Hindistan Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Yeni Delhi
  • Para Birimi: Hindistan Rupisi (INR)
  • Telefon Kodu: + 91
  • Nüfus: 1.156 Milyar

Açıklama

Hindistan Seyahati

Hindistan Vizesi

     Hindistan T.C. vatandaşlarının yapacağı seyahatlerde sadece diplomatik pasaport sahiplerinden vize istememektedir. Diğer pasaport hamilleri 90 güne varacak seyahatleri için vize başvurusu yapmalıdırlar. Hindistan vize konusunda herhangi bir zorluk yaratmamakta hatta vize sonucunu 1 gün içerisinde bile verebilmektedir. Hindistan tek giriş için vize verebiliyor ülkeye tekrar giriş yapabilmeniz için 2 ay süre geçmiş olması gerekiyor.

Hindistan Hakkında Genel Bilgi

   Hindistan dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip 7. Sırada, nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık 2. Ülkesi, ekonomi açısından dünyanın en büyük 12. Ekonomisi, satın alma gücü ise dünyanın en büyük 4.sü olarak yer alıyor.

     Dünyanın en nemli 4 dinin (Hinduizm, Jainizm, Budizm, Sihizmin) doğum yeri olan Hindistan, Endonezya’dan sonra en büyük Müslüman nüfusuna sahiptir. Hintçe ve İngilizceyi resmi dil olarak kabul ederler.  Büyük bir yüz ölçüme sahip ülkede üç farklı iklim (sıcak iklim, Islak (muson) iklim ve serin iklim) görülmektedir. Yaz aylarında ısı 45 dereceye kadar ulaşmaktadır. Yönetim şekli Federal Cumhuriyet olan ülkede hala Kast sistemine rastlanmaktadır. Dinine sadık olan bir topluma sahip ülkede Dini bayramlar ve şenlikler sıklıkla düzenlenmektedir. Festivallerine katılabilir ve unutamayacağınız anlar yaratabilirsiniz. Hindistan festivalleri dünyanın en renkli ve en gösterişli festivalleridir. Ayrıca Hindistan film prodüksiyonları ile de son derece ünlüdür. Bollywood film prodüksiyonu 80li yıllarda Amerika’nın önüne geçmiş idi. Bollywood Prodüksiyonları Hollywood’dan sonra dünyanın 2. En büyük Stüdyolarına sahiptir.

     Coğrafi konum itibari ile, doğusunda Bengal Körfezi ile birlikte Bangladeş ve Myanmar, batısında Umman Denizi ile birlikte Pakistan, Güneyinde Hint Okyanusu, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan bulunur. Para birimi Hindistan Rupisidir. 1 TL ortalama 10-15 rupiye denk geliyor.

Hindistan’a Yolculuk

     İstanbul ve Ankara’dan Hindistan başkenti Yeni Delhi’ye ve farklı 6 bölgeye daha nerdeyse her gün direk ya da aktarmalı uçuş bulunmaktadır. Gideceğiniz lokasyona göre ortalama 6 buçuk 7 saat içerisinde Hindistan’a varmış oluyorsunuz.

Hindistan Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     7 birlik ve 28 eyaletten oluşan Hindistan’ın en kalabalık yeri, merkezi ve başkenti Yeni Delhi’dir. Başkentten sonra diğer önemli ve ilgi gören şehirleri, Mumbai, Bombay, Goa, Japur, Agra ve Varanasi’dir. Kozmopolit bir şehir olan Yeni Delhi’yi ziyaret etmek için en iyi aylar mart ve nisan aylarıdır. Yazın 40 dereceye varan sıcaklık sizi biraz zorlayabilir.

Tac Mahal Delhi’ye yaklaşık 3 saat uzaklıkta ve Dünyanın 7 harikasından biridir. Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından tasarlanan kubbesi ile 21 yılda yapımı tamamlanan camii Türk ve İslam tarihinin en büyük yapısıdır. Herkesin uğramasını mutlaka tavsiye ederim. Girişler ücretli ve uzun bir sıraya giriyorsunuz ama kesinlikle değiyor.

Ganj Nehri Hintliler tarafından Tanrıça olarak kabul edilir. Buraya gelen yaşlılar bu nehirde yıkanarak artık cennete gideceklerine ve zamanlarının geldiğine inanırlar. Yıkanan gençler ise yolunda gitmeyen işlerinin artık yolunda gideceğine, kazaya ve balaya uğramayacaklarına inanırlar. Muhteşem bir manzaraya sahip bu nehir yer yer kirliliğe maruz bırakılmaktadır.

