Fransa Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Paris
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 33
  • Nüfus: 64.05 Milyon

Açıklama

Fransa Seyahati

Fransa Vizesi

    Schengen bölgesi üyesi olan ülkeye seyahat etmek isteyen umuma mahsus bordo pasaport sahipleri 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize alma zorunlulukları mevcuttur. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaf tutulmaktadır. 5 gün içerisinde sonuçlanabilen başvurunuz pasaport teslimi ile bildirilmektedir. Başvurunuzun resmî tatil vb. günlere denk gelmesi durumunda bu süre uzayabilir.

Fransa Hakkında Genel Bilgi

    Aşıklar şehri olarak da bilinen Fransa Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mottosunu prensip haline getirmiş bir ülkedir. Edebiyatın, sinemanın, resmin, opera ve balenin yani sanatın her bir dalına büyük önem gösteren ve UESCO tarafından miras listesine alınan dünya üzerinde en zengin tarihe sahip ülkedir.

     Dünyanın en çok tercih edilen balayı destinasyonu olan Fransa en çok da herkes tarafından tanınan Eiffel Kulesi, Versay Sarayı, Bordeux Şarap Bağları, Napolyon, Marie Antoinet ve Notre Dame Katedrali ile turistleri kendine çekmektedir. Resmi dili Fransızca olan ülkede, diğer diller bilinmesine rağmen katı bir tutum sergilenip halkı yabancı dil kullanmazlar. Ve kendileri ile İngilizce konuşulduğu takdirde surat asıp tersleyebilirler. Pek sıcakkanlı olduklarını söylemeyiz. Nüfus yoğunluğu Katolik olan ülkede kilise ziyareti pek yapılmamaktadır. Yüzölçümü geniş bir alana yayılan iklime dört iklim bandı hakimdir.

     Batı Avrupa bölgesinde yer alan ülke coğrafi konum itibari 8 farklı ülke ile kara komşusudur. Bunlar; Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, İspanya ve Andorra Krallığı’dır. Ülkenin para birimi 2002 yılı itibari ile Fransız Frangından Euro’ya geçmiştir.

Fransa’ya Yolculuk

   İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan hemen hemen her gün olmak üzere, Fransa’nın farklı 6 bölgesine aktarmalı ya da aktarmasız direkt uçuşlar bulunmaktadır. İlden ile farklılık gösteren yolculuğunuz yaklaşık olarak 4 buçuk 5 saat sürmektedir.

Fransa’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

2016 reformundan sonra 27 bölgeden oluşan ülke 18 bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan 12 tanesi Avrupa anakarasında, 5 tanesi denizaşırı topraklarda ve diğer 1 tanesi de Korsika Adasıdır. En popüler, en kalabalık ve en çok rağbet gören aynı zamanda başkenti olan bölgesi Paris’ten sonra en önemli şehirler ise, Marsilya, Lyon, Nice, Nantes, Strasbourg, Montpeiller, Bordo, Nimes, Aixien, Rouen ve Toulouse’dir.

Her yıl ortalama 35 milyon turiste ev sahipliği yapan başkent Paris’in nefis mutfağının yemek seçenekleri, modası, tarihi turistik yerleri, eğlence merkezleri, huzur veren doğası ve daha birçok yönü ile gün geçtikçe daha çok turist ağırlamaya devam etmektedir.

Eiffel Kulesi (Eiffel Tower) 18. YY da Paris 3. Ulusal Sergisi için inşa edilmiş olup, yapımında 7.800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılmıştır. 3 bölümden oluşan bu kulenin giriş katı kuleyi tanıtan bir müze, ikinci katı Jules Verne Restoranı ve üçüncü katında ise seyir terası bulunmaktadır. Kuleye 1700 basamak çıkarak ya da asansöre binerek çıkabiliyorsunuz.

Louvre Müzesi orta çağlarda savunma amaçlı bir kale olarak inşa edilse de günümüze müze olarak gelmiştir. Dünyaca ünlü ressam ve heykeltıraşların sanat eserleri ile dolu bu müze piramit şeklindeki cam terası ile de dikkat çekmektedir. Eiffel kulesine yürüme mesafesindedir.

Versay Sarayı Paris’in 20 km uzağında bulunan Versay kasabasında bir banliyödür. 6 hektarı aşan büyüklüğü ve 2.300 odası ile Avrupa’nın en büyük sarayıdır. Sarayın pazartesi günleri ziyarete kapalı olduğunu belirtmek isterim.

Şanzelize Caddesi (Champs Elysees) 2 km uzunluğunda dünyanın en bilindik caddeleri arasında yer alan caddenin bir başında Zafer Takı bir diğer tarafında ise Paris’in ünlü meydanı Concorde yer almaktadır. Zafer Takının terasına çıkarak caddenin göz alıcı manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde ünlü markaların lüks mağazalarına ve nefis tatları içeren restoranlara ulaşabilirsiniz.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Notre Dame Katedrali, Fransız Rivierası, Disneyland, Sacre Coeur Bazilikası, Mont St. Michel, Montmartre, Orsay Müzesi, Tuileries Bahçesi, Le Marais Caddesi, Lüksemburg Bahçesi, Les Invalides, Moulin Rouge Kabaresi, Pompidou Merkezi, Latin Mahallesi, Espace Dali, Pere Lachaise Mezarlığı,  Chambord Şatosu, Camarque Parkı, Champ de Mars, Verdon Kanyonu, Sainte Şapeli, Ile de La Cite, Pont Du Gard, Du Midi Canal, Paris Yeraltı Mezarları, Chenonceau Şatosu, Pantheon, La Bastille, Grand Palais, Tour Montparnasse, La Defense, St. German Des Pres, Annency Lake, Conciergerie, Old Port of Marseille, Palais Des Papes, Place Des Vosges, Palais Garnier, Rodin Müzesi, Orangerie Müzesi, Courchevel, Pont Neuf ve St. Martin Kanalı.

Fransız Mutfağı

       Dünya Gastronomisinin başkentidir Fransa. Sosları, et yemekleri, sebzeleri, tatlı ve deniz ürünleri doya sıya yemek yemenizi sağlayacak.

    Fransızların en çok tükettiği lezzetler Kruvasan ve kahve, Salyangoz yemeğiBaget ekmeğiKaz ciğeriKrem buleCamembert peyniri ve Şaraptır. Fransa restoranları lezzet ve kalitenin temsilcileridir. Asla kalitesiz ürün kullanmazlar. En ünlü tatlıları olan Macaron’u denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca çikolata ve dondurmaları da son derece lezzetlidir. Kısaca aklınıza gelen her yiyecek, karşınıza çıkan her yemek son derece lezzetli ve güvenlidir.

      Yanınıza birkaç hediyelik şarap şişeleri alabilirsiniz çünkü şaraplarına malum bayılacaksınız.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33