Avusturya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Viyana
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 43
  • Nüfus: 8.21 Milyon

Açıklama

Avusturya Seyahati

Avusturya Vizesi

     Schengen Üye ülke olan Avusturya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin 90 güne varan seyahat talepleri için vize başvurusu yapma zorunlulukları vardır. Başvuru sonucu yaklaşık olarak bir hafta içerisinde pasaport teslimi ile bildiriliyor. Avusturya ülkesini ziyaret eden kişiler konusunda titiz olsa da T.C. vatandaşlarını zorlayacak bir duruma sokmamaktadır.

Avusturya Hakkında Genel Bilgi

     Dünyanın en zengin ve kişi başına milli gelirin en yüksek düştüğü ülkelerden bir tanesi olan ülke, insani gelişme endeksinde 21. Sırada yer alıyor. Birinci dünya savaşından sonra yönetim şekli Cumhuriyet olmuştur ve şu an demokrasi ile yönetilmektedir. Avusturya konum itibari ile, doğusunda Slovakya ve Macaristan, batısında İsviçre ve Liechtenstein, kuzeyinde Almanya ve Çek Cumhuriyeti, güneyinde ise İtalya ve Slovenya bulunuyor. Avusturya’nın resmi dili Almancadır. Halk genellikle Bavyera Almancası lehçesi ile konuşur. Türk göçmen nüfusunun yoğun olduğu bu ülkede mutlaka Türklerle karşılaşmaktasınız. Yerel halkın çoğunluğu Hristiyan’dır. Ilık / serin karasal iklimine sahip ülkede, kış aylarında hava ısısı -10’a kadar düşebiliyor. Biz Türkler için oldukça fazla soğuk. Birçok festival ve eğlenceye ev sahipliği yapan ülke aynı zamanda sanata, edebiyata ve müziğe fazlasıyla önem vermektedir. Para birimi Euro’dur.

Avusturya’ya Yolculuk

Türkiye’den Avusturya’ya direk olarak birçok ilden birçok ile uçak seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk yaklaşık olarak 2 buçuk 3 saat sürmektedir.

Avusturya Şehirleri ve Gezilecek Yerleri

    Avusturya toplamda 9 eyaletten oluşuyor. En büyük şehri, merkezi ve başkenti Viyana’dır.  Viyana’dan sonra en büyük ve en önemli şehirleri, Salzburg, Inssbruck, Klagenfrut, tarih kenti Linz ve üniversiteler şehri Graz’dır. Viyana’yı ziyaret etmek için Alışveriş, Eğlence, Sanat, Tarih ve daha birçok sebebe sahipsinizdir. Dünyaca ünlü markaların mağazalarından tutun bit pazarlarına kadar rahatlıkla ulaşabileceğiniz başkentte Alışveriş için çok zaman ayırmanızı öneririm.

Viyana’da Gezilecek Yerler;

    Viyana’da gezeceğiniz yerlerin asla bitmeyeceğini belirtmek istiyorum. Her metre karesi görülmeye değer. Kamerayı asla elinizden bırakamıyorsunuz. Ben Budapeşte’den Viyana’ya demir yolunu tercih ederek geçiş yaptığım için Tren garı yakınında bir otel olan Hotel One Wien’i tercih ettim.  Belvedere Sarayına da yürüme mesafesinde ve da her yere oldukça yakındı.

Belvedere Sarayı barok tarzda tasarlanmış ve ihtişamlı görüntüsünün yanında muhteşem bahçesi de görülmeye değer bir saray. Şans eseri gittiğim zaman al bahçesinde bir Hint düğünü yapılıyordu eşsiz bir manzaraya sahip sarayı ve eserlerini görmenizi tavsiye ederim.

