Belçika Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Brüksel
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: +32
  • Nüfus: 10,414 Milyon

Açıklama

Belçika Konsolosluğu Ve Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Belçika konsolosluğuna Belçika vize başvurusunda bulunacağımız zaman umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşı olarak Belçika’ya seyahatlerinde vize başvurularına aynen tabi olmaktadırlar. Bunun dışında T.C yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahibi şahıslar Belçika’ya ticari, turistik ve aile ziyareti amaçlar doğrultusunda Belçika’ya seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftırlar. Belçika vize başvurusunda bulunacak olan T.C pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak kısa süreli ikamelerinde seyahat belgelerini kontrol ederek Belçika’ya vize başvurusu yapmadan direkt gidebilirler. Ayrıca pasaport türü fark etmeden vize başvurusu yapacak olan her şahıs mutlaka vize alarak pasaport geçerliliklerini de kontrol etmeleri gerekmektedir.

Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği Belçika vizesi işlemlerini incelemek ve değerlendirme ile yetkili olmakla beraber Belçika vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Belçika’ya yapılacak olan kısa süreli shengen vize başvurularını Belçika konsolosunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve seyahat/turizm acenteleri tarafından kabul edilmektedir. Fakat kısa süreli Belçika vize başvuruları Belçika konsolosluğunun değerlendirmesinde yer alır.  Belçika vize başvurularında vize başvuru merkezleri ve seyahat/turizm acenteleri sadece vize işlemi başvuru takip ve işlemleri gerçekleştirmekle görevli iken Belçika vize başvurusu kabul ve red  işlerine Belçika konsolosluğu bakmaktadır. Belçika seyahat amacı kesinlikle vize başvurusu aşamasında belirtilmesi gerekmektedir. Belçika seyahati başvuru vizesi turist vize, ticari vize, transit vize, oturum vizesi ve aile birleşimi vizeleri olarak işleme alınmaktadır. Böylece seyahat amacına uygun bir şekilde vize işlemi oluşturulur. Eğer amaç net bir şekilde anlaşılmazsa Belçika konsolosluk yetkilileri ek evrak ya da taraflarına görüşme talep etmektedir. Bu yüzden herhangi bir sorunla karşılaşmamak için seyahat amacı kesin ve net olarak belirtilmelidir.

Belçika vizesi için gerekli olan evraklara İngilizce, Fransızca, Almanca ya da Flemenkçe dilleri ile formları doldurulması gerekli olup ve seyahat amacına uyan evraklar ile başvurması gerekmektedir. Ayrıca gerekli başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak imlanmış olması tarihide atılarak pasaport tipine uygun fotoğraf seçilmesi gereklidir.

Belçika konsolosluğu vize başvurusu işlemi yapmadan önce mutlaka çağrı merkezini arayarak ya da online bir şekilde randevu alarak başvuru işlemlerine başlanması gereklidir. Belçika vize başvuruları için randevu alma günleri pazartesi-Cuma saat 8.30/12 ile 13/14 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Belçika vizesi alırken mutlaka en erken bir hafta önceden randevu alınması gereklidir. Aksi taktirde vize başvuru sonuçları uzaması durumunda ileri tarihe kayabilmektedir.

Belçika shengen vize talebinde bulunan kişiler müracaat esnasında olabilecek sahte kimliklere karşı tedbir amaçlı biyometrik bilgilerini ibraz etmeleri gereklidir. 12 yaş altı çocuklar bu durumdan muaf olurken 12/18 yaş aralığındaki çocuklar aileleri ile birlikte biyometrik ibrazda bulunmaları gereklidir. Belçika vize başvurusu işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra yaklaşık 7 ile 15 gün içinde sonuçlanmaktadır.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33