Yeşil pasaport ile ilgili önemli karar

Single blog

15 Temmuz darbe girişimi sonrası uygulanmaya başlanan hizmet ve yeşil pasaport kullanan yolcuların yurt dışına çıkarken almak zorunda oldukları onay yazısı uygulaması 15 Kasım tarihinden itibaren kalkıyor.

Darbe girişimi sonrası sınır kapılarında alınan bir dizi önlem arasında bulunan onay yazısı uygulaması kalkıyor. Bu uygulama kapsamında  hususi ve hizmet damgalı pasaportları ile yurt dışına çıkmak isteyen memurlar ve de nüfus cüzdanları ile KKTC ve Gürcistan’a gitmek isteyenler bağlı bulundukları kurumlardan yurt dışına çıkabilir yazısı almak zorundaydı. Memurlar  biniş bankosundan aldıkları biniş kartları ile polisin kurduğu stantlara gelerek onay yazılarını ibraz ettirmeden uçamıyordu. Yeni alınan karar doğrultusunda 15 Kasım’dan itibaren kamu görevlilerinden bu belge talep edilmeyecek.

KARAR MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Düzenli olarak yurt dışına çıkan yolculardan Faik Helvacıoğlu, “Uygulamanın kalkması tabii bizim için iyi oldu. Yurt dışı uçuşlarımızda bir saat önceden gelip çıkışımızı almak zorunda kalıyorduk ve bir saat kaybediyorduk, bu zamanı geri kazanmış olduk. Artık daha rahat giriş çıkış yapacağız. Ben birde ticaretle uğraştığım için kalkması benim için ayrıca önemliydi. Her seferinde tekrar tekrar evrak almak zorunda kalıyorduk. Memnunuz” dedi.

Belge zorunluluğunun kaldırılmasının herkes için iyi olduğunu söyleyen Serhat Bozer, “Ben Gürcistan'a gidiyorum ve Gürcistan’a çıkarken de belge istendiğini bilmiyordum. Dolayısı ile uygulamanın kalkmasının hepimiz açısından bir kolaylık sağlayacağını düşünüyorum” dedi.