Çek Cumhuriyeti Vizesi

 • Çek Cumhuriyeti'ne gerçekleştirmek üzere olduğunuz seyahatleriniz için devletler arası anlaşma gereği Çek Cumhuriyeti vizesi vardır, vize alınmalıdır. Global Vize olarak Çek Cumhuriyeti'ne gerçekleştirecek olduğunuz gerek iş gerekse de seyahat gibi her türlü aktivitenizde, Çek Cumhuriyeti vize alım konusunda bilgilendirmelerimiz ışığında çok daha rahat ve bilinçli bir şekilde hareket edeceksiniz. Söz konusu ülkeye dair Çek Cumhuriyeti Vize alım işlemlerinizi başlatabilmek için, ülkemiz içerisinde bulunmakta olan Çek Cumhuriyeti, büyükelçiliği ile iletişime geçmelisiniz ya da söz konusu ülkeye seyahatler düzenlemekte olan uluslararası bir firma ile iletişime geçmelisiniz. Bu aracı firma ile de vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bizler Global Vize olarak Çek Cumhuriyeti Vize belgeleri, Çek Cumhuriyeti vize ücreti v.b konularda detaylı bilgilendirmeleri sizlere etkili bir şekilde yapacağız. SMS ve e-posta yolu ile, bütünüyle ücretsiz olmak üzere.


Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır

 • Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için mutlaka ya Çek Cumhuriyeti vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti’nden alacağınız vize ile Çek Cumhuriyeti ve diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Çalışma durumunuz ve başvuracağınız vize tipi için gerekli evrakları hazırlayarak ilgili ofisimize (ikamet yerinize göre Ankara, İstanbul veya İzmir’ den başvuru yapılabilir) ulaştırmanız durumunda başvurunuz gerçekleştirilir. Başvuru sonrası biyometri işleminiz için bir randevu talep edilir. Randevuya katılmadan önce hazırlamış olduğumuz dosyanızı teslim alarak dış operasyon birimimizden bir arkadaşımız eşliğinde Elçiliğe/konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Vize süresi elçilik tarafından değerlendirilerek tarafınıza 2-3 hafta içerisinde verilir.  

 

 Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi Nasıl Alınır

 • Turistik Çek Cumhuriyeti vizesi başvurunuz için sizin içinde bulunduğunuz statüyü kapsayan evrakları hazırlayarak size en yakın ofisimize teslim etmeniz veya ulaştırmanız gerekmektedir. Evraklarınız eksiksiz olarak teslim alındıktan sonra dosyanız hazırlanarak randevunuz talep edilir. Satın alınmış uçak biletiniz ve ödenmiş konaklama belgeleriniz yok ise tarafınıza formalite uçak rezervasyonları ve konaklama rezervasyonları yapılır. . Randevunuz belli olduğunda, ofisimize gelerek doldurmuş olduğumuz formunuzu ve sizin adınıza hazırlamış olduğumuz vize talep dilekçelerini imzalayarak, dış operasyon birimimizden bir arkadaşımız ile randevuya gitmeniz gerekmektedir. Randevuya katıldığınız gün işlem süreniz başlamış olur.


Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi İçin Ne Yapmam Lazım

 • Turistik vize başvurularında, vize başvuru formunuz, zorunlu seyahat sağlık sigortanız, vize talep dilekçeniz, detaylı seyahat programınızı gösterir dilekçeniz ve kişisel evraklarınız dışında mutlaka konaklanacak otel ve gidiş/dönüş uçak biletlerinizi ibraz edilmesi gerekmektedir. Satın almış olduğunuz bir tur veya otel ödemesi ve uçak bileti yok ise deneyimli danışman arkadaşlarımız tarafından vize başvurunuz için gerekli otel ve uçak rezervasyonları yapılmaktadır. Bu rezervasyonlar vize sonucunuz belli olup, pasaportunuzu vizeli bir şekilde alana kadar aktif durumda olup, daha sonra iptal edilir ve bu işlemler ile ilgili herhangi bir ücret tarafınıza yansıtılmaz. Vize süreniz içinde dilediğiniz zaman uçup, dilediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Tüm bu gerekli belgelerin profesyonel danışmanlar tarafından hazırlanarak, vizenizi sorunsuz bir şekilde almak için size en yakın Global Vize şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.


Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

 • Çek Cumhuriyeti turistik vize başvuruları biyometri randevusuna katıldığınız günden itibaren 2-3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.


Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi Nasıl Alınır

 • Ticari Çek Cumhuriyeti vizesi başvurunuz için sizin içinde bulunduğunuz statüyü kapsayan evrakları hazırlayarak size en yakın ofisimize teslim etmeniz veya ulaştırmanız gerekmektedir. Ticari vize başvurularında Çek Cumhuriyeti’nden gelen davetiyenin mutlaka orijinal (kaşe/mühür ve ıslak imzalı) nüshası gerekmektedir. Evraklarınız eksiksiz olarak teslim alındıktan sonra dosyanız hazırlanarak randevunuz talep edilir. Satın alınmış uçak biletiniz ve ödenmiş konaklama belgeleriniz yok ise tarafınıza formalite uçak rezervasyonları ve konaklama rezervasyonları yapılır. Randevunuz belli olduğunda, ofisimize gelerek doldurmuş olduğumuz formunuzu ve sizin adınıza hazırlamış olduğumuz vize talep dilekçelerini imzalayarak, dış operasyon birimimizden bir arkadaşımız ile randevuya gitmeniz gerekmektedir. Randevuya katıldığınız gün işlem süreniz başlamış olur.

 

Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi İçin Ne Yapmam Lazım

 • Ticari vize başvurularında, resmi davetiyeniz, vize başvuru formunuz, zorunlu seyahat sağlık sigortanız, vize talep dilekçeniz, detaylı seyahat programınızı gösterir dilekçeniz ve kişisel evraklarınız dışında mutlaka konaklanacak otel ve gidiş/dönüş uçak biletlerinizi ibraz edilmesi gerekmektedir. Satın almış olduğunuz bir tur veya otel ödemesi ve uçak bileti yok ise deneyimli danışman arkadaşlarımız tarafından vize başvurunuz için gerekli otel ve uçak rezervasyonları yapılmaktadır. Bu rezervasyonlar vize sonucunuz belli olup, pasaportunuzu vizeli bir şekilde alana kadar aktif durumda olup, daha sonra iptal edilir ve bu işlemler ile ilgili herhangi bir ücret tarafınıza yansıtılmaz. Vize süreniz içinde dilediğiniz zaman uçup, dilediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Tüm bu gerekli belgelerin profesyonel danışmanlar tarafından hazırlanarak, vizenizi sorunsuz bir şekilde almak için size en yakın Global Vize şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. 


Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

 • Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuruları biyometri randevusuna katıldığınız günden itibaren 2-3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.


Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir

 • Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu için gerekli evraklar çalışma durumunuz ve ziyaret amacınıza göre değişkenlik göstermektedir. Seyahat amacınıza ve çalışma durumunuza göre hangi evrakları hazırlamanız gerektiği ile ilgili ve süreç ile ilgili tüm detaylı bilgilendirme için lütfen en yakın şubemizi ziyaret ediniz veya bize ulaşınız.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti Ne Kadardır

 • Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru harçları ve toplam maliyet seyahat amacınız ve süresi gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı fiyat bilgilendirmesi ve süreç hakkında bilgi almak için lütfen en yakın Global Vize şubesini ziyaret ediniz veya bize ulaşınız. Çek Cumhuriyeti vize ücreti ile daha detaylı bilgi için tıklayın.


Çek Cumhuriyeti Vize Ücretini Nereye Yatıracağım

 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru harçları ödemesi, tarafımızdan yapılmaktadır. Dosyanızı teslim etmek için geldiğinizde ilgili ofisimize ödeme yapılabilir veya hesaba havale yolu ile de ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.


Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak İçin Benim Bir Yere Gelmeme Gerek Var Mıdır

 • Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakları hazırlayarak ilgili ofisimize (ikamet yerinize göre Ankara veya İstanbul’dan başvuru yapılabilir) teslim etmeniz veya ulaştırmanız gerekir. Daha sonrası için de sizin için alınmış randevu katılmanız gerekir. Daha önce son 5 yıl içerisinde alınmış bir Schengen vizeniz olduysa başvuru işlemleriniz tarafımızdan yapılır ve gelmeniz gerekmez.


Çek Cumhuriyeti Vizesinden Red Aldığımda Ne Yapmam Gerekir

 • Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularınız da sonucun olumlu veya olumsuz olması durumu işleminiz sonuçlandıktan sonra pasaport teslim alındığında belli olur. Seyahat sicilinizde bir olumsuzluk veya maddi durumunuzda bir problem yok ise vize başvurunuz büyük ölçüde olumlu sonuçlanacaktır. Yetkili kişi tarafından ret ile sonuçlandırılması durumunda ret gerekçe veya gerekçelerini ortadan kaldırarak, mevcut durumunuzu vize alma şartlarına uygun hale getirerek tekrar başvuru yapılabilir.


Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vizesi İçin Ne Yapmalıyım

 • Turistik ve ticari Çek Cumhuriyeti vizesine göre farklı bir prosedürü olan Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve hazırlamanız gereken evrak listesi için size en yakın şubemizi ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.


Çek Cumhuriyeti Öğrenim Vizesi İçin Ne Yapmalıyım

 • Turistik ve ticari Çek Cumhuriyeti vizesine göre farklı bir prosedürü olan Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Eğitim Vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve hazırlamanız gereken evrak listesi için size en yakın şubemizi ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.


Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Nerededir

 • Çek Cumhuriyeti başvurularınızı Ankara, İstanbul ve İzmir’ den gerçekleştirebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti konsolosluğu ile daha detaylı bilgi için tıklayın.

Hangi İllerde Global Vize Şubesi Vardır

 • Global Vize, vize başvuru ve danışmanlık merkezi olarak;
 • Ankara – Gazi Osman Paşa,
 • İstanbul – Harbiye (Avr),
 • İstanbul – Kadıköy (And) ve
 • İzmir – Alsancak’ ta,
 • siz değerli misafirlerimize hizmet vermekteyiz.