Swaminarayan Akshardham Tapınağı 2005 yılında inşası tamamlanmış ve ibadet etmek için en çok tercih edilen yerdir. İhtişamı ve gösterişi çok seven Hintliler bu ibadethaneyi de muhteşem denilecek düzeyde ihtişamlı yapmışlar. Girişler ücretsiz ancak içeriye girerken ne giyeceğinize biraz dikkat etmeniz gerekebilir. Tepki vermeseler de saygı bekleyebilirler.

Red Fort (Kızıl Kale) 1648 yılında Şah Cihan tarafından yapılan ve Hindistan tarihinde çok önemli yere sahip olan bir kaledir. Bağımsızlığını ilan eden Hindistan bayrağını ilk bu kaleye dikmiş, ilk başkan bu kalede konuşma yapmıştır. Gösterişli mimarisi ile de dikkatleri üzerine çeken kale günümüzde ziyaret hane olarak kullanılmaktadır. Çevresinde hediyelik eşya alabileceğiniz birçok yer var ancak buralar merkez çarşıdan biraz daha pahalı.

Raj Ghat Mahatma Gandhi’nin mezar anıtının bulunduğu yerdir. Burada yakılmış ve Ganj nehrine külleri buradan dökülmüştür. 1948 yılından beri yoğun ilgi odağı olan anıt sadece yerlilerin değil turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Zamanınız yeterse eğer en son olarak uğrayabilirsiniz çünkü görülmeye değer pek bir şeye rastlamıyorsunuz. Sadece manevi açıdan biraz iç burkan bir ortamla karşılaşabiliyorsunuz.

Hint Kapısı 1921 yılında inşa edilmeye başlanan bu kapı, 1. Dünya savaşında şehit olan 70 bin askerin ismini taşıdığı bir anıttır. Yoğun turist akımına sahip bir lokasyondadır. Hindistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra İngiliz askerlerini bu kapıdan çıkarmış.

Gandhi Müzesi Raj Ghat anıtının karşısında olan bu müzede önder Mahatma Gandhi’nin kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Kutub Minar 1193 yılında inşa edilen ve 73 metre yüksekliğinde bir minareye sahip Camiidir. Hindistan’ın ilk camisi olarak bilinir.

 Gezilecek Diğer Yerler

     Amber Kalesi, Hawa Mahal (Saray), Pangong Gölü, Jama Camii, Udaipur Şehir Sarayı, Jaipur Şehir Sarayı, Mehrangarh kalesi, Jantar Mantar, Hümayun Türbesi, Golden Temple, Ranthambore Milli Parkı, Old Delhi, Chandni Chowk Pazarı, Pichola Gölü, Lotus Tapınağı, Chhatrapati Shivaji Demiryolu İstasyonu, Akshardham Temple, Meenakshi Temple, Jaisalmer Kalesi, Jaigarh Fort, Charminar, Konark Sun Temple, Golkonda, Brihadisvara Temple, Rashtrapati Bhavan, Victoria Memorial, Mahabodhi Temple, Kailasa Temple, Agra Kalesi, Ellora Mağaraları, Jim Corbett Ulusal Parlı, Yamuna Nehri, Ajanta Mağaraları, Kerala Backwaters, Periyar Ulusal Park, Jal Mahal, Elephanta Mağaraları, Umaid Bhawan Sarayı, Tomb of Itimad Daulah Mabedi ve Sundarbans Ulusal Park.

Hint Mutfağı

      Baharat kullanımı ile ünlü olan Hint Mutfağı hemen hemen her ülkenin mutfağına tarçın, Hindistan cevizi ve köriyi sokmayı başarmıştır. Dini açıdan et yemekleri çok tercih edilmeyen ülkede inek eti tüketilmemektir. Bazı bölgelerinde sadece tavuk eti, sebze ve kuru baklagiller tüketilmektedir. Zaten uğrayacağınız neredeyse her restoran vegan olarak karşınıza çıkacaktır. Tatlılarında da baharata çok yer veriyorlar. Restoranlarda Thali isterseniz eğer tepsi ile önünüze, yoğurt, korili sebze ve tavuk, Pirinç ekmek ve su olan bir tepsi gelecektir.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33