Almanya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Berlin
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 49
  • Nüfus: 82.7 Milyon

Açıklama

Almanya Seyahati

Almanya Vizesi

      Schengen ülkeleri arasında yer alan Almanya, T.C. vatandaşları için 90 güne kadar varan seyahat tipinize uygun olacak şekilde Umuma mahsus pasaport hamilleri (bordo) için vize talep etmektedir. Almanya’yı ziyaret edecek kişilerin, mutlaka Almanya vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Yine Almanya vizesine sahip kişilerin Almanya’dan giriş yapmaları gerekmektedir. Vize sonucu maksimum 10 gün içerisinde pasaportunuz ile teslim ediliyor olacak.

Almanya Hakkında Genel Bilgi

     Yönetim şekli Federal Cumhuriyet olan Almanya, Amerika’dan sonra dünyanın ikinci en büyük göç alan ülkesidir. Nüfus çoğunluğunu, 1969 ve 1970 yıllarında Almanya’nın yürütmüş olduğu misafir işçi uygulaması sebebi ile Alman vatandaşlarından sonra Türkler oluşturur.

     Coğrafi konum itibari ile, doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, batısında Fransa ve Belçika, kuzeyinde Danimarka, güneydoğusunda Avusturya, güneybatısında İsviçre ve kuzeybatısında Hollanda bulunmaktadır. Ayrıca Kuzey ve Baltık denizlerine kıyısı bulunmaktadır. Büyük bir kısmını Hristiyanlar oluşturur, Türk nüfusunun fazlalığı sebebi ile de Hristiyanlardan sonra Müslüman çoğunluğu görülmektedir.

     Ülkenin resmi dili Almanca olmasına karşın İngilizceye de pek sıklıkla karşılaşılmaktadır. Almanya’nın para birimi Euro’dur.

Almanya’ya Yolculuk

 

     Almanya’ya İstanbul, Ankara ve İzmir’den hemen hemen her gün olmak üzere birçok saatte uçak seferi yapılmaktadır. Uçak seyahati süresi ortalama 3 buçuk – 4 saat olmaktadır.

Almanya’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya 16 federal bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin merkezi, en büyük şehri ve başkenti Berlin’dir. Diğer önemli şehirleri ise, Köln, Bremen, Frankfurt, Duesseldorf, Hamburg, Hannover, Münih, Stuttgart, Nürnberg, Baden ve Leipzig’dir.

Yaklaşık 6 milyon nüfusu ile Berlin, tarihi yapıları, müzeleri, sanat galerileri, gece hayatı festivalleri ve eğlenceleri ile turistlerin en gözde destinasyon merkezlerinden biridir.

Berlin’de Gezilecek Yerler;

Brandenburg Kapısı Neoklasik tarzındaki yapısı ile Berlin’in en fazla turist çeken yerlerindendir. Şehrin merkezinde olması ve yakınlarda birçok ziyaret edilecek yer olması çok işinize yarıyor. Bu bölge mis gibi ıhlamur kokuyor sebebi ise çevresinde yüzlerce ıhlamur ağacının olması.

Parlamento Binası 1882 yılında başlayan, yüksek Rönesans ve klasisizm tarzını yansıtan binanın yapımı 12 yıl sürmüştür. Camdan yapılan kubbesi ve ihtişamlı mimarisi görülmeye değer kılıyor. Binanın imparatorluk sarayına bakması gerekirken tersine yapıldığı söyleniyor. Terasını ziyaret edebilmeniz için rezervasyon yaptırmanız gerektiğini belirtmek istiyorum.

Alexander Meydanı Almanya’nın en büyük meydanıdır. Tarihi önem taşıyan bu meydanda aynı zamanda çevreyi yükseklerden 360 derecelik açı ile izleyebileceğiniz bir televizyon kulesi bulunmaktadır. Giriş bedeli 13 Euro’dur. Gece çıkmanızı öneririm. Meydanda Alexa isminde bir alışveriş merkezi var. Hediyelik eşya seçimini yapmak için uygun bir yer diğer turistik bölgelerde fiyatlar biraz daha yüksek çünkü.

Müzeler Adası Spree Nehri üzerinde kurulan küçük bir adadır. Bu adada toplam 5 müze vardır. UNESCO miras listesinde olan bu ada yaklaşık olarak 6000 yıllık tarihi içinde barındırıyor. Merkez Mitte ’den yürüme mesafesi 15 dakikadır.

Charlottenburg Sarayı Barok tarzındaki mimarisi ile savaşlardan çok hasar alsa dahi ayakta duran bu saray günümüzde yazlık saray olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda altın, seramik ve porselen ürünlerle yapılan sarayın odaları, tabloları ve çevresi kesinlikle görülmeye değerdir.

 

Berlin Katedrali Neo barok tarzında tasarlanmış olup defalarca tahribata uğramış ve her defasında yeniden restore edilmiştir. İlk yapım yılı 1700 yılındadır. Bazen içerisinde konser de verilen katedrale giriş ücreti 7 Euro’dur.

Doğu Yakası Galerisi Berlin’in uluslararası özgürlük anıtı niteliğinde olup, farklı ülkeden gelen 105 ressamın 105 farklı resim yaptığı bu duvar açık hava galerisi olarak ziyaretçileriyle buluşuyor.

Holocaust Anıtı Yahudi soykırımında hayatını kaybetmişler için yapılan bir anıttır. Merkeze yürüme mesafesindedir.

Almanya’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Neuschwanstein Şatosu, Konstanz Gölü, Reichstag Katedrali, Hohenschwangau Şatosu, Köln Katedrali, Sanssouci, Checkpoint Charlie, Nymphenburg Sarayı, Romantik Yol, İngiliz Bahçesi, Eurosat, Wadden Denizi, Bergama Müzesi, Marienplatz, Heidelberg Kalesi, Münich Residenz, Zwinger, Frauenkirche, Speicherstadt, Berlin Hayvanat Bahçesi, Nuremberg Kalesi, Semperoper, Mercedes Müzesi, Linderhof Sarayı, Potsdamer Platz, Chiemsee, Eltz Kalesi ve New Town Hall.

Almanya Mutfağı

     Çeşitli bölgelere göre değişkenlik gösteren Alman Mutfağı denildiğinde akla gelen ilk şey sosis ve jambon olmaktadır. Sosis ve patatesle yapılan meşhur yemeği Currywurst’dur.  Bira tüketiminin Sudan fazla yapıldığı Almanya da beyaz bira olarak adlandırılan yerel Weissbier adı ile ünlü birayı tatmanız gerekebilir. İçimi son derece hafif ve çok acı değil. Pasta ve pasta kategorisinde son derecede ileri olan Alman mutfağından Black Fores Cake’ i tatmanızı öneririm.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33