Çek Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Prag
  • Para Birimi: Crown (CZK)
  • Telefon Kodu: + 420
  • Nüfus: 10.21 Milyon

Açıklama

Çek Cumhuriyeti Seyahati

 

Çek Cumhuriyeti Vizesi

     Çek Cumhuriyeti Schengen Bölgesi Üyesi Olduğu için Schengen Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Transit geçişler içinde Schengen vizesi talep eden ülkeye başvuru yapmanız durumunda 7-10 gün içerisinde sonucu sizlere bildirilmektedir. Eğer sınır ülkelere de giriş yapacak iseniz Çek Cumhuriyeti’nden giriş yapmanızı öneririm.

 

Çek Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgi

    2016 yılında Çekya ismini aldığı belirtilse de resmi olarak bir duyuruya tabi değildir.  Bir Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag olup, toplamda 11 ilden oluşmaktadır. Çek Cumhuriyeti Estonya’dan sonra en çok Ateist bulunduran ülkedir ve bu oran ortalama olarak `’tır. Çek Cumhuriyeti kristal ve cam işlemeleriyle ile ünlüdür. Alkol ve sigaranın yanı sıra sınırlandırışmış bölgelerde uyuşturucu kullanımı yasal olmasına rağmen, suç oranı Türkiye’ye oranla B daha düşüktür. Coğrafi konum açısından, doğusunda Slovakya, batısında ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve kuzeyinde Polonya bulunur. Denize kıyısı olmayan ülkenin resmi dili Çekçe’dir. Prag’ın  tarihi ve turistik yerleri, mimarisinin yanı sıra gece kulüpleri ve eğlenceleri ile de ünlüdür. Para birimi çek korunasıdır.

Çek Cumhuriyeti’ne Yolculuk

 

     Türkiye’den ülkenin başkenti Prag’a direk uçuşlar bulunmaktadır. Seferlerin uygun bulunmaması durumunda Viyana’ya uçuş sağlanabilir. Hava yolu ile 2 saat süren yolculuğun yanı sıra ulaşımda karayolu da tercih edilebilir. Edirne üzerinden Macaristan’a ardından Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapılabilir.

Çek Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti Bohemya, Marovya ve Silezya bölgesinden oluşur. En önemli şehirleri başkent Prag’ın yanı sıra, Brno, Ostrava, Pilsen ve Liberec’tir.

 

    Prag barok ve gotik mimarisi ve 2. Dünya savaşından fazla hasar görmeme sebebi ile sokak ve yapıları ile göz doldurmaya yeterlidir. Altın Kent, Şehirlerin Anası, Avrupa’nın Kalbi, Evlilikler Şehri, Romantizm şehri gibi farklı birçok isim ile de anılmaktadır.

Old Town Meydanı Prag’ın tam ortasında bulunuyor ve Prag’ın en turistik merkezidir. Tarihsel açıdan oldukça önemli olan şehir meydanında nereye bakacağınızı şaşırıyor olacaksınız. 1992 yılından beri UNESCO listesinde yer alan meydanda, Jan Hus Anıtı, St. Nicholas Kilisesi, Tyn Kilisesi, Old Town Hall (Eski Belediye Binası) ve Astronomik saat bulunmaktadır.

70 m yüksekliğinde olan Eski belediye binasının içini ziyaret edebilir Prag’ı yüksekten izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Binanın bodrum katında nefes kesen romenes ve gotik dönemden kalan labirent odalar, mağaza ve evler bulunmaktadır. Binanın tepesinde (duvarda) bulunan Orloj (astronomik saat) Prag’ın sembolüdür. 1410 yılında yapılan ve birkaç kez tahribat sebebiyle restore edilen saat 12 burç ile birlikte 12 saatlik zaman dilimini içeriyor. Her saat başı ölümü hatırlatmak amacıyla zil çalması ile başlayan 1 dakikalık görsel Show başlatan saat üç kısımdan oluşuyor. Zil çaldığında pencerede görünen havari figürler ve farklı 4 heykel beliriyor. Birinci heykel iskelet görünümünde; ölümü, ikinci heykel elinde kese tutan bir Yahudi; aç gözlülüğü, Mandolin çalan Osmanlı figürü; Sefayı Ve elinde ayna tutan figür ise kibri simgeliyor. Saat başı beliren bu figürler başlarını sallayarak belirirler ve horozun ötmesiyle de son bulur. Saatin önünde her mevsim ve her zaman kalabalık bir turist grubu ve kalabalığı mutlaka görürsünüz.

