Çek Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Prag
  • Para Birimi: Crown (CZK)
  • Telefon Kodu: + 420
  • Nüfus: 10.21 Milyon

Açıklama


Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu 


Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle seyahat amacını belirlemesi gerekmektedir. Ardından Çek Cumhuriyeti konsolosluğundan Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunabilirler. Schengen ülkeleri içerisinde yer Çek Cumhuriyeti, aynı zamanda Schengen vizesi olarak da geçmektedir. Çek Cumhuriyeti vize sahibi olan kişiler aynı zamanda diğer Schengen üyesi ülkelere de giriş çıkış yapabilmektedirler. Ancak bu koşulun sağlanması için öncelikle kişinin Çek Cumhuriyeti vize sahibi olması gerekmekte ve Çek Cumhuriyeti sınırları içerisine girişi ve çıkışı sağlamış olması gerekmektedir. Yani Schengen bölgelerine ilk giriş Çek Cumhuriyeti üzerinden olması gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti resmi bordo pasaporta sahip olan kişilerin zorunlu olarak Çek Cumhuriyeti ya da diğer Schengen üyesi olan ülkelere girişi için vize sahibi olması gerekmektedir. Ancak gri ve diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin böyle bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonuçlarını değerlendiren ve onaylama yetkisi bulunan kurumlar ise Çek Cumhuriyeti konsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Ankara büyükelçiliğidir. Bunların dışında hiçbir kurumun Çek Cumhuriyeti vize başvurularını onaylama ya da değerlendirme yetkisi yoktur. Ayrıca bu kurumlar Çek Cumhuriyeti vize başvurularını vize danışmanlık firmaları ile kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Schengen vize kurallarına göre gerekli olan belgeleri, evrakları eksiksiz olarak hazırlamaları gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize türleri içerisinde kişinin turistik, ticari, aile gibi farklı vize alanlarından birini seçmesi gerekmektedir. Buna göre de gerekli olan belgeleri hazırlamalıdır. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin kendi seyahat amaçlarını belirlemeli ve kendi sosyal statülerine göre resmi evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Çalışanlar öğrenciler, ev hanımları, sanatçılar, emekliler, devlet kurumlarında çalışan memurlar, şirket sahipleri kendi sosyal ve meslek statülerine göre Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için evrakları hazırlamaları gerekir. Çek cumhuriyeti vize türleri içinde hazırlanması gereken evraklar değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak istenilen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunan kişilerin vize işlemleri olumlu sonuçlanırsa vizesi pasaporta işlenecektir. Bu nedenle pasaportun muhakkak yeterli bir geçerlilik süresi olmak zorundadır. Çek Cumhuriyetine gidecek olan kişilerin pasaportları talep edilen vize tarihinin bittiği tarihten itibaren en az üç ay on beş gün geçerli olması zorunludur. Bunun içinde kişinin pasaport süresi yeterli değilse pasaport uzatma işlemlerini Türkiye’de gerçekleştirmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki pasaport süresi az olan kişilerin vize işlemleri kabul edilmemektedir. Aynı zamanda pasaportun deforme olmaması, yıpranmaması, içinde bulunan kişisel bilgilerin okunaklı olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kişi vizesini alsa bile pasaportunun deforme olması durumunda ülkeye girişte yetkililer tarafından kontrol edilecek ve yetkililer de kişinin ülkeye giriş ile ilgili karar verme yetkileri de bulunmaktadır.
  • Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunan kişilerin muhakkak güncel fotoğrafları da olması gerekir. Schengen ülke kurallarından dolayı Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunan kişilerin fotoğrafları biometrik özellikte olması gerekir. Biometrik fotoğrafın 3,5*4,5 santimetre boyutlarında olmak zorundadır. Kişinin gerçeğe yakın halini ve güncel olması zorunludur. Arka fonu beyaz ya da krem renginde olmalı ve fotoğraf içerisinde herhangi bir aksesuar olmaması gerekir.
  • Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin kendilerine ait banka hesap cüzdanlarını da göstermeleri gerekmektedir. Kişinin banka hesaplarının özetleri son 3 ay içerisinde para hareketlerinin olduğunu yani kişinin hesabı aktif olarak kullanıldığını belge de göstermesi gerekir. Aynı zamanda kişinin banka hesabında Çek Cumhuriyeti’ne gidecek kadar bir miktar paranın olması gerekir. Çünkü kişi kendi masraflarını karşılama yeterliliğinde olması zorundadır. Kendi gelirlerini belgelemeyen kişilerin Çek Cumhuriyeti vize başvuruları da olumsuz sonuçlanacaktır.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33