Etiyopya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Addis Ababa
  • Para Birimi: Birr (ETB)
  • Telefon Kodu: + 251
  • Nüfus: 85.23 Milyon

Açıklama

Etiyopya Seyahati

Etiyopya Vizesi

     Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Diplomatik pasaport sahibi kişiler hariç herkesin vize alma zorunluluğu vardır. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayacak şekilde vize muafiyetini kullanmaları gerekmekte ve süreyi aşmamaları gerekmektedir. Etiyopya vize başvurunuz ortalama 7-10 gün içerisinde sonuç vermektedir. Başvuru evrakları içerisinde sizlerden birkaç aşı ve bu aşıların belgelenmesi istenilmektedir. Eksiksiz götürmemeye dikkat etmelisiniz. Alerji durumunuz varsa raporlamalısınız.

Etiyopya Hakkında Genel Bilgi

    Federal Cumhuriyet ile yönetilen bu ülke Habeşistan ismi ile de bilinmektedir. Habeşistan’ın kelime anlamı Köleler ülkesidir. Afrika kıtasının sömürge edilememiş tek ülkesidir. Etiyopya büyüleyici manzaraları, kaleleri, antik ve kutsal mekanları, doğal güzellikleri ve kendine özgü kültürü ile kendine hayran bırakmaktadır.

    Coğrafi konum itibari ile Afrika Kıtasında yer alır. Doğusunda Somali, batısında Sudan, kuzeyinde Eritre, güneyinde Kenya, kuzeydoğusunda ise Dijibouti ile komşudur. Yoksullu ile mücadele eden diğer ülkelerden bir tanesi Etiyopya’dır. İşsizlik oranı düşük olsa da nüfus kaydı yapılamadığı için net sayı verilememektedir. Ekonomisinin neredeyse tamamını tarım ile ayakta tutmaya çalışan ülkede son yıllarda bilim ve sağlıkta ilerleme kaydedilmiş ve gelişime hızla başlamıştır. Çok sayıda geleneğe sahip olan Etiyopyalılar kültürlerinin eleştirilmesinden kesinlikle hoşlanmazlar. Yabancılarla konuşmaz ve hatta saklanmaya bile yeltenirler. Kadın haklarının en alt seviyede olduğu bu ülkede kabileler bulunmaktadır. Bu kabilelerde kadınlar hadım edilmek, regl dönemlerinde karanlık bir odaya kapatılabilmektedir. Yolda yürürken bir bayana değmemeye özen göstermenizi tavsiye ederim. Dini bayram ve törenler haricinde eğlence ya da festival düzenlenmemektedir. Ülkeyi haziran ve ekim ayları arasında ziyaret etmenizi önermiyorum. Zira muson yağmurları oldukça şiddetli ve uzun sürmektedir. Tropikal muson iklimine sahip bu ülkede hava sıcaklıkları, en fazla 45 dereceyi bulabilirken, 20 dereceye düşebilmektedir.

   Nüfus çoğunluğunu Hristiyanlar oluştursa da ikinci büyük din İslam’dır. İki büyük din karışıklığa ve iç kargaşaya sebep olmaktadır. Ülkenin resmi dili Amhar Alfabesi ile yazılan Amharca’dır. Ülkede İngilizce ve Arapça da konuşulmaktadır. Etiyopya para birimi Birr’dir.

Etiyopya’ya Yolculuk

    Türkiye’den Etiyopya’ya Hava yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Direkt ya da aktarmalı olarak ulaşım sağlayabileceğiniz ülkeye kalkış ve varış yerinize göre değişiklik gösterecek olup ortalama 4-5 saattir. Aktarmalı olarak gitmek istediğinizde bu süre 2 katına çıkabilir.

Etiyopya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

      11 bölgeden oluşan ülkenin en büyük, en kalabalık şehri ve başkenti Yeni çiçek anlamına gelen Addis Ababa’dır. Başkentten sonra önemli şehirleri Lalibela, Gondar Harar, Dire Dawa, Aksum ve Bahir Dar’dır.

     Addis Ababa dağların üzerine konumlanmış bir yükseltidedir. Afrika’nın fakir ülkelerinden farklı olan mimarisi, tarihi yapıları, dini mekanları, müzeleri, alışveriş mekanları, mağaraları ve parkları görülmeye değerdir.

St. Georges Katedrali 18YYda inşa edilen şehrin en önemli ibadet yeridir. Mimari açıdan da yoğun ilhi gören Katedral her daim kalabalıktır. Giriş ücretsizdir.

Holy Trinity Katedrali Addis Ababa’nın önemli diğer ibadethanelerindendir. Mimari görünümü ile adeta büyüleyen katedralin vitray cam pencereleri ve sarkıtları ile muazzam güzelliktedir. Girişler ücretsizdir.

Marty’s Kızıl Terör Anı Müzesi Derg rejimi altında olan kırmızı terör olaylarında can verenler anısında inşa edilen müze şehrin önemli bir diğer yapılarındandır. İçerisinde birçok işkence malzemesi ve iskeletlerle birlikte tabutlar yer almaktadır. Ücretsiz giriş sağlayan müze görülmeye değerdir.

Etiyopya’da Görülmesi Gereken Diğer Yerler

     Lalibela Kaya ve Oyma Kiliseleri, Fsil Ghebbi, Our Lady of Zion Kilisesi, Nechisar Ulusal Park, Awash Ulusal Park, Debre Libanos, Etiyopya Ulusal Müzesi, Ura Kidane Mehret, Obelix of Axum, Omo Ulusal Park, Sof Omar Mağaraları, Karum Gölü, St. Teslis Katedrali, Royal Enclosure, Bete Maryam, Yangudi Rassa Ulusal Park, Bete Abba Libanos, Harenna Ormanı, Dungur, Gambella Ulusal Park, Biete Medhabe Alem, Biete Amanuel, Adadi Mariyam, Yekatit 12 Monument, Lion Park, Chebara Churchura Ulusal Park, Medahane Alem Katedrali, Simien Dağı Ulusal Parkı, Erta Ale Yanardağı, Blue Nile Şelaleleri, Danakil Depresyonu ve Dallol Gölü.

Etiyopya Mutfağı

     Orta Doğu ve Afrika kültürleri ile özdeşleşen Etiyopya mutfağı kendine özgü yemeklerini ve zengin menüsünü sizlere sunuyor. Etiyopya da söylediğiniz yemeği bir daha söylediğinizde aynısı gelmiyor. Temel malzeme aynı tutuluyor fakat baharat ve sosları sürekli değişiyor. Tüm yemekleri lapayı andırıyor. Halkın büyük bir çoğunluğu çatal ve bıçak kullanmayı red edip sağ eliyle yemek yiyor.  Dinlerine son derece bağlı Etiyopya halkı Hristiyan kesimi Çarşamba ve cuma günleri et tüketmiyor ve satmıyor. Etiyopya da Hristiyanlık yaygın olsa da domuz eti neredeyse yok denilecek kadar azdır. En meşhur yiyecekleri Messer (köri soslu mercimek), Wat (et ve sebze karışımı yahni benzeri), Kitfo (acılı biftek) ve bunların hepsinde ve her yemekte sunulan İnjera denilen ekmektir. Yerel Bira Tej ve Talla denenebilir cinstendir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33