Dubai Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Abu Dhabi
  • Para Birimi: BAE Dirhemi
  • Telefon Kodu: + 971
  • Nüfus: 4.79 Miyon

Açıklama

Dubai Seyahati

Dubai Vizesi

      Dubai seyahati yapmak isteyen T.C. vatandaşları diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeden 90 güne varacak şekilde muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise seyahat sürelerine göre değişkenlik gösterecek şekilde vize almaları zorunludur. Vize başvurunuz 5 gün içerisinde sonuçlanıyor olup pasaport teslimi ile sizlere belirtilmektedir.

Dubai Hakkında Genel Bilgi

      Parlamenter Monarşi ile yönetilen Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinden biridir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en gösterişli, en kalabalık, en güvenli, en ferah ve aynı zamanda en pahalı olanıdır. İhtişamlı yapıları ve eğlence mekanları ile Dubai yılda 18 milyon turisti ağırlıyor.

         Coğrafi konum itibari ile Arap yarımadasının güneyinde, Katar ve Umman Denizinin arasında yer alır. Güneyinde ve batısında Suudi Arabistan bulunur. Dubai tarihi açıdan zengin bir emirlik değildir. Modern ve zengin yapısı alışveriş cenneti oluşu, tertemiz ve berrak plajları, gösterişli yapıları ve muazzam su parkları ile turistlerin ilgi odağı haline dönüştürülmüştür. Dünyanın en yüksek yapısı ve en ihtişamlı su parkları bu şehirdedir. Gastronomi konusunda da son derece gelişmiş olan şehirde aç kalmıyorsunuz. Yemekleri Türklere özgü olduğu gibi dünya mutfağını da yakalamıştır. Zenginlik ve pahalılığı ile de ön planda olan bu şehirde altın kaplama binalar, arabalar hatta kıyafetler bile var. Örneğin para atarak su alabildiğimiz Türkiye ‘deki otomatlara Dubai’de altın atmanız gerekebilir. Hatta sokaklarda altın alabileceğiniz otomatlar bile bulunuyor. Petrol zengini olan şehirde bu çokta zor değildir. Nüfus çoğunluğunu Müslümanlar oluştursa da diğer dinlere de rastlanmaktadır. Kozmopolit bir yapıya sahip şehri ziyaret etmek istediğinizde aklınızda peçe ile gezen, kadını hoş görmeyen ve özgür olmayan bir şehir gelmesin. Son derece gelişmiş olan bu şehirde kadınların mini giyinmesi, gece kulüplerinde rahatlıkla alkol alıp sokaklarda gezmesi ve daha birçok şey normal karşılanır. Tam bir özgürlükler ülkesi her kriterden insanla karşılaşabilirsiniz. Ve hiç kimse kimseyi rahatsız etmez herkes son derece saygılıdır. Gece kulüpleri en iyilerin bile iyisi denilecek kadar güzeldir. Disko ve barlar sabahlara kadar açıktır. Çöl iklimine sahip bu şehirde yaz ayları sıcaklıkları 50 dereceye kadar yükselmektedir. Kış aylarında ise 17 derecenin altına düştüğü pek görülmez. Dolayısı ile kış ziyaretlerinizde yanınıza bir ceket almanız yeterli olacaktır. Petrol zengini olan bu şehirde elbette ki ulaşım oldukça uygundur. Haliyle taksiler oldukça rağbet görmektedir. Ve oldukça uygun fiyatlıdırlar. Yerel halk oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. İletişim kurmaktan çekinmeyebilirsiniz.

      Arap Emirliklerinin bir emirliği olan Dubai’de resmi dil Arapçadır ancak turizmin ve şehrin gelişmiş olması yanında İngilizceyi de getiriyor. Herkes İngilizceyi ana dili gibi konuşabiliyor. Para birimi ise Dirhemdir. Yaygın olarak dolar da kullanılır.

Dubai’ye Yolculuk

    Dubai’ye seyahat etmek için en uygun ulaşım şekli hava yoludur. Kara yolunu Suriye savaşından önce önerebilirdim çünkü son derece hesaplı ve güvenli idi. Haftanın her günü İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Hatay’dan direkt ya da aktarmalı şekilde uçak seferleri bulunmaktadır. Seyahat süreniz kalkış ve varış yerinize bağlı olacak şekilde ortalama 4-5 saattir.

