Angola Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Luanda
  • Para Birimi: Kwanza (AOA)
  • Telefon Kodu: + 244
  • Nüfus: 12.79 Milyon

Açıklama

Angola Seyahati

Angola Vizesi

    Türkiye’den Angola’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Umuma Mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinin vize alması zorunludur. Angola vize başvurunuz için istenen evraklarda aşı zorunluluğu bulunmaktadır. Sağlık açısından tehdit oluşturan ülke için gereken tüm aşılar vize başvurusu esnasında sizlere belirtilmektedir. Başvuru sonucunuz ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Angola Hakkında Genel Bilgi

    Başkanlık sistemli Cumhuriyet ile yönetilen ülke, Doğal güzellikleri, akarsuları, şelaleleri, müzeleri, kiliseleri tarihi ve turistik mekanları ile seyyahların en çok ziyaret etmek istediği ülkelerdendir. Ülke son yıllarda İslam dinine olan hareketleri ile de dile gelmiştir. Camileri yıktırmış ve kapattırmış, İslam dinini yasak din olarak ilan etmiştir.  

    Coğrafi konum itibari ile Afrika kıtasının güneybatısında yer alıyor. Doğusunda Zambiya, batısında Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Kongo, güneyinde Namibya ile komşudur. Portekiz sömürgesi altında kalmış ülke yoksulluk ile mücadele eden diğer ülkelerden biridir. Afrika bölgesinin 3. Büyük ekonomisi olsa da açlık ve yoksulluk halkı suça yöneltmektedir. Bu ülkede suç oranı yüksektir. Çantanıza sürekli dikkat etmelisiniz ve yalnız, tenha bir yerde bulunmamalısınız. Ülkede bulunan iç karışıklık nedeni ile ekonomi gelişememektedir. Oldukça zengin petrol rezervleri ve yeraltı zenginlikleri bulunsa da kalkınmakta bir hayli zorlanmaktadır. Halk çoğunluğu tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. Ülke de başta kahve olacak şekilde, şeker kamışı, mısır, patates, pirinç ve kakao yetişiyor. Halk çok sıcak kanlı görünmese de yardım etmeyi ve ağırlamayı pek severler. İletişim kurmayı herkesle denememelisiniz. Aksi takdirde para verene kadar sizi bırakmazlar. Bu ülkede kiliseye özel kıyafetlerle gidiliyor ve dans ederek ibadet ediliyor. Pazar günleri kilisedeki bu ibadete saygılı bir şekilde katılabilir ve kültürlerini yaşayabilirsiniz. Angola festivalleri, sanat, müzik ve din üzerine kuruludur. Yıl içerisinde birçok festival ve şölen düzenlenmektedir. Ülkede tropikal iklim hakimiyeti görülmektedir. En uygun seyahat dönemi Mayıs ve Ekim arasıdır. Bu dönemde sıcaklıklar ve yağışlar azalmakta hava sıcaklığı ortalaması 25 derece olmaktadır.

       Nüfus çoğunluğunu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Bunun yanında binlerce Müslüman olsa da ülke de İslam dini yasaklanmış ve camiler kapatılıp, yıktırılmıştır. Uzun yıllar süren Portekiz sömürüsü etkisi ile resmi dil Portekizcedir. Ancak ülkenin çok az bir nüfusu bu dili kullanır. Halk yerel dilini kullanmayı tercih eder. Bu da Umbundu Kabile dilidir. Angola’nın para birimi Kwanza’dır.

Angola’ya Yolculuk

    Angola’ya Türkiye’den ne yazık ki direkt ulaşım mümkün değildir. Komşu ülkeler aracılığı ile aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Kalkış ve varış yerinize göre değişiklik gösteriyor olup ortalama 10 saat içerisinde ülkeye varmış olursunuz.

Angola Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    18 bölgeye ayrılan ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri aynı zamanda başkenti Luanda’dır. Başkentten sonra önemli şehirleri ise sırasıyla Huambo, Lobito, Benguela, Malanje, Namibe ve Lucapa’dır.

   Luanda büyük bir kentsel dönüşüm ile hızla gelişmektedir. Yüksek binalar imara açılmış olan şehir, aynı zamanda ülkenin Liman şehridir. İç savaş döneminde oldukça tahribata uğrayan şehrin limanları, tarihi ve turistik mekanları, doğası ve parkları ile kesinlikle görülmeye değerdir.

Antropoloji Müzesi 15 YY da Portekizli sömürgeciler tarafından inşa edilen bu binada Angola’nın sanat eserleri sergilenmektedir.

Angola Ulusal Bankası Şehrin merkez bankası binasıdır. 19 YY da Portekizli mimarlar tarafından tasarlanmış, dikkat çekici bir kubbesi ve pembe cephesi ile şehirde ihtişamlı bir görüntü sergilemektedir.

Demir Saray Eiffel Kulesinin mimarı tarafından 18. YY da tasarlanan bu sarayın ilk yapım amacı Paris Evrensel Sergisi’dir. Sonrasında oldukça gösterişli ve ilginç görünümü ile bir müzeye dönüştürülmüştür.

Angola’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Quiçima Ulusal Park, Kalandula Şelaleleri, Ruacana Şelaleleri, Mussulo Plajı, Wiewpoint of the Moon, Iona Ulusal Park, Sao Miquel Kalesi, Zambezi Nehri Kıyıları, Serra Da Leba Dağı, Cameia Ulusal Park, Cangandala Ulusal Park, Bicauri Ulusal Park, Armed Forses Müzesi, Slavery Ulusal Park, Mupa Ulusal Park, Mucusso Ulusal Park, Angola Doğa Tarihi Ulusal Müzesi, Moeda Müzesi, Lobito Light House, Longa Nehri, Christ The King, Marco Polo, Marina Gazinosu Luanda ve Kültür Bahçeleri.

Angola Mutfağı

    Portekiz sömürgesi ülkenin mutfağında, Portekiz kültürü etkisi bulunmaktadır. Çok fazla sos kullanırlar. Etli yemeklerinde domuz eti tercih edilir. Ana malzemeleri Fasulye, domuz eti, tatlı patates, soğan ve bamyadır. Pek hijyenik olduğunu söyleyemeyeceğim restoranlarda en çok tüketilen yerel yemekler Muamba de Galinha ve Funge’dir. Funge bamya ezmesi gibi bir lapadır. Muamba De Gelinha ise tavuk ve çeşitli sebzelerle hazırlanan bir yemektir. Hurma ve hurma yağı kullanılır. En sağlıklı ve hijyenik olarak balık tüketmenizi tavsiye ederim. Çeşme suyu içilmemelidir. Bu ülkedeki en büyük sorun sağlıktır. Ve çeşme suları beraberinde birçok hastalığı getirmektedir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33