Hindistan Aile Birleşimi

Ülke Başkent: Yeni Delhi
 • Para Birimi: Hindistan Rupisi (INR)
 • Telefon Kodu: + 91
 • Nüfus: 1.156 Milyar

Açıklama


  Hindistan Aile Birleşimi İçin Gerekli Olan Evraklar


  Hindistan aile birleşimi için kişilerin Türkiye’deki Hindistan konsolosluğundan randevu alıp başvurması gerekmektedir. Daha öncesinde hazırlamış olduğu evraklar ile Hindistan konsolosluğuna giderek bu belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Hindistan vizesi için kişinin başvuru işlemi tamamlandıktan sonra sonucun açıklanması için en az 2 ay ile en fazla 5 ay arası bir bekleyiş sürecine girmesi gerekmektedir. Hindistan aile birleşimi için hazır olması gereken şartlar ve evraklar aşağıdaki gibi olmalıdır.

  Hindistan Aile Birleşimi İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Hindistan aile birleşimi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin evrakları içerisinde biometrik fotoğraflar olmalıdır. Fotoğrafların kaç tane olması gerektiği ile ilgili Hindistan konsolosluğunun belirlemiş olduğu standartlar çerçevesinde olacaktır. Aynı zamanda fotoğraflar 3,5*4,5 santimetre boyutlarında olması gerekmektedir. Ancak çekilmiş olan fotoğrafların en az 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Arka fon beyaz olacak şekilde hem kişinin pasaportunda bulunmalı hem de normal olarak evraklarının içinde bulundurulmalıdır. Ayrıca daha önce herhangi bir vize işleminde de kullanılmamış olması gerekmektedir.
  • Hindistan aile birleşimi başvurusun da bulunan kişilerin pasaportları an az 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Hindistan aile birleşimi için kişinin pasaportu en az 6 ay da geçerliliği olmak zorundadır. İşlenmiş sayfalarının da fotokopisi evraklar arasında olacaktır. Aynı zamanda pasaportun herhangi bir şekilde zarar görmemiş olması gerekmektedir. Yırtılma ya da yıpranma gibi durumlarda kişinin pasaportu kabul edilmeyecektir.
  • Hindistan aile birleşimi için başvuruda bulunan kişinin nüfus müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi ile nüfus cüzdan fotokopisi evraklar arasında bulundurması zorunludur. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi güncel tarihli olmak kaydı ile aileye ait tüm bilgiler ile ikamet edilen yere ait bilgilerin hepsini içermek zorundadır. Önlü arkalı nüfus cüzdan fotokopisi de belirgin olmalıdır.
  • Nüfus müdürlüğünde alınması gereken uluslararası evlenme kayıt örneği belgesi yine evraklar arasında olması gerekmektedir. Aynı zamanda yabancı uyruklu evli olan kişinin de bilgilerini içermesi gerekir.
  • Hindistan aile birleşimi başvurusunda bulunan kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Eğer 18 yaşından küçük ise anne ya da baba tarafından ya da yasal olarak vasisi tarafından imzalanmış noter de onaylanmış muvafaktname belgesi evraklar içinde bulundurulmalıdır.
  • Hindistan aile birleşimi için başvuru da bulunan kişinin Hindistan da yaşadığı yakın akrabası, kardeşi gibi yakınlık derecesi yoksa ve evlilik yolu ile birleşme gerçekleşmişse Hindistan’daki kişinin Hindistan vatandaşı olduğuna dair Hindistan doğum belgesini ilgili kurumlara iletmesi gerekmektedir.
  • Hindistan aile birleşimi vizesi için başvuru da bulunan kişinin daha önceden yapmış olduğu evlilik varsa boşanma kararını gösteren bir belge ya da ölüm ilanını gösteren bir belge evraklar arasında olması gerekmektedir.
  • Hindistan’daki eşin eğer daha önceden Hindistan vatandaşlığı bulunmuyorsa almış olduğu oturma izni ile beraber pasaportunun aslı ve fotokopisi ve kimlik kartının aslı ve fotokopisini gerekli olan ilgili kurumlara iletmesi gerekir.
  • Aynı zamanda Hindistan aile birleşimi için Hindistan konsolosluğu ek olarak Hintçe dil seviyesinin yeterli olup olmadığını gösteren bir belge talep etmektedir. Başvuruyu yapan kişinin de bu belgeyi evraklar arasına dahil etmesi gerekir.
  • Hindistan aile birleşimi için gereken bir diğer belge de nüfus müdürlüğünden alınması gereken uluslararası doğum kayıt örneği belgesidir. Ayrıca Hindistan’da evlilik yapmak isteyen kişilerinde vize başvurusunda ek olarak yine nüfus müdürlüğünden tahsis edebilecekleri uluslararası evlenme ehliyeti belgesini evraklar arasında dahil etmeleri gerekmektedir. Evlenme dairesinden de evlilik kaydı belgesi de evraklar içinde olması gerekebilir.

  Hindistan Aile Birleşimi Başvuru Sürecinde Önemli Olan Hususlar

  Hindistan aile birleşimi konusunda Hindistan konsolosluğu talep etmesi durumunda ek belgeler isteyebilmektedir. Ayrıca istenen belgelerin Hintçeye tercümesi de sağlanmış olmalıdır. Yukarıdaki istenen belgelerin her birinin aslı ve fotokopisi Hindistan aile birleşimi başvurusunda muhakkak Hindistan konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca tüm bu süreç boyunca kişi uzman bir vize danışmanından yardım alabilir.

  Şubelerimiz

  Ankara Şube

  Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


  +90 312 426 66 60

  İstanbul Avrupa Şube

  İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


  +90 212 232 00 88

  İstanbul Anadolu Şube

  Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


  +90 216 345 44 66

  İzmir Şube

  Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


  +90 232 404 07 07

  Gaziantep Şube

  İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


  +90 342 231 32 33