ABD Konsolosluğu’ndan vize işlemlerinin normale dönmesi ile ilgili açıklama!

Single blog

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu, vize işlemlerinin normale döneceği yönündeki iddiaları yalanladı

ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanlarından Metin Topuz'un tutuklanmasıyla başlayan krizde 8 Ekim'de Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri karşılıklı olarak vize verme işlemlerini durdurmuş, 6 Kasım tarihinde ise her iki taraf da 'sınırlı' olarak vize işlemlerine tekrar başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan ve ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda vize işlemlerinin normale döneceği yönündeki iddialarla ilgili olarak ise konsolosluk yetkililerinden açıklama geldi.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu yetkililerinin yaptığı açıklamada, 'sınırlı' vize işlemlerinin sona erdirilerek normal uygulamaya geçileceği yönündeki iddialar yalanlandı ve konuyla ilgili belirlenmiş bir takvimin bulunmadığı belirtildi.

Yetkililer, daha önce başvurusu iptal edilen yolcuların internet başvuru sistemini kullanarak yeni bir vize görüşmesi için başvuru yapabileceklerini belirtirken, ileri bir tarih için randevu almış ve kendilerine randevularının iptal edildiğine dair bir uyarı gitmemiş kişilerin ise yeni bir işlem yapmalarına gerek olmadığını aktardılar.

Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizinin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet Türkiye'ye gelerek krizin çözümü için heyetler arası görüşmeler yapmıştı. İki ülke arasında yürütülen diplomatik temasların ardından hem Türkiye hem de Amerika Birleşik Devletleri sınırlı vize uygulamasına başlamıştı.