Estonya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Tallinn
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 372
  • Nüfus: 1.340 Milyon

Açıklama

Estonya Seyahati

Estonya Vizesi

    Schengen üyesi ülkelerden olan Estonya’yı ziyaret etmek için Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin vize başvurusu yapma zorunluluğu vardır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri yapacakları 90 günlük seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Başvuru sonucunuz 7-10 gün içerisinde pasaport tesliminiz ile birlikte sizlere bildirilmektedir.

Estonya Hakkında Genel Bilgi

     Parlamenter Cumhuriyet ile yönetilen Estonya bir Baltık ülkesidir. Sovyetler birliğinden 1991 yılında ayrılarak kendi bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi parasını basmaya başlamıştır. Estonya günümüzde bilgi teknolojileri ülkesi olarak anılmaktadır. Sebebi ise evrak kullanımını ortadan kaldırıp elektronik ortam ile haberleşme ve işlerin yürütülmesidir. Bu sayede ormanlara zarar ve kirliliğe sebebiyet vermemektedir. Ülkenin yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır.

    Coğrafi konum itibari ile Kuzey Avrupa’da olan ülkenin, doğusunda Rusya ve Baltık Denizi, güneyinde Letonya, kuzeyinde Finlandiya Körfezi ne sınırları vardır.  Anayasasında ücretsiz internet hakkı tanıyan tek ülkedir. Dünyanın en yüksek internet hızına sahip ülkede kâğıt kullanımını 2000 yılında sona erdirmiştir. Oy kullanımı dahi online olarak yapılmaktadır. İnternetinin yanı sıra dünyanın en büyük halk şarkısı koleksiyonuna sahip ülke olması ‘Şarkı söyleyen ulus ‘olarak anılmasına sebeptir. Yıl içerisinde yüzlerce festival kutlayan ülkenin en bilinen festivalleri çeşitli müzik festivalleridir. Halk oldukça sevecen ve güler yüzlüdür. Refahın ve ekonominin getirdiği mutlulukla ülkede işsizlik oranı neredeyse yok denilecek kadar azdır. Estonya, Küba ile birlikte dünyanın en yüksek okuma yazma oranına ve özgürlüğüne sahip ülkedir.  Bu ülkede taciz, tecavüz, dolandırıcılık gibi suçlar çok nadir görülmektedir. Trafik sorunu yoktur ve başkentte toplu taşıma ücretsizdir. Gelişmiş ekonomisini sanayiye borçlu olan ülkede petrol ve petrol ürünleri, yapı malzemeleri sanayii, dokuma ürünleri, tarımsal aletler ve madencilik gibi alanlar oldukça gelişmiştir. Dünyanın en yüksek inançsız ülkesidir. Halkın pinden fazlası herhangi bir inanca ve varlığa bağlı değildir. Ateizmin yanında sonraki topluluğu Lutheran mezhebi oluşturmaktadır. Nadirde olsa Katolik ve Müslümana rastlanmaktadır.

      Ilıman bir iklime sahip ülkenin kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. Yaz ayları ise çok sıcak olmamakla birlikte nem hissedilir. En düşük hava sıcaklığı -5 derece ile ölçülmüştür. En yüksek ise 32 derece ölçülmüştür. Ülkenin resmi dili Estoncadır. Fince ’ye çok benzer bir dildir.  Ülke Rusça ve İngilizceye de hakimdir. Estonya’nın para birimi Euro’dur. Ülkede son birkaç yıldır sanal para kullanımı artsa da henüz resmen sanal paraya geçiş yapılmamıştır.

Estonya’ya Yolculuk

    Türkiye’den Estonya’ya direk ve aktarmalı olarak hava yolu ile ulaşım, hemen hemen haftanın her günü mümkündür. Direkt olarak uçuş yaptığımız takdirde ortalama 3- 4 saat içerisinde Estonya’ya varmış olursunuz. Aktarmalı olarak gideceğiniz takdirde bu süre ikiye katlanabilir.