Charles Bridge (Karl Köprüsü) Vlatna Nehri üzerine Barok tarzda inşa edilen ve üzerinde 30 heykelin bulunduğu köprü, Prag Kalesi ile Old Town’ı birbirine bağlar.

Prag Kalesi Dünyanın en büyük kaleleri arasındadır. Guinness Rekorlar kitabında en büyük antik kale olarak yer alan Prag kalesi aynı zamanda UNESCO listesinde de yerini almaktadır. Old Town Meydanından Karl köprüsünü geçtikten sonra 15 dakikalık yürüme mesafesi uzaklığında olan kale kendi içerisinde bir şehir gibidir. Yani surlarla çevrili ve koca kapısı olan diğer kalelerin aksine büyük bir merkez gibi. İçerisinde St. Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yolu, St. George Bazilikası, St. George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri ve Kale galerisi bulunuyor. Tavsiyem kale için 1 gününüzü ayırmaktır.

Prag Yahudi Mahallesi (josefov) ismiyle tanınan mahalle, Vlatna Nehri ve Old Town arasında kalan bir bölgededir. Bölgede en eski 12 katmana ulaşan Yahudi mezarlığı, 6 sinagog bulunmaktadır.

 

Wenceslas (Vaclav) Meydanı etrafındaki lüx mağazalar, eğlence mekanları ve restoranlar dolayısı ile şehrin en gözde 2. bulvarıdır. Bulvarda Ulusal Prag Müzesi, Palaca Koruna ve Fransisken Bahçeleri yer alıyor.

Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi 300 m rakımlı yüksekliği ile her yıl 1 mayısta düzenlenen Pagan ritüeli ve kutlamalar gerçekleştiriyor. Temiz havası ve 180 derecelik manzara alanı ile turistlerin ilgisini çekmeye yetiyor. Petrin tepesinde aynalar labirenti, Strahov stadyumu, Açlık Duvarı, Karel Hynench Macha Heykeli, St. Laurentius Kilisesi bulunuyor.

Dans Eden Bina ünlü dans çifti Ginger ve Fred’in adıyla birlikte anılan bina çok amaçlı olarak kullanılıyor olup terasında bir kahve içip manzarayı izlemenizi tavsiye edebileceğim yerlerdendir.

Yukarıda belirtilen eserlerin yanı sıra Mala Strana (lesser Town), St. Niklaus Kilisesi, Prag Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, John Lennon Duvarı, Prag Ulusal Müzesi, Prag Ulusal Tiyatro Binası, Strahov Manastırı, Klementinum, Barut Kapısı, Kampa Adası ve daha pek çok yer gezilecek yeri vardır.

 

 

 

Çek Mutfağı

    Et yemeklerinin yaygın olmasının yanında domuz sığır ve tavuk eti yaygındır. Çek mutfağı en çok Çorbaya yer veriyor ve Bramborçka çorbası denemenizi tavsiye ederim. Ağır sosları ve yoğun domuz eti kullanımı ile Türk vatandaşlarının damak zevkine pek hitap etmemektedir.

 

Konaklama

Şehrin merkezinde konaklayacak çok fazla oteli bulunuyor mütevazi küçük bir otel işinizi görüyor çünkü sadece uyumaya gidiyorsunuz otele. Eğer hem merkezde hem de lüks olsun diyorsanız Ramada Prag’ı tavsiye ederim.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33