Hoffburg İmparatorluk Sarayı Viyana’nın tam merkezindedir. 3 bölümden oluşan bu büyük ve ihtişamlı Saray 13. YY da inşa edilmiş ve günümüzde Cumhurbaşkanının ikamet yeridir. Düşünebiliyor musunuz ülkenin cumhurbaşkanının evi ziyareti açık. Yani oldukça güvenli bir yer üstelik etraf korumalardan geçilmiyor değil. Koruma yok, keskin nişancılar yok. Ayrıca Sarayın çevresinde Faytonla gezme şansınızda var. Bana kalsa şehre verdiği koku ve hayvanlara yapılan eziyetten dolayı tercih edilmemesi gerekiyor.

Schönbrunn Sarayı barok tarzdaki mimarisi ve devasa büyüklüğünün yanında bir gün içerisinde gezmeyi bitiremeyeceğiniz kadar büyük bahçesi ile ziyaretçilerine iyi ki gelmişim dedirtiyor. Yazlık saray olarak inşa edilen Sarayı ziyaret ediyorsanız mutlaka kalın bir şeyler giyinmelisiniz yazın bile üşüyebilirsiniz. Yürüyerek gidilebilen saraya hop on hop off otobüsleri ile de eğlenceli bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca sarayın yanındaki Hayvanat Bahçesini (Tiergarten) ziyaret etmeden dönerseniz tek kelime ile pişmen olabilirsiniz. Hayvanat bahçesi için de ayrıca bir gününüzü ayırın derim.

Viyana Devlet Operası Dünya opera binalarının merkezi olarak da bilinmektedir. Hemen hemen her gün performans gösteren bir sahneye bilet almanızı öneriyorum. Ayrıca gezmeniz gerekebilir görsel ihtişamın had safhasına ulaşılmış inanılmaz bir yer.

Prater, 1827 yılından beri aktif halde olan bu eğlence merkezi, devasa büyüklükteki tarihi Giant dönme dolabı ile şehrin en önemli sembollüdür. Yaklaşık 250 farklı eğlence seçeneği ile aynı zamanda oldukça huzurlu bir yerdir. Merkezden biraz uzakta kalıyor ama hop on hop off otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

St. Stephen Katedrali 11 YY da gotik tarzda inşa edilmiş 4 kuleli müthiş bir katedraldir. Şehrin tam merkezindeki konumu itibari ile çok fazla turist ilgisi de görüyor. Sabah erken saatlerde gitmenizi öneririm. Kuleye çıkarken biraz yorulabilirsiniz ama gerçekten değiyor.

Viyana’da Gezilecek Diğer Yerler;

   Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Viyana Beledi Binası,  Avusturya Parlamento Binası, Hundertwasser Evi, Naschmarkt, Museum Quarter, Albertina Müzesi, Karl Kilisesi, Spanish Riding School, Viyana Mozart Evi, Viyana Ulusal Tarih Müzesi,  Stadtpark, Leopold Müzesi, Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Gloriette, Volksgarten Vienna,  Maria – Theresian Platz , Heldenplatz, Burggarten, Mumok, Imperial Treasury, St. Pter Kilisesi, Viyana Veba Sütunu,  Votiv Kilisesi, Burgh Theater, Sigmund Freud Müzesi, Haus Dess Meeres,

Avusturya’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Mirabell Sarayı, HohenSalzburg Kalesi, Wolfgang Gölü, Hellbrunn Sarayı, Krimmler Şelalesi, Melk manastırı, Hallstatt Gölü, Goldenes Dachl, Wörthersee, Innere Stadt, Salzburg Katedrali, Eisriesenwelt, Donauturm, Wurstelprater, Ringstarre Bulvarı

 

Avusturya Mutfağı

     Şnitzel ile ismini duyuran Avusturya mutfağında sebzeden et ürünlerine, deniz ürünlerinden tatlı çeşitlerine kadar her damak zevkine uyacak yiyeceklerle Fransız ve İtalyan mutfak kültürüne sahiptir.  Sokak lezzetlerini ve Şnitzeli denemenizi şiddetle öneririm. Avusturya da ayrıca turta, çikolata ve şarap yapımını da sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Şnitzel denildiğinde elbette ki akla ilk Figlmüller geliyor. Sıraya girerek beklemenizi ve yanında mutlaka patates salatası söylemenizi öneririm.Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33