Cezayir Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Cezayir
  • Para Birimi: Cezayir Dinarı
  • Telefon Kodu: + 213
  • Nüfus: 32.17 milyon

Açıklama

Cezayir Seyahati

Cezayir Vizesi

   Cezayir’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportuna sahip kişiler vizeden 3 aylığına muaftır. Başvurunuz ortalama 10 gün içerisinde pasaport teslimi ile belirtilmektedir. Vize almanın zor olmadığı bu ülkede seyahat ederken vize tarihinizi uzatmak isterseniz Cezayir’de bulunan konsolosluk ve büyükelçiliğe başvuru yapmanız gerekmektedir.

Cezayir Hakkında Genel Bilgi

   Yönetim şekli Cumhuriyet olan ülke, beyaz şehir olarak da anılmaktadır. Genellikle evlerin beyaza boyanması ile bu ismi almıştır. Fenikeliler tarafından kurulan bu ülke tarihi boyunca, Roma imparatorluğu, Osmanlı devleti ve Fransız hakimiyeti altına alınmış ve 1962 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

    Coğrafi konum itibari ile güneyinden Akdeniz’e kıyısı vardır. Kuzey Afrika ülkesi olan Cezayir, Arap ülkelerindendir. Doğusunda Libya ve Tunus, batısında Fas, güneydoğusunda Nijer, güneybatısında Moritanya ve Sahra çölü ile kara komşudur. Cezayir tarihi mekanları, doğal güzellikleri, alışveriş kültürü, müzeleri, tapınakları, sahilleri, festival ve gece kulüpleri ile kesinlikle görülmeye değerdir. Tipik Akdeniz iklimine sahip ülkeyi en iyi ziyaret dönemi ilkbahar ve yaz dönemleridir.  Kış aylarında yoğun yağış alan bu şehirde sıcaklıklar en fazla 10 dereceye düşmektedir. Yerliler pek cana yakın davranmasalar da misafirperver ve yardımseverdirler. İletişim halinde olduğunuz takdirde sizi geri çevirmeyeceklerdir. Gece kulüpleri ve barlar sabahlara kadar açıktır. Tarihi turistik yerlerin ve sahillerin yanı sıra alışveriş merkezleri, eğlenceleri, şölenleri ve festivalleri de birer turistik aktivitedir. Festivallerde günümüzün de en çok dinlenen şarkılarından oluşan diller Arapça ve Fransızca kullanılmaktadır. Alışveriş ve hobi dünyası olan Bab Ezzouar ve Park Mall en çok turist ağırlayan yerlerdir.

     Bir İslam devleti olan Cezayir’in nüfus çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Müslümanlardan sonra Fransızların etkisi ile Hristiyanlık ve azınlık olarak da Yahudilik görülmektedir. Resmi dili Arapça’dır. Yaygın olarak Fransızca ikinci dil konumundadır. Hemen hemen herkes İngilizce bilir ve günlük hayatta konuşur. Ülkenin para birimi Cezayir Dinar’ıdır.

Cezayir’e Yolculuk

    Türkiye’den Cezayir’e birkaç ilden direkt ve aktarmalı olacak şekilde uçak seferleri düzenlenmektedir. Kalkış ve varış yerinize bağlı olarak ortalama 4-5 saat içerisinde Cezayir’e ulaşmış olursunuz. Seyahatiniz boyunca pasaportunuzu yanınızdan ayırmamanızı ve kimseye teslim etmemenizi öneririm.

Cezayir Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    16 bölge ve 48 idari bölümden oluşan Cezayir’in en büyük, en kalabalık ve en turistik şehri yine Cezayir şehridir. Cezayir şehri ülkenin aynı zamanda Başkentidir. Başkentten sonra önemli şehirleri Adrar, Şelf, Tamanrasset, İlizi, Başer, Oran, Konstantine, ve Lagvat’tır.

Marty’s Memorial Cezayir şehrinin en görkemli yapısı ve sembolü konumundadır. Cezayir kurtuluş savaşı sırasında şehit düşen askerler anısına yapılan bir anıttır.

Kasbah kale yapılarından ve Akdeniz’in en güzel sahil bölgesinde yer alan bir yapıdır. Tepede bulunan bu kaleden dar sokaklara ve eski şehir bölgesine gidebilirsiniz. UNESCO dünya miras listesindedir. Tahribat görmüş olsa da güzelliğinden ödün vermemiştir.

Villa Abd El Tif 1907 yılında sanat inceleme merkezi olarak kurulmuş ve yıllar geçtikçe sanatçılar için bir ikametgâh olan villa, örgülü kemerleri, Sütun ve merdivenleri, çiçek ve motifli yapısı, fayans ve mermer detayları ile adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 

Cezayir’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

 

  Jardin d’Essai Du Hamma, Şüheda Anıtı, Notre Dame Afrika bazilikası, Royal Mausoleum of Mauretania, Fort Of Santa Cruz, Gouraya Ulusal Park, Ketchaoua Camii, Tahat Dağı, Cap Carbon, Cezayir Ulusal Müzesi, Belezma Ulusal Park, Madagh Beach, Beni Hammad Kalesi, Taza Ulusal Park, Büyük Camii, Bardo Ulusal Müzesi, Mechouar Sarayı, Cheneua Plajı, Atokur Dağı, Hayvanat Bahçesi, Emir Abdelkader Camii, Madchacen Camii, Les Ruines, Arch Of Caracalla, Cezayir Sanat Müzesi, Cezayir Antik Müzesi, Prag Bahçeleri, Hasan Paşa Camii, Grotte Mağaraları,Gantaret El Hıbal Özgürlük Parkı ve Leisure Park Lalla Setti.

Cezayir Mutfağı

    Türk mutfağına oldukça benzerlik gösteren Cezayir Mutfağında en çok tüketilen gıdalar, et ve et çeşitleridir. Sebze ve baklagillerle yapılan yahniler ve daha birçok yemek Türk mutfağından pek farklı değildir. En ünlü yemekleri Meşui (fırın kuzu eti), zeytinli tavuk, Shurba (çorba), havuç dolması ve şakşuka her yerde bulabileceğiniz yemeklerdir.  Tatlı olarak Kalbluz ve Makrotu deneyebilirsiniz. Cezayir aynı zamanda dünyadaki en eski şarap üreticilerinden biridir. Chateau Romain, Chateau Tellagh ve Coteaux de Mascara en ünlü şaraplarıdır. 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33