son güncellenme tarihi 
02.04.2020

Çek Vizesi İlgili Sıkça Sorulan Sorular


 • Çek, Avrupa ülkesi olduğu için schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi hemen hemen aynıdır. Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgeleriniz ile anlaşmalı kurum olan VFS GLOBAL den işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 25.09.2014 tarihinden sonra parmak izi bıraktıysanız vekalet ile tüm işlemleriniz gerçekleştirilecek randevuya gelmenize gerek kalmayacaktır.İşleme giren evraklarınız yaklaşık 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.(Seda DURAN)
 • Çek,Avrupa ülkesi olduğu için schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi hemen hemen aynıdır. Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgeleriniz ile anlaşmalı kurum olan VFS GLOBAL den işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 25.09.2014 tarihinden sonra parmak izi bıraktıysanız vekalet ile tüm işlemleriniz gerçekleştirilecek randevuya gelmenize gerek kalmayacaktır.İşleme giren evraklarınız yaklaşık 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.(Seda DURAN)
 • Çek ticari vizesi almanız için anlaşmış olduğunuz şirketten size davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye gönderen şirketin vergi numarası ve davet gönderen şahsın kimlik bilgilerini de lazım olan evraklar içerisindedir. Daha sonra çalıştığınız şirkete ait evraklar ve diğer hazırlamanız gereken şahsi evraklarınız ile beraber konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınız veya confirmeleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Ticari vize başvuruları turistik başvurulara göre daha erken sonuçlanmaktadır. İşlem süresi 3 ile 5 gün arasında değişmektedir.(Seda DURAN)
 • Türkiye Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Adres: Kaptanpaşa Sok. 15 G.O.P. Ankara Türkiye Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği İstanbul Başkonsolosluk binası The St. Regis Istanbul Oteli istikametinde 50 metre aşasında bulunmaktadır. Adres: Abdi İpekci Cad. No: 71, 34367 Maçka, İstanbul
 • Başkonsolosluk binası The St. Regis Istanbul Oteli istikametinde 50 metre aşasında bulunmaktadır. Adres: Abdi İpekci Cad. No: 71, 34367 Maçka, İstanbul Telefon: 0090-212-368 80 35 (Vize)
 • Adres: Kaptanpaşa Sok. 15 G.O.P. Ankara Türkiye Tel: (Çek Cumhuriyetinden) 0090 312 / 4056139; 0090 312/4056965 - danışma; 0090 312/4056958 - vize bölümü Faks: 0090 312/ 446 3084 - 4477395
 • Çek Cumhuriyeti schengen vizesi olduğu için Çek'ten aldığınız vize ile diğer Avrupa ülkelerine giriş yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Elçiliğin verdiği giriş sayısına bağlı olarak diğer ülkelere de giriş-çıkış yapabilir diğer Avrupa ülkelerine de seyahatedebilirsiniz.Örn:Almanya,Yunanistan,Fransa,İtalya,İspanya vs...(Seda DURAN)
 • Çek Cumhuriyeti vize ücretleri kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir.15 günlük seyahat sağlık siğortası ile beraber toplam 150 eurodur. 3 aylık kalışlarınız için ise toplam olarak 165 euro maliyetiniz çıkmaktadır. Bu ücret içerisinde vize harcı+pin ücreti+seyahat sağlık siğortası+otel ve uçak rezervasyonlarınız+ danışmanlık vardır. Bu ücret dışında herhangi bir ek ücret ödemesi yapılmamaktadır. VİP başvularınız da ise 76 euro ekspres ücreti alınmaktadır.(Seda DURAN)
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için aracı kurum olan VFS Global işlem yapmaktadır. Eğer 25.09.2014 tarihinden itibaren herhangi bir Avrupa ülkesine çıkış yaptıysanız ve parmak iziniz alındıysa gelmenize gerek kalmadan vekalet ile işlemleriniz yapılmaktadır.Eğer bu tarihten sonra bir başvuru gerçekleştirmediyseniz parmak izinizin alınması için size en yakın olan VFS Global merkezinden başvurunuzu yapabilirsiniz.(Seda DURAN)
 • Çek Cumhuriyeti başvuruları İstanbul,Ankara,İstanbul Harbiye(Avrupa Yakası),İstanbul Nevizade(Anadolu Yakası) olarak 5 farklı yerden 4 ayrı şehirden başvuru kabul etmektedir.(Seda DURAN)
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz olumsuz yani red ile sonuçlandıysa neden red aldığınız önemli olmak ile beraber yaşanan eksiklik veya yanlışlık düzeltilerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında alınan cevaba karşı Konsolosluğa itiraz edebilirsiniz.(Seda DURAN)
 • Vize işlem ücretini size verilen hesap numaralarına havale yapabilir veya size en yakın şubemize elden teslim edebilirsiniz.(Seda DURAN)
 • Çek Cumhuriyeti turist vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta ve bütün schengen ülkelerinde olduğu gibi 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir.Yoğun olduğu dönemlerde bu süre 10 ile 15 iş günü sürebilmektedir.(Seda DURAN)
 • Çek Cumhuriyeti ticari vizesi işlem süreci turistik vize işlem sürecine göre daha kısa sürmektedir. 3 ile 5 iş günü sonucunda vizenizi alabilirsiniz.(Seda DURAN)
 • Aile birleşimi işlemelerinde evilik onayınızın ve eşinizin sizin maddi durumunuzu destekliyecek bir yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.eşinizin maddi durumu ve ev yeterlilik belgesi istenen evraklar arasındadır.
 • Erasmus programıyla Çek Cumhuriyetine gidecek olacak öğrencilerin kayıt kabul evrakları , hibe kaydınızı ve öğrenci belgelerinizi,kalacak yer ile ilgili evrakları sunmanız gerekir.
 • Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır. Detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyeti Vize ücreti her şey dahil 150 eurodur.


Çek ile ilgili sorularınız mı var ? Danışmanlarımız memnuniyetle yardımcı olacaklardır!

header-logo.png