Dubai’de Konaklama

     Dubai seyahati denildiğinde akla ilk gelen çok pahalı bir yer olduğudur. Kesinlikle öyle. Konaklama hizmetlerine son derece önem verilen bu şehirde otel fiyatları Türkiye’nin iki katıdır. Lüks otellerde hal böyle olunca orta halli ve küçük konaklama işletmelerinin fiyat artışı yapması olası oluyor. Size önerim seyahatinizden en az 3 ay önce rezervasyon yaptırmanız olacaktır. Bu durumda ücret bir hayli düşüyor. Otel ile iletişim kurup fiyat konusunda yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Sizi kırmayacaklardır. Otellerin yanı sıra hostelleri de tercih edebilirsiniz. Şehirden uzak küçük bir hostel de kalmanız seyahat bütçenizi oldukça rahatlatır. Sonuçta taksi fiyatları su parası kadar uygun.

Dubai’de Gezilecek Yerler

     7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi olsa da en çok rağbet gören emirlik Dubai’dir. Diğer emirlikler, Sharjah, Ajman, Ras El Khaimah, Fujairah ve Um Al Quwin’dir. Halka Emirat adı verilir.

Dünyaca ünlü festivallerin ve eğlencelerin yapıldığı Dubai şehrinde eğlence, alışveriş ve su sporlarına doyamayacaksınız. Tarihi zenginliği olduğunu söyleyemem. Ancak gezilecek çok fazla yeri var.

Burj Khalifa yapımı 2010 yılında tamamlanan devasa uzunlukta bir gökdelendir. Dünyanın en uzun gökdeleni olmasının yanında betonarme yapı üzerine çelik ile devam edilen ilk bina olması ile bilinir. Tam 165 katlı binanın uzunluğu 828 metredir.  İçerisinde birçok otel, seyir terası, gece kulübü, bar, restoran, cami ve alışveriş merkezi bulunuyor. 124. Ve 148. Katında seyir terası bulunuyor giriş ücreti ise 350-400 TL arasında değişiyor. Burada yemek yemek, bir şeyler içmek, günbatımını izlemek ya da tepeden dünyaya bakmak paha biçilmez.

Palmiye Adaları insanoğlunun yaptığı en büyük mühendislik projelerinden biri resmen adanın yapay olduğuna asla inanamazsınız. Adalar üç bölümden oluşuyor. Bir köprü ile anakaraya bağlanan bu adalara tramvay ile geçiş yapabiliyorsunuz. Burası Dubai’nin en zengin yeridir.

Çöl Safarisi Dubai’yi ziyaret etmek için başlıca sebep bile olabilir. Çölün üzerine kurulan bu şehirde çöl safarisi yapmadan dönerseniz eğer pişman olabilirsiniz. Kaldığınız otelden yardım isteyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz ya da safariyi düzenleyen firmalardan bilet alabilirsiniz. Burada çadırlarda günlük olarak konaklayabiliyorsunuz. Akşam dans gösterileri yapılıyor. Hediyelik eşya satan küçük dükkanlara burada ulaşabilirsiniz.

Dubai’de Gezilecek Diğer Yerler

      Dubai Mall, Dubai Marina, Mall of The Emirates, Dubai Koyu, Dubai Çeşmesi, Wild Vadi, Sky Dubai, Madinat Jumairah, Dubai Altın Çarşısı, Jumairah Sahili, Dubai Müzesi, Aquaventure Su Parkı, Bastakiya, Dubai Baharat Çarşısı, The Lost Chambers Aquarium, Jumairah Camii, Jumairah Sahil Rezidansları, Grand Camii, Emirates Kuleleri, Mucize Botanik Bahçeleri, Dubai Dolphinarium, Dolphin Bay, Heritage Shindagha Köyü, Safa Park, Public Beach, Underwater Zoo, Mamzar Beach Park, Dubai Hayvanat Bahçesi, Creek Park, Bluewaters Adası,  Al Rigga, Mushrif Park, Skydive Dubai, Motiongate Dubai ve Garden Glow.

Dubai Mutfağı

     Dubai mutfağının yerel lezzeti pek yoktur. Fazla göç alan bu şehirde en yaygın yemek türleri Hint yemekleridir. Osmanlı mutfağına pek rastlayabilirsiniz. En çok bulabileceğiniz yemek hamburger benzeri olan Shawarmadır. Sebze, et, baklagiller, süt ürünleri ve tatlılar. Hepsi eşit miktarda fazlaca tüketilir. Dubai’de vejetaryen ve veganlar için çok sayıda restoran bulmak mümkündür.

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33