Estonya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     Estonya 15 ayrı yönetim bölgesine ve 30 şehre ayrılmıştır. En büyük şehri ve başkenti Tallinn’dir.  Tallinn’den sonra en büyük ve kalabalık şehirleri Parnu, Tartu ve Narva’dır.

    Tallinn’de gezerken Orta Çağın atmosferini yaşayacak ve şehrin nasıl köklü bir tarihe sahip olduğunu kendiniz görüyor olacaksınız. Kiliseleri, Sarayları, Müzeleri, Parkları, Ormanları ve daha birçok gezilecek yeri ile Estonya, karış karış gezilmesi gereken büyülü bir şehirdir.

Alexander Nevsky Katedrali Estonya’nın en eski Ortodoks ibadethanesidir. Gösterişli mimarisini, ülkeyi Ruslaştırma girişimi amacıyla 13. YY da inşa edilmiştir. Eski şehir kısmında yer alan katedral kubbeleri ile oldukça gösterişli ve göz alıcıdır.  Giriş ücretsizdir.

Toompea Kalesi Barok tarzı mimarisi ile 13. YY dan beri tahribat almadan günümüze kadar gelmiştir. Tahribat almasa da her kral ve hükümdar kendi zevkine göre sürekli yenileme yapmıştır. Hafta içi ziyaret edilebilen bu sarayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tombul Margaret Kulesi savunma sistemi geliştirmek amacıyla 13. YY da inşa edilmiş, sonrasında ise hapishane olarak kullanılmış, yapısı itibari ile de tombul adını almış bir kuledir. Hapishanedeki tutsaklar ayaklanarak tüm gardiyan ve yönetimi katletmiştir. Tarihe bir de bu olayla adını yazdırmıştır. Şu an Denizcilik müzesi olarak ziyaretçilerine açıktır.

St. Catherine Manastırı Tallinn merkezinden başlayan bir caddenin eski şehrin caddeleri ile kesiştiği bir noktada bulunuyor. Dar sokakları ve tarihi duvarlar arasında gezebileceğiniz manastırda 12.YYlarda manastırın kendine ait revir ve kütüphanesi bile bulunmaktadır. Yılın belli bir bölümü ziyarete açıktır. Her yıl bu dönemler değişmektedir.

Estonya’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Vanalinn Old Town, Toompea kalesi, St. Olaf Kilisesi, Kadriorg Sarayı, St. Mary Katedrali, Kumu Sanat Müzesi, St. Nicholas Kilisesi, Tallinn Televizyon Kulesi, Pikk Hermann, Reapteek, Estonya Açık Hava Müzesi, Estonya Sanat Müzesi, Rocca El Mare, Soomaa Ulusal Park, Linnahall, Pirita Convent, Özgürlük Meydanı, Kadriorg Park, Danish Kral Bahçesi, Occupations Müzesi, Jagala Şelaleleri, Deniz Uçağı Müzesi, Kuressaare Kalesi, Matsalu Ulusal Park, Tallinn Hayvanat Bahçesi, Kaali Krateri, KGB Müzesi, Russalka Anıtı, Haapsulu Kalesi, Estonya Tarih Müzesi, Pühtitsa Manastırı, Naissaar, Maarjamae ve Tallinn Legends.

Estonya Mutfağı

     Tarihinden etkilenen Estonya da Danimarka, İsveç, Rusya ve Almanya kültürünü barındırmaktadır. Yemeklerinde ana malzeme olarak et, sosis, patates ve krema, lahana kullanan Estonyalılar deniz ürünlerini de çok tüketmektedirler. Kotlet (soğan köftesi), Kohupiim (lor peyniri türü), Kapukoor (ekşi sos), Sotsnik (peynirli çörek), kama (tahıl ezmesi), Leib (esmer ekmek) Estonyalıların geleneksel lezzetlerindendir. Estonya’nın ünlü ve yerel içkisi Vana yüksek alkollü yerel bir içkidir. Biralarından en ünlüsü Ale Cog ve Saku Tume’dir.

 

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33