Avustralya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Canberra
  • Para Birimi: Avusturalya Doları ($)
  • Telefon Kodu: + 61
  • Nüfus: 24.104 Milyon

Açıklama

Avustralya Seyahati

Avustralya Vizesi

    Avustralya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus, diplomatik ya da hizmet pasaportlarına sahip olsalar bile vize başvuru yapma zorunlulukları mevcuttur. Avustralya turistik vizeyi 12 aya kadar verebilmektedir. Ayrıca belirtmeliyim ki Avustralya Schengen üye ülkelerden değildir. Başvuru sonrasında sonuç 5 gün içerisinde bildirilmektedir. Ancak 10 güne ulaşabilmesi de olağandır.

 

Avustralya Hakkında Genel Bilgi

     Avustralya’nın güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesi olduğunu belirtmek istiyorum. Kanguruları ile ünlü olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.

    Hiçbir ülkeye kara sınırı bulunmayan Avustralya’nın Komşu ülkeleri Endonezya, Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda ve Doğu Timor’dur. Resmi bir dine mensup olmayan ülkede Hristiyanlık yaygındır. Her mevsim gitmeye elverişlidir. Avustralya’nın yaz ayları Türkiye’nin kış aylarıdır. İngiltere gibi soldan akan trafiği, sıcak kanlı, yardım sever, güler yüzlü, eşit hakları gözeten ve son derece disiplinli halkı ile mükemmel bir refah ortamına sahiptir. Yıl içerisinde birçok festival düzenleyen ülke eğlenceye düşkün olduğu kadar spora da önem vermektedir.

     Ülkenin resmi dilinin İngilizce olmasına karşın Aborjinli yerlilerin kendi dillerini konuştuğunu görebilirsiniz. Ülkenin para birimi Avustralya Dolar’ıdır.

Avustralya’ya Yolculuk

    İstanbul ve Ankara’dan hafta içi ve hafta sonları Avustralya’nın hemen hemen her bölgesine direk ya da aktarmalı olarak uçak seferleri bulunmaktadır. 17 ile 18 saat arasında süren uçak yolculuğu sonunda Avustralya’ya varmış oluyorsunuz.

Avustralya Gezilecek Yerler ve Şehirler

    Avustralya’da toplam 6 eyalet bulunaktadır. En büyük ve en çok turist ağırlayan bölgesi Sydney, Başkenti ise Canberra’dır. Diğer önemli ve turist çeken yerleri ise, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide’dir.

Sydney’de Gezilecek Yerler;

    Okyanus ve limanların sayısız olduğu bu yerde gezilip görülecek o kadar çok tarihi mekân, mimari yapı, plaj, koy, müze, alışveriş merkezi, park ve yaşam alanı var ki seçeneklerden dolayı başınız dönüyor.

Sydney Köprüsü şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Yerden 135 metre yüksekliği, dünyanın en geniş çelik kemer köprüsü ile dünyanın en ağır köprüsü olma özelliğindedir. Köprünün tırmanma turlarına katılmanızı büyük şiddetle öneririm. Gerçekten büyüleyici bir manzarası var. Köprüden sadece yürüyerek geçecekseniz eğer Doğu tarafını tercih edin şehrin opera binasını manzarasını izlemiş olmaktan pişman olmayacaksınız.

Sydney Opera Evi şehrin bir diğer ikinci sembolüdür. Yapımına 1959 yılında başlanan bina, yıl içerisinde yaklaşık 1.500 gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük opera merkezleri arasında da yer almaktadır.  

Royal Botanik Garden 1816 yılında kurulan en eski bilim enstitüsü ve Avustralya’nın en eski parkı olma özelliğine sahiptir. 30 hektarlık alana sahip bu botanik park şehrin tam göbeğinde nefes almak için insanlara sunulan bir cennet gibidir. 1 gününüzü adamanızı tavsiye ederim. Birkaç saat yeterli gelmeyecektir.

New South West Sanat Galerisi botanik bahçesinin hemen yanında bulunuyor. Yunan mimarisinden esinlenerek inşa edilen bu müzeye girişler ücretsizidir.

Darling Limanı ışıl ışıl süslenmiş yazlık bir caddedir. Limanın kenarlarında birçok kafe, restoren ve tabacco bulabilirsiniz. Yürüyerek dolaşabildiğiniz gibi araçla da gezebilirsiniz ancak yürüyerek gezmenizi öneririm. Balık çarşısında uğrayabilir okyanustan çıkarılan birbirinden farklı yüzlerce balık türünü görebilme şansına erişebilirsiniz.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Büyük Set Resifi, Uluru Dağı, Whitsunday Adası, Fraser Adası, The twelve Apostles, Kakadu Ulusal Parkı, Whiteheaven Beach, The Rocks, Torango Zoo, Yarra Nehri ,Kings Park, Queensland Palm Cove, Federasyon Meydanı, Lord Howe Adası, Sea Life Sydney Akvaryumu, Barossa Vadisi, Queen Victaria Market, Dandenöng Banliyösü, Philip Adası, Queensland Sunshine Coast, Circular Quay, Hamilton Adası, Queensland Cabe Tribulation, Three Sisters Mağara ve Şelaleleri, Daintree Rainforest, Grampians Ulusal Park, Sydney Gözlem Kulesi, Green Island, Sea World Gold Coast, Kattomba Scenic World, Kuranda Scenic Railway ve Manly Plajı.

Avustralya Mutfağı

      Avustralya halkı dışarıda yemek yemeyi çok sevdikleri barbekü oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Akdeniz iklimi sebebi ile çok sayıda sebze çeşidi yetişen toprakların verimliliği de yüksektir. Ayrıca dünyanın en iyi zencefili bu ülkede yetişmektedir. Verimli üzüm bağları kırmızı şarapları için yaratılmış desem yeridir. Tatmanızın yanı sıra satın alabilirsiniz. Deniz ürünlerinin çeşitliliği mutfağa da yansımaktadır. Sotelenmiş istiridyeden ve ve biftekten yapılan ünlü yemeği Dampersi mutlaka deneyin derim.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33