Çin Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Pekin
  • Para Birimi: Renminbi Yuan (RMB)
  • Telefon Kodu: + 86
  • Nüfus: 1.338 Milyar

Açıklama

Çin Halk Cumhuriyeti Seyahati

 

Çin Vizesi

    Bordo pasaportu geçerli kılan Çin Halk Cumhuriyeti eski tip lacivert pasaportları kabul etmemektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi(yeşil) Pasaport için 90 güne Çin vizesi talep etmemektedir. Ancak diğer tüm ziyaretçiler için vizeyi ön görmektedir. Belgelerin eksiksiz ve tam beyan edilmesi durumunda vize vermekte Türkiye’ye sıkıntı yaratmıyor olup, en geç 15 gün içerisinde Çin vize Başvurusu sonucunu sizlere ulaştırmaktadır.

 

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgi

 

      Dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilinmesinin yanı sıra Asya’nın yüzölçümü bakımından da en büyük ülkesidir. Resmi dili Çince olan ülkede bilinen ve konuşulan yaklaşık olarak 250 dil vardır. Ülke yüzölçümünün büyüklüğü sebebi ile farklı çeşitlerde iklimi bir arada barındırmaktadır. Bunlar; Muson, Tropikal Savan, Çöl, Kurak ve Karasal olarak karşımıza çıkabilmektedir. Coğrafi konumu itibari ile, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, kuzeyinde Moğolistan, kuzeydoğusunda Rusya ve Kuzey Kore, güneydoğusunda Güney Çin Denizi, güneyinde Vietnam, Hindistan, Bhutan, Laos, Birmanya, Nepal, güneybatıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan Bulunmaktadır. Neredeyse yüzölçümünü tamamen kaplayan kalabalık nüfus tüm dinlere yer vermektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin para birimi Çin Yuan’ıdır.

 

Çin’e Yolculuk

Türkiye’den direk uçak seferleri bulunan ülkeye yaklaşık olarak 10 saatte ulaşılmaktadır.

 

Çin Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     Başkenti Pekin Olan Ülkenin iktidarında, ülkenin tek siyasi partisi, Komünist parti hakimdir. Çin, eyalet, ilçe ve belde olmak üzere üç farklı düzeyle yönetilir ancak eyaletlere il ve beldelere de köy eklenmiştir. Başkent Pekin ile birlikte en önemli şehirleri Şangay, Hong Kong, Wuhan, Chongqing ve Guangzhou’dur.  Aşağıda belirtmiş olduğum yerlerin hepsine toplam 3 ayda gittim eğer ki bir uğrayıp fotoğraf çektireceğim sonra tekrar yollara düşeceğim derseniz 1 ay yeterli olur. Eğer Çin’de lüx mekanları tercih etmek yerine geleneksel küçük lokantaları butik otel ya da hostelleri, taxi değil de tren ya da otobüs kullanımı yaparsanız önemsenecek kadar tasarruf yapabileceğinizi belirtmeliyim.

Gezilmesi Gereken Yerler; 

Guangzhou                                                 Lijiang

Sanya (Hainan)                                          Turfan

Yangzhou                                                    Guilin

Shenzhen                                                    Yuhan (Hubei)

Yunnan                                                        Guiyang

Şanghay                                                         Sichuan

Xi’an                                                               Shujiajiao

Gezilmesi Gereken Yerler

            Bund, Stone Forest, Three Gorges, Vahşi Kaz Pagodası, Ming Mezarları, Beihai Parkı, Jingshan Parkı, Longmen Mağaraları, Humble Administrator’s Garden, Zhangjiajie Ulusal Orman Park, Elephant Trunk Hill, Panda Breeding, Houhai, Lama Tapınağı, Jade Buddha Temple, Reed Flute Cave, Chimelong Paradise, Badaling, Pangong Lake, Jiuzhaigou, Büyük Leshan Budası, Hua Dağı, Gulangyu, Tianmen Dağı, Tiger Leaping Gorge, Jokhang Tapınağı, Erhai Gölü ve Lijiang Eski Kenti

Yasak Şehir Çin İmparatorluk sarayı olarak bilinen yer aynı zamanda müze olarak kullanılmaktadır. Başkent Pekin’de olan Sarayı yıl içerisinde binlerce turist ziyaret etmektedir. Fotoğraf makinanız yoksa kesinlikle gitmemenizi öneririm çünkü ölümsüzleştirmek isteyeceğiniz yerlerden biridir.

Çin Seddi Dünyanın en uzun savunma seddi olmanın yanı sıra manzarası ve doğası ile adeta büyülüyor. Akıl almaz derece uzun ve sağlam ola sed için tüm gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Yazlık Saray Çin imparatorluklarının yazlık sarayı olarak kullanılan saray görsel ihtişama sahip mimarisi ile göz kamaştırıyor.

Toprak Askerler (Terrakotta Ordusu) MÖ 210 yılında yapıldığı söylenen ilk Çin imparatoru Shi Huang’ın Mezarında bulunmuştur. Tarih her zaman gizemli olmuştur ama bu heykelleri gördüğünüz an tüyleriniz ürperiyor.

Polata Sarayı Kayıtlara göre bölgenin ilk yapısı olan saray 7. YY Tubo Krallığı döneminde inşa edildiği söylenmektedir.

Cennet Tapınağı Dini yapılar kompleksi olarak kullanılan bu bina turistlerin en uğrak noktası. Sakin bir anını asla bulamıyorsunuz. Bu yüzden olabildiğince erken gitmek gerekiyor ziyaretine.

Tiananmen Meydanı Dünyanın en büyük meydanıdır. 1989 yılında yaşanan ve tarihe kazınan hazin olay, askerlerin binlerce sivili öldürdüğü meydandır.

Batı Gölü gölde sayıca fazla tapınak, paghoda, bahçe ve ada görülüyor. Çin’in Hanghozu kentinde bulunuyor.

Doğunun incisi Kulesi Shangay ilinde bulunan devasa yükseklikte bir televizyon kulesidir. Diğer tarihi ve turistik mekanlar gibi rağbet görmese de kayda alınacak kadar ziyaretçisi bulunmaktadır. İçine girip gezebiliyor ve tepesinden Shangay’ın manzarasını izleyebiliyorsunuz.

 Çin Mutfağı

 

          Çin Mutfağı Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan bir üne ve yaygınlığa hâkim olduğu kadar lezzeti ile de akıllarda kalmaktadır. En meşhur yemeği Başkentin ismi ile anılan Pekin Ördeğidir. Sebze çeşitliliğini de önümüze seren Çin Mutfağı Soya fasulyesi ve soya ürünleri ile de birçok yemek çeşidini popüler yapmaktadır. Hamur işinin tercih edilmediğini, nişasta ve Pirinci fazlasıyla kullanıldığını söyleyebilirim. Her yerde pirinç lapası ve pirinç yemekleri görebilirsiniz.  Çin Mutfağı yemekleri ve sosları ülkemizde de çok rağbet gördüğü bilinen bir durumdur.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33