Gine Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Conakry
  • Para Birimi: Gine Frankı (GNF)
  • Telefon Kodu: + 224
  • Nüfus: 10.05 Milyon

Açıklama

Gine Seyahati

Gine Vizesi

   Gine’ye seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diplomatik pasaport sahipleri ise yapacakları 90 günlük ziyaretleri için vizeden muaftır. Yapılacak ziyaretin süresi ve çeşidine göre başvurur merkeziniz vize tipini düzenliyor olup başvuru talebi oluşturmaktadır. Başvuru sonuçları ortalama5-7 gün içerisinde pasaport teslimi ile birlikte sizlere bildirilmektedir.

Gine Hakkında Genel Bilgiler

    Başkanlık Tipi Cumhuriyet ile yönetilen ülke, Afrika kıtasında olup yoksulluk ile mücadele eden ülkelerden biridir. Tabiat açısından oldukça zengin olan bu ülkeyi başlıca ziyaret sebebiniz dağları, ovaları, gölleri, sahilleri, mağaraları, şelaleleri, parkları ve müzeleridir. Oldukça küçük olan bu ülkeyi ziyaret etmeniz için 3 gün yeterlidir.

    Coğrafi konum itibari ile Afrika kıtasında bulunan ülkenin, kuzeyinde Senegal, güneyinde Sierra Leone ve Liberya, doğusunda Mali ve Fildişi Sahili, batısında ise Atlas okyanusu bulunmaktadır. Ekonomisini tarım ve madencilik ile ayakta tutmaya çalışan ülke son zamanlardaki siyasi hareketliliği ile turizm açısından gelişmeler göstermektedir. Gine halkı yabancılara karşı biraz çekimser davransa da genellikle güler yüzlüdürler. Ülkede suç oranı düşük görünse de çanta ve eşyalarınıza dikkat etmelisiniz her an çantanızı karıştırmak çekinmeyebilirler. Dünyanın en çok HIV virüsü bulunduran ülkesi Gine’dir.  Ülkeyi ziyaretinizde ayrıca giyiminize de dikkat etmeniz gerekebilir. Vücudunuzu saran ve sizi serin tutacak kıyafetler tercih edebilirsiniz. Tropikal iklimin hâkim olduğu ülkede yaz ve kış dönemlerindeki hava sıcaklıkları hemen hemen aynıdır.

     Resmi olarak dini İslam’dır ve nüfus çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Çoğunluğun yanı sıra Hristiyan ve yerel dine sahip topluluklar da bulunmaktadır. Gine resmi dil olarak Fransızcayı kullanır.  Ancak kabileler kendi aralarında kendi dillerini de kullanmaktadırlar. Ülkenin para birimi Frank’tır.

Gine’ye Yolculuk

    Türkiye’den Gine’ye direkt ve aktarmalı olarak hava yolu ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Kalkış ve varış yerinize göre ortalama 8 saat içerisinde Gine’ye varmış olursunuz. Aktarmalı bir uçuş tercih ettiğiniz takdirde bu süre iki katına çıkabilir.

Gine Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     33 Eyalet ve 1 özel bölgeden oluşan ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Konakri’dir. Konakri’den sonra en önemli ve büyük şehirleri, Beyla, Macenta, Fria, Coyah, Faranah, Koundrata ve Dubreka’dır.

    Konakri Batı Avrupa ülkesinin başkenti ve Liman şehridir. 1958 yılında başkent unvanını almış ve hızla gelişme yolunda adımlar atmaya başlamıştır. Bu şehirde en çok plajların, botanik bahçelerin, Saray ve müzelerin tadını çıkarıyor olacaksınız.

Gine Ulusal Müzesi şehrin kültürünü ve tarihini en iyi şekilde sizlere yansıtacak olan yerdir. Tablolarının yanı sıra tarihi kalıntıları ile bu müzenin kesinlikle gezilmesi gerekmektedir.

Soumba Şelaleleri başkente 2 saat uzaklıkta olan doğanın mucizesi görünümü ve huzur veren ortamıyla burası kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Balık Pazar’ı Liman şehri başkentin en gözde yerlerindendir. Gine halkının ve kültürlerinin en iyi gözlemlenebildiği yer burasıdır. Burada vakit geçirmenizi ve yerliler ile birlikte pişirebileceğiniz balıkları yemenizi tavsiye ederim.

Gine’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Konakri Eski Camii, Tombo Adası, Sandervalia Müzesi, Aziz Mary Katedrali, Petit Müze, Fouta Djallon, Badiar Ulusal Park, Kankan, Kindia, Boke, Kamsar, Botanik Bahçeleri Konakri, Madina Market, Atool Adaları, Yasaklı Doğa Nimba Dağı, Labe El Sanatları Müzesi, Sili Villa ve Palais De La Kolima.

Gine Mutfağı

    Gine mutfağı genellikle sıcak yemekler üzerine kurulu bir mutfaktır. Ekmek tüketimini fazla yapan halk aynı zamanda deniz ürünleri ile yapılan yemek ve yiyecekleri de tercih etmektedir. Nüfus yoğunluğunu Müslümanların oluşturması sebebi ile domuz eti ülkede kullanılmamaktadır. Bunun yerine sığır, kuzu, koyun ve dana eti tüketilmektedir. Sığır eti ile hazırlanan Gine’nin en önemli yemeklerinin başında gelen ve her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz yemek Gine Pilavıdır. Hemen hemen her yemeğin yanında servis edilir. Deniz ürünlerinden yine Midye Dolma ve Balık Buğulamalara çokça rastlanmaktadır. Sokak lezzeti olarak karşınıza iri Salyangoz Dolmaları çıkabilir. Bu yerel sokak lezzeti ülkenin zengin doğasının getirisi salyangozun fazla olması ve yoksulluğun göstergesi olarak da kabul edilebilir. Denediğiniz takdirde midyeden daha lezzetli bir yiyecek olduğunu söyleyebilirsiniz. Ülkede musluk suyu kullanılmamaktadır.

 

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33