ABD ile vize krizinde normale dönülüyor

Single blog

ABD İstanbul Başkonsolosluğu, bugünden itibaren vize işlemlerinde normale dönüyor.

6 Kasım'da sınırlı ölçüde verilmeye başlanan Amerika Birleşik Devletleri  vize başvurularında yeni bir aşamaya gelindi. Halk TV’den Can Coşkun’un haberine göre; ABD İstanbul Başkonsolosluğu, bugünden itibaren vize işlemlerinde normale dönüyor.

Sarıyer'de bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda Pazartesi gününden itibaren 500'den fazla kişiye vize randevusu verildi. Bu son gelişmeyle birlikte ABD, 6 Kasım'da başlattığı sağlık ve öğrencilik gerekçesiyle vize verme işlemini genişleterek normale dönüyor. 

Edinilen bilgiye göre; yarın mesai saatlerinden itibaren öncelik tanınmaksızın tüm başvurulara vize randevusu verilerek görüşmeler başlatılacak.

ABD'nin ilk etapta, vize başvurusu yapan 500'den fazla kişiye randevu verdiği ve İstanbul Başkonsolosluğu çalışanlarının Pazartesi gününden itibaren eski çalışma sistemine dönerek tam mesai yapacakları öğrenildi.

NE OLMUŞTU? 

Yaşanan vize krizinin ardından ABD ile önce karşılıklı olarak vizeler kaldırılmış, ardından öğrencilik ve sağlık gibi özel gerekçelerle başvuru yapanların vize görüşmelerine izin verilmişti.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği 6 Kasım'da yaptığı açıklamada, öğrenciler ile sağlık ve insani nedenlerle aciliyeti olan seyahatler öncelikli olmak üzere Ankara ve İstanbul'da tüm göçmen olmayan vize hizmetlerinin sınırlı ölçüde yeniden açıldığını duyurmuştu.