyet olan Amerika, 51 eyaletten oluşmaktadır. Dünyanın en büyük ve gelişmiş ulaşım ağına ve birçok ekonomik ve turizm faaliyetlerine yer veren ülke dünyanın en büyük film stüdyoları ile ünlüdür. Aynı zamanda petrol üretiminde de dünyada birinci sırada yer almaktadır. Kadın ve erkeğin eşit haklara sahip ve özgür bir yaşam biçimine sahip ülke, gece hayatını, ekonomik zenginliğini, kültür ve modern çağın getirisi teknolojiyi, modayı, eğlenceyi akla gelecek her şeyi en iyi şekilde barındırmaktadır.

    Amerika’nın resmi bir dili yoktur yaygın olarak İngilizce kullanılmaktadır. İkinci en çok kullanılan dil Amerikan İngilizcesi diye belirtilen İngilizcenin bir lehçesidir. Din bakımından Katolikler ağırlık göstermektedir. Katoliklerden sonraki en büyük toplumu Ateistler oluşturmaktadır. Geniş bir alana sahip ülkede iklim koşulları yer yer değişkenlik göstermektedir. Amerika’nın para birimi Amerikan Dolarıdır.

Amerika Bölge ve Şehirleri

A

Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas

B

Batı Virginia

C

Colorado, Connecticut

D

Delaware

F

Florida

G

Georgia, Güney Dekota, Güney Kalorinka

H

Hawaii

I

Idaho, Illinois, Indiana, Iowa

K

Kaliforniya, Kansas, Kentucky, Kuzey Dekota, Kuzey Karolinka

L

Louisiana

M

Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Monta

N

Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York

O

Ohio, Oklahoma, Oregon

P

Pennsylvania

R

Rhode Island

T

Texas, Tennessee

U

Utah

V

Vermont, Virginia

W

Washington, Wisconsin, Wyoming

 

 

 

 

 

Amerika’ya Yolculuk

      Dünyanın en büyük ulaşım ağına sahip ülkeye direk uçuş olmaması biraz garipsenebilecek bir durum olurdu. Türkiye’de birçok ilden Amerika’nın birçok bölgesine direk uçak seferleri bulunmaktadır.

   İstanbul’dan gidecek bir kişi 13 – 14 saatlik bir uçuşun ardından Amerika’ya varabilmektedir.

Amerika’da Gezilecek Yerler

  Amerika’nın başkenti Washington D.C yani Kolombiya Bölgesidir. Tüm bölgelerin kendi merkezi ve başkenti bulunmaktadır. Başta Washington olmak üzere New York, Los Angeles, New Jersey, Teksaslı, Hawaii, Florida ve Las Vegas gezilmesi gereken başlıca yerlerdir. Amerika’nın her karışının çok özel ve çok güzel olduğunu belirtmek isterim.

New York City

     Manhattan, Brooklyn, Queens, The Bronx ve Staten Island olmak üzere 5 bölgeden oluşuyor. Tabi bu bölgelerde kendi aralarında ayrılmaya devam ediyor. NYC yılda ortalama 40 bin turiste ev sahipliği yapmaktadır. NYC’ye gidip te Özgürlük Anıtını, Central Parkı, Times Meydanını, Brooklyn Köprüsünü, Empire State Binasını ve Göçmen Müzesi ziyaret etmezseniz pek gitmiş sayılmazsınız.

Özgürlük Heykeli Liberty adasında yer alan ve Amerika’nın simgelerinden biri olan bu heykel 1984 yılında UESCO tarafından miras listesine alınmıştır. Aynı zamanda bir gözlem kulesi olan heykel, Politik özgürlük ve ülkeler arası dostluk ve barışı simgeliyor.  Anıtın taç kısmına ulaşmak ve içerisini görmek için 18 Euro ödüyorsunuz.

Ellis Island (Ellis Adası) Göçmen Müzesi olarak da bilinen müzede Amerika’ya ilk göç eden insanların umut ve gözyaşından oluşan fotoğraflar, simgeler ve bir kısa film gösterimi mevcuttur. Ziyaret ücreti ise 15 Euro’dur.

