Bangladeş Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Dakka
  • Para Birimi: Taka (BDT)
  • Telefon Kodu: + 880
  • Nüfus: 156.05 Milyon

Açıklama

Bangladeş Seyahati

Bangladeş Vizesi

    Bangladeş’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus (bordo)pasaport türüne sahip olan kişiler vize almak zorundadır. Vize süreleri seyahat türlerine ve amaçlarına göre değişecektir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Bangladeş vize ile ilgili zorluk yaşatmıyor. Dikkat etmeniz gereken şey istenilen belgelerin tam ve eksiksiz hazırlanmasıdır. Başvuru sonucu ortalama 5-10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bangladeş Hakkında Genel Bilgi

    Parlamenter Cumhuriyet ile yönetilen ülke bir Güney Asya ülkesidir. İngiltere sömürgesi olan ülke oldukça küçük bir kara parçasına sahip ve yoksullukla mücadele eden bir diğer ülkelerdendir. 2016 yılından bu yana ekonomik atılım gösteren ülke hızla büyüme yolunda ilerlese de yoksulluk halkın     temel problemidir.

    Coğrafi klonum itibari ile Güney Asya’da bulunan ülkenin güneyinde Bengal Körfezi, güneydoğusunda Birmanya, batısında, kuzeyinde ve doğusunda Hindistan ile komşudur. Kumsalları, doğal güzellikleri ormanları, tarihi, camileri ve daha birçok etkileyici güzelliklere sahip bu ülkede çok sinek bulunduğunu ve önlem almanız gerektiğini belirtmek isterim. Gelmeden önce sizden istenecek olan aşıları mutlaka yapmalısınız. Yoksulluğun getirisi olumsuz sağlık koşulları ülkenin hemen hemen her köşesinde yaşanmaktadır. Sıcak bir tropikal iklime sahip bu ülkeye en uygun ziyaret dönemi kasım ve mart ayları arası serin dönemdir. Yüksek sıcaklıkların yaşandığı ülkede mart sonrası dönemlerde çok konforlu bir seyahat geçireceğinizi söyleyemem. Hava ısısı en fazla 40 dereceye yükselmekte, en az ise 10 dereceye düşmektedir. Halk pek sıcak kanlı ve samimi değildir. Yan kesicilere rastlayabilir, dilenciler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Burada bir bayana selam vermek oldukça sakıncalıdır. Kadın haklarının en arka plana atıldığı ve çocuk evliliklerinin en çok yapıldığı ülkelerden birisidir. Dini bayramlar haricinde özel bir gün kutlanmamaktadır.

     Nüfus yoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkede Hinduizm ve Budizm de görülebilmektedir. Dinlerine son derece bağlı olarak yaşarlar ve din ile ilgili olan yabancılarla sohbetlerden pek hoşlanmazlar.  Ülkenin resmi dili Bengalce olmasına rağmen İngilizce akıcı bir şekilde konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Taka’dır.

Bangladeş’e Yolculuk

    Türkiye’den Bangladeş’e aktarmalı ve aktarmasız olarak hava yolu ile ulaşım mümkündür. Hindistan üzerinden aktarmalı gittiğiniz takdirde varış süreniz ortalama 10 saati bulacaktır. Direkt olarak Bangladeş’e uçtuğunuz takdirde bu süre ortala 7-8 saat olacaktır.

Bangladeş Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     Oldukça küçük olan ülke toplamda 7 bölgeye ayrılır. En büyük, en kalabalık şehri ve başkenti Dakka’dır. Dakka aynı zamanda ülkenin ekonomi ve finans şehridir. Dakka 15 milyon kişinin yaşadığı en küçük şehirdir. Başkentten sonra diğer önemli şehirleri Mymensingh, Rangpur, Rajshahi, Khulna, Cox Bazzar’dır.

      Dakka birçok kültüre ev sahipliği yapmış olmasının getirisi ile bünyesinde oldukça tarihi eser bulundurmaktadır.

Lalbargh Kalesi 17. YY da inşa edilen ve asla tamamlanamayan bu kale Buriganga Nehrinin kıyısında yer alır. UNESCO dünya miras listesine adını yazdıran kale, Turistik açıdan ilk görülmesi gereken yerlerden biridir.  Giriş ücreti nereden geldiğinize ve hatta cinsiyetinize göre değişebilmektedir.  20 ile 200 Taka arası olduğunu söyleyebilirim.

Dakka Parlamento Binası 19 YY da inşa edilmiş etrafı göl, bahçe ve havuzlarla donatılmış görsel açıdan oldukça ihtişamlı bir yapıdır. 800 bin metre kare alana sahip bu binada görülmeye değer kısımlardan bir tanesi kütüphanesidir. Giriş ücretli ve değişkendir.

Dhakeshwari Tapınağı ülkenin ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerinden biridir. 11 YY da inşa edildiği düşünülen bu tapınak oldukça kalabalıktır. Sizden sessiz ve saygılı olmanız beklenir. Pek fazla Hint yaşamasa da Hindular için oldukça önemli bir yere sahip tapınakta bulunan Tanrıçanın Dakka halkını koruduğuna inanılır. Girişler ücretsizdir. Ancak bağış yapmanız gerekir.

Bangladeş’te Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    St. Martin’s Adası, Ahsan Manzil, Somapura Mahavihara, Sonargaon, Sixty Dome Mosque, Kapatai Gölü, Foy’s Gölü, Inani Sahili, Bangladeş Hayvanat Bahçesi, Ulusal Müze Dakka, Baitul Mukarram Ulusal Cami, Lawachara Ulusal Park, Bangabandhu Sheikh Mujip Safari Park, Shalban Vihara, Shishu Park, Liberation Savaş Müzesi, Kantajew Tapınağı, Tajhat Sarayı, Suhrawardy Udyan, Chandranath Tapınağı, Choto Sona Camii, Ramna Park, Ermeni Kilisesi Dakka, Etnoloji Müzesi ve Bhawal Ulusal Park.

 

Bangladeş Mutfağı

    Pirinç ve Mercimeği, Deniz ürünlerini ve ekşi sosları, acıyı ve kremayı oldukça seven ve fazlaca tüketen Bangladeş halkının, etnik olmaksızın kendine özgü yemekleri bulunmaktadır. Ünlü yemekleri Achar (Sebze ve meyvelerin hardal ve türlü baharatların karışımı), Chotpoti (Nohut, yumurta, patates haşlaması ve çeşitli sos karışımı), İlish (balık yemeği) ‘dir. Tatlı olarak da Mishti Doi (şekerli yoğurt) tüketilmektedir. Ülkede alkol sınırlı yerde satılmaktadır. Musluk suyu ve bandrolsüz şişe suyu içememeniz gerekmektedir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33