Andorra Vizesi Ülke Genel Bilgileri - Andorra Vize Başvuru Bilgileri    

Andorra Ülkesi Genel Bilgiler :

Andorra Seyahati

Andorra Vizesi

     Andorra’yı gezmek isteyen T.C. vatandaşları sadece kimlik kartı ile ülkeyi ziyaret edebilir. Ancak ülke Fransa ve İspanya arasında kaldığı için Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir. Fransa ya da İspanya vizeniz onaylandıktan sonra ülkeye kimlik kartınız ya da pasaportunuz ile serbest bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Andorra Hakkında Genel Bilgi

    Fransa ve İspanya arasında kalan, Avrupa’nın uygun fiyatlara ve kaliteli alışveriş için tercih ettiği 468 kilometrelik ve 60 bin Nüfuslu oldukça küçük bir ülkedir.

   Yönetim Şekli demokrasiye dayalı Prensliktir. Dağlık alanın ortasında kalan Andorra’da tarım, hayvancılık ve sanayi gibi alanlarda kendini geliştirememiştir. Ülke turizmi açısından turist çekebilmek amacıyla alışverişte ve gümrükte vergiyi kaldırmıştır. Bu yüzden İspanya Fransa halkı Andorra’yı sık sık ziyaret etmektedir. Özellikle beyaz eşya alımın yoğun olduğu ülkede alışveriş çok yaygındır. Dağlık alanın Karla kaplanmasını avantaj haline getiren Andorra ülkenin en iyi kar pistlerini yapmıştır. Andorra halkı sevecen ve naiftir. Size yardım etmeyi severler. Gece hayatı yok denilecek kadar azdır. Genelde akşam olunca kafelerde kısık müzik eşliğinde şarap içmek tercih edilir. Arinsal kayak merkezinde eğlence mekanları bulunuyor. Alışveriş cenneti Andorra çeşitliliği kadar ucuzluğu da dillerdedir. Vergisiz ve kaliteli eşya satmayı prensip haline getiren Andorra’da Yiyecek ve içecekten tutun, kıyafete ve elektronik eşyaya kadar her şey yarı fiyatınadır. Andorra gece hayatına pek düşkün olmasa da festivallere önem verir. Yılın belli günlerinde rutin olarak gerçekleştirdiği festivallere komşu ülkelerden yoğun talep görmektedir.

     Andorra’nın yazları nemli geçtiği gibi kış ayları da oldukça soğuk geçer. Kışın kayak yapmak için idealdir. Yazın ise tarihi ve turistik yerleri sizleri çok şaşırtacak. Coğrafi konum itibari ile İspanya ve Fransa arasında kalmış, denize kıyısı olmayan oldukça küçük bir ülkedir. Resmi dili Katalanca, para birimi ise Euro’dur.

Andorra’ya Yolculuk

       Andorra’da havaalanı ya da limanı bulunmamaktadır. Dolayısı ile İspanya ya da Fransa üzerinden 2 – 3 saat gibi süreleri içeren otobüsler için bilet elmanız gerekmektedir. Yolunuzun yemyeşil arazilerden geçeceğini ve çok keyifli olacağını belirtmek isterim.

Andorra’da Gezilecek Yerler

Andorra yeşil alanları, alışveriş cenneti olmasının yanı sıra müzeleri, vadileri, kayak merkezleri ve kiliseleri ile sizleri kesinlikle çok şaşırtacaktır.

Casa De La Vall Andorra’daki tarihi bir evdir. Genel konseyin merkezi olan bu yapı 15.yyda inşa edilmiştir. İnşa amacı Savunma kulesidir. Kule bahçesinde birçok heykel bulunmaktadır. Girişi ücretsizdir.

Santuario De Meritxell Lady Maritxell adına inşa edilen, Roma Katolik kilisesi şeklindeki modern yapısı, bağımsız kemerleri, kulesi ve ambiyansı ile mutlaka görmeniz gereken, tarihin atmosferini yansıtan bir kilisedir. Girişler ücretsizdir.

St. Esteve Kilisesi 11yyda inşa edilen bu kilise oldukça iyi korunmuş ve halen ibadethane olarak dimdik ayakta durmuş bir yapıdır.  Kilisenin bulunduğu eski şehir bölgesini de gezebileceğiniz yemyeşil alandaki bu kilisenin çevresinde hediyelik eşya satan seyyar satıcılar bulunmaktadır.

Grandvalira Ski Resort ülkenin en iyi kayak merkezidir. Tüm gününüzü geçirebileceğiniz bu alanda konaklama fırsatınızda var. Kayak severlerin mutlaka uğraması ve zaman geçirmesi gereken bir yerdir.

Andorra’da Gezilecek Diğer Yerler

     Sant Pere Del Pas Casa, Tobotronc-Estacion De Descenso, Casa Rossel, Centre Srt Escaldes Engordany, Parfüm Müzesi, St. Climent Pal, Artalroc Müzesi, Oditoryum of Andorra, St. Serni De Nagol, Quest Room Andorra, Pont De La Margineda, Noblesse Du Temps Salvador Dali, Ruta Del Ferro, Mirador Roc Del Quer, Llacs De Tristina, Nicolai Siadristy Minyatür Müzesi, Klostrofabi Evi, Central Park Andorra, Miquel d’Engolasters, Santa Coloma Kilisesi, Inuu Kaplıcaları, Caldea Kaplıcaları, Roques Al Carrer Müzesi, Museu Del Tabac ve  Otomobil Müzesi.

Andorra Mutfağı

     Andorra Alışverişi kadar yemek kültürü ile de dile getirilmektedir. Fransa ve İspanya arasında kalmasından gelen etkinin yanında Akdeniz kültürünü de beraberinde taşıyor. Balıklardan tutun, biftek çeşitlerine, et yemeklerine, krep ve tatlılara, çorba ve pizzalara hatta kebaplara bile yer veriyor mutfağında. Yöresel yemeklerinden Coques (çörek), Trinxat (patates ve lahana yemeğini), Triutes De Carreoles (mantarlı omlet) denemenizi tavsiye ederim. Yengeç, karides, mideye ve ahtapotla yapılan yemeklerini ve özellikle mozzarella peynirini denemenizi tavsiye ederim. Yerel şarapları oldukça lezzetlidir. Ülkenin çeşme suları içilebilir ve lezzetlidir.

 

0 850 346 68 74