Central Park huzurun ve doğal güzelliklerin merkezidir. Yılda ortalama 35 bin turist ağırlayan parkta, bisiklet ya da fayton kiralayabilir, Hayvanat bahçesini gezebilir, Bethesda Terasında manzaranın tadına varabilir, Shakespeare Bahçesini ziyaret edebilir ve tiyatroya bilet almak gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Times Square (Times Meydanı) 18 YY da at meydanı olarak kullanılan bu meydan günümüzde dünyanın en tanınmış meydanıdır. Büyük gökdelenleri, renkli reklam tabelaları, gösterişli rengarenk ışıklandırması, kafe, restoran ve mağazalarla dolu bu meydan dünyanın en çok ünlü ağırladığı meydandır. Hemen hemen tüm filmlerin çekildiği ya da baz alındığı bu meydanı mutlaka ziyaret edin ve bol bol fotoğraf çektirin derim.

Brooklyn Bridge (Brooklyn Köprüsü) Manhattan ile Brooklyn bölgelerini birbirine bağlayan bir geçittir. Üzerinden aynı anda 21 filin geçirilerek test edildiği bu köprüyü hepimiz Amerikan filmlerinde görmüşüzdür.

Empire State Binası 102 kattan oluşan, New York’un en yüksek gökdelenidir. Asansörle 1 dakikada en tepeye çıkabiliyorsunuz. Kaydedilen rekorlara göre 86. Kata kadar merdivenle 9 dakikada çıkılmıştır. Binaya gece çıkmanızı tavsiye ederim asla unutamayacağınız müthiş bir görüntüye imza atıyor resmen.

Diğer Yerler

    Chinatown, Greenwich village, Little Italy, Rockefeller Center, Metropolitan Sanat Müzesi, High Line, Broadway, Grand Central Terminali, Modern Sanat Müzesi, The Battery, Özgürlük Kulesi, 11 Eylül Ulusal Anıt ve Müzesi, Bryant Park, Chrysler Binası, Island Ferry, Prospect Park, Madison Square Garden, St. Patrick Katedrali, Hava ve Uzay Müzesi, Radio City Music Hall, The Cloisters, Bronx Zoo, Whitney Amerikan Sanat Müzesi, Flatiron Binası ve Roosevelt Adası

Los Angeles

    Melekler Şehri olan Los Angeles’ın gezilecek çok fazla yeri vardır. Kısaca en önemli ve en bilinen yerleri;

Downtown şehir merkezi, yüksek binaları ve birçok önemli yapının bulunduğu yer Los Angeles kentinin ilk gezi durağı olmalıdır.

Hollywood film ve film yıldızlarının merkezidir. Kodak Tiyatrosunu, Çin Tiyatrosunu ve El Capitan Sinemasını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Hollywood’un sinema tarihine tanıklık edeceğiniz bir geziye hazır olmalısınız.

Disneyland 7’den 70’e herkesin eğlenebildiği,1955 yılında kurulan ve ziyaretçileri unutulmaz, keyifli anlar yaşatan, müthiş yer. Disneyland’a toplu taşıma araçları ile gidemiyorsunuz. Araç kiralarının oldukça uygun olduğu firmalardan araç temin edip gidebilirsiniz.

Universal Stüdyoları Amerikan filmlerinin muhteşem ve unutulmaz sahnelerinin mimar yerini görmek ve keyifli dakikalar yaşamanız için kurulan stüdyoyu ziyaret etmek için turlara katılmanız gerekiyor. Sahne ve filmleri tanıtarak başlayan turda oldukça eğleniyor olacaksınız. Hayrete düşeceğiniz yapılar ve teknolojinin yanı sıra korku dolu anlar da yaşayacaksınız. Size tavsiyem yedek kıyafet götürmeniz zira sırılsıklam olabilirsiniz

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33