Gambiya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Banjul
  • Para Birimi: Gambian Dalasi (GMD)
  • Telefon Kodu: + 220
  • Nüfus: 1.778 Milyon

Açıklama

Gambiya Seyahati

Gambiya Vizesi

   Türkiye’den Gambiya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin herkesin vizeye tabi tutulduğunu belirtmek isterim. Yapacağınız seyahatlerde kalış sürenize ve seyahat amacınıza göre vize çeşidi belirlenmektedir. Başvurudan önce sizden istenilen aşıları yaptırıp belgelemeniz gerekmektedir. Alerjeni durumlar rapor edilmelidir. Vize başvurusu ortalama olarak 5 günde sonuçlanmaktadır. Ülkenin Express vizesi bulunmamaktadır.

Gambiya Hakkında Genel Bilgiler

   Başkanlık tipi Cumhuriyet ile yönetilen Batı Afrika ülkesi Gambiya, yoksulluk ile mücadele eden diğer ülkelerden biridir. Gambiya doğal zenginlikleri, Vahşi yaşam ortamı, hayvanları, müzeleri, tarihi kalıntıları, camileri ve daha birçok yönü ile gezilmesi gereken bir ülkedir.

  Coğrafi konum itibari ile Batı Afrika ülkesi Gambiya’nın sadece Senegal’e kara sınırı vardır. Senegal’in ortasında kurulan farklı bir ülkedir diyebiliriz. Gambiya nehri kıyıları boyunca kurulan ülke Atlas Okyanusu kıyılarındadır. Afrika kıtasının en küçük ülkesi olarak da bilinir. Doğal kaynaklar açısından yoksul ve tarıma elverişsiz toprakları ülke ekonomisinin zayıf kalmasında büyük rol alır. Ekonomisini yine de tarım ve hayvancılık ile yürütmeye çalışan ülke de işsizlik oranı yüksektir. Halk pek cana yakın ve sevecen olmasa da kendi hallerinde diyebiliriz. İletişim kurduğunuzda cevap vermeyebilirler ancak turizm ile ilgilenen küçük çaplı mekanlarda halk oldukça güler yüzlü ve misafirperver davranmaktadır. Tropikal iklime sahip ülkeyi en iyi ziyaret dönemi Kasım ve mayıs ayları arasıdır. Hava ısısı ortala olarak 43 dereceye yükselebiliyor. Kasım ve mayıs ayları ise sıcaklık ortalama 25 derecede seyre ediyor. Dini bayramlar haricinde festival ya da şölen düzenlenmemektedir.

     İslam ülkesi olan Gambiya’da nüfus çoğunluğunu Müslümanlar oluşturur. Müslümanların yanı sıra ülkede yerel kabile dinleri de görülmektedir. Resmi dil olarak İngilizce kullanılsa da kabile dili ya da yerel diğer diller çokça kullanılmaktadır. Ülkenin para birimi Gambiya Dalasi’dir.

Gambiya’ya Yolculuk

   Gambiya’ya direkt ya da aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Varış yerinize bağlı olacak şekilde direkt 7-8 saat, aktarmalı olarak 30-35 saat sürmektedir.

Gambiya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

   5 bölge ve 1 başkentten oluşan ülkenin en kalabalık şehri, merkezi, başkenti ve finans şehri Banjul’dur. Başkentten sonra büyük ve önemli şehirleri, Georgetown, Bansang, Bakau ve Gunjur’dur.

   Banjul oldukça küçük hatta semt denilecek kadar küçük bir başkenttir. Banjul içerisinde konaklama imkânınız yoktur. Dolayısı ile çevre şehirlerdeki motel ya da hostellerde kalabilirsiniz.

Banjul’da Yapılabilecekler

    Dünyanın en küçük başkentlerinden biri olan Banjul’u 1 gün içerisinde komple gezmeniz mümkündür. Burada bisiklet kiralayabilir ve her yeri gezebilirsiniz. Bisikletin turunun yanı sıra şehirde küçük kulübeler halinde göreceğiniz rehberlerden yardım alarak vahşi doğa, arkeoloji gezisi ya da orman / park gezisi istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kololi Beach, yüzmeniz için en ideal sahildir. Burada bir takım su sporları da yapabiliyorsunuz ya da ada ziyaretleri için tekne kiralayabiliyorsunuz. Gece hayatı pek gelişmemiş olsa da ufak tefek birkaç bar bulunuyor. Alkollü içecek seçeneği pek kısıtlı olsa da ortama katılmaya değer. Alışveriş için en ideal yer Albert Markettir. Burada birçok yerel hediyelikler, yerel kıyafetler satın alabilirsiniz. Suç oranı yüksek olan bu şehirde geç saatlerde dışarı çıkılmamalıdır.

Gambiya’da Gezilecek Diğer Yerler

    Kunta Kinteh Adası, Buffer Zone Park, Katchikali Sacred Crocodile Pool, Q City, Salagi Forest Park, Wassu Stone Circles, Brikama Craft Market, Tanji Ulusal Park, Niumi Ulusal Park, Tanje Village Müzesi, Maymun Park, Fort Bullen, Craft Market2, Mac Carthy Adası, Gambiya Ulusal Müzesi, Bao Balong Wetland Rezervi, Kiang West Ulusal Park, Gambiya Nehri Ulusal Parkı, Albert Market, Arch 22 ve Abuke Doğa Rezervi.

Gambiya Mutfağı

     Gambiya mutfağı Arap ve Türk kültürünü içinde barındırmaktadır. Her ne kadar alışkın olmadığınız yiyeceklerle karşılaşsanız da yemek sıkıntısı çok yaşamıyor olacaksınız. Deniz ürünleri ve pirinç ağırlıklı yemeklerinde yerel olarak yaptıkları ve çok tükettikleri fıstıklı ürünler bulunmaktadır. Fıstıklı ekmek, fıstıklı çorba, fıstıklı tatlı vb. Fıstığın her kategoride kullanılmış olması etli yemeklerin kısıtlı olduğunu da göstermektedir. Gambiya da gidebileceğiniz en iyi restoran Shiraz restorandır. Türk yemeklerinden tencere kebabı, sebze sote ve pirinç yemeklerine ulaşabilirsiniz. İslam ülkesi Gambiya’da domuz eti tüketilmemektedir. Alkol kullanımı ise oldukça düşüktür. 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33