Hırvatistan Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Zagreb
  • Para Birimi: Kuna (HRK)
  • Telefon Kodu: +385
  • Nüfus: 4.48 Milyon

Açıklama

Hırvatistan Vizesi

     Hırvatistan Schengen Üyesi ülkelerden biridir. Dolayısı ile tüm seyahat tipleri için Hırvatistan vizesi alınması gerekmektedir. Hırvatistan vize Başvurusu yapıldıktan sonra çıkan vize  90 güne kadar vermektedir. Haricinde Ülkede mülk edinme şartlarında başvuru sonucunda ülkeye vizesiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Resmi günlere denk gelmediği sürece vize sonuç süreciniz 15 günü aşmayacaktır.

Hırvatistan Hakkında Genel Bilgi

  Üniter Demokratik parlamenter Cumhuriyet ile yönetilen, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktası olan ülkenin Başkenti Zagreb’dir.

    Yıllarca süren savaşın ve istilaların ardından 1991 de özgürlüğünü ilan eden ve sonrada 3 bölüme ayrılan ülke (Dalmaçya, Dubrovnik, Istirya) turist akımına uğramaktadır. En büyük şehri ve Başkenti Zagreb’dir. Coğrafi konum itibari ile kuzeybatısında Slovenya, kuzeyinde Macaristan, güneyinde Bosna Hersek, batısında Adriya denizi ve kuzeydoğusunda Sırbistan yer alır. Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatçadır.  Hırvatça konuşanlardan çok Almanca ve İngilizce konuşan genç nüfusla karşılaşabilirsiniz.    

     Resmi olarak kabul edilen bir dini olmayan ülkede Hristiyanlık yaygındır. Ilıman bir iklime sahip olan ülke 9 oranında ormanlarla kaplıdır. Para birimi Hırvat Kunasıdır.

 

Hırvatistan’a Yolculuk

     Ülkeye hava yolunun yanı sıra deniz yolu, demir yolu ya da kara yolu ile de ulaşmak mümkündür. Hava yolu ile ulaşım 2 saat 45 dakika sürer iken, Kara yolu tercihinde 23 saat sürmektedir.

 

Hırvatistan Gezilecek Yerler ve Şehirler

     Üç bölümden oluşan Hırvatistan’ın en büyük şehri ve Başkentini Dubrovnik bölgesindedir. Başkenti Zagreb olan ülkenin gezilip görülmesi gereken diğer büyük ve önemli şehirleri şu şekildedir; Osijek, Varazdin, Gospic, Bjelovar, Cres ve Krka’dır.

     Avrupa ülkelerinin en çok yeşilliğe sahip olan başkentidir Zagreb.  Gotik ve Barok tarzda olan mimari yapıları ile bir yılda yaklaşık olarak 1 milyon turisti ağırlamaktadır. Zagreb Aşağı ve yukarı şehir olmak üzere ikiye ayrılır (Donji Grad- Gonji Grad). Doğası, kafe ve restoranları ile Donji, kentin tarihi yapıları ve mimari alanları ile Gonji‘yi gezmek için 4 güne ihtiyacınız oluyor.

Ban Jelacic Meydanı Zagreb’in tam merkezinde bulunan ve trafiğe kapalı olan bu meydan festivallerin, sokak sanatçılarının, gösterilerin kafe ve restoranların bulunduğu şehir merkezidir. Savaş sırasında savunmaları ile kahraman ilan edilen Josip Jelacic’in heykelinin bulunduğu meydan günün her saatinde kalabalıktır.

Zagreb Eye adından da anlaşıldığı üzere aslında bir gözlem kulesidir. Ban Jelacic Meydanında bulunan ve 16 kattan oluşan bu gökdelenden, Zagreb’i kuş bakışı açısıyla izleyebilirsiniz. Girişlerin ücretli olduğunu belirtmek isterim.

Dolac Market sadece Zagreb halkının değil Hırvatistan’ın meşhur bir halk pazarıdır. Turistlerin uğrak yeri olmayı başarmış bu pazarda halkın kültürüne rastlayabildiğiniz gibi hesaplı hediyelik eşya da alabilir ve zaman geçirebilirsiniz. Hırvatistan’ın en büyük açık halk pazarıdır. Ban Jelacic Meydanının hemen üstünde yer alır.

Zagreb Katedrali, Ban Jelacic Meydanına yürüme mesafesinde olup, Hırvatistan’ın en yüksek yapısı olma özelliğindedir. İçerisinde birçok mezar bulunduran Katedral Neo-Gotik tarzdaki yapısı ve görsel ihtişamıyla kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Kırık Kalpler Müzesi biten aşklara adanmış, dünyanın en ilginç müzesi kategorisindedir. Mektup, Obje, ya da farklı bir anekdotlar bulunduran bu müzede hediye almanız da mümkün oluyor. Gezerken eğleneceğiniz gibi sevdiğiniz tüm insanları hatırlayabileceğiniz ya da hayal kurabileceğiniz, empati duyabileceğiniz sessiz sesler müzesidir.

Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu 1895 yılında İmparator Franz Joseph tarafından açılan tiyatro binası Eski şehir bölümünün tam merkezinde olması sebebi ile ulaşıma elverişlidir. Hala kullanıma açık olduğunu söylemek isterim. Tiyatrolarına mutlaka bir bilet alın derim.

 

Gezilecek Diğer Yerler

 

      Plitvice Gölleri, Hvar Plajı ve mağaraları, Brac Manastırı, Kırka Ulusal Parkı, Diocletianus Sarayı, Vis Plajı, Dubrovnik Surları, Paklinski Island, Sipan Plajı, St. Domnius Katedrali, Euphrasian Bazilikası, Rektör’ün Sarayı, St. Mark’s Kilisesi, Trakoscan Kalesi, Dominik Manastırı, Ivan Mestrovic Müzesi, Veliki Tabor Kalesi, Losinj Su Parkı, Krka Manastırı, Zlatni Raj Plajı (kesinlikle öneririm), Neretva Kanyonu, Paklenica Kanyonu, Elaphiti Adası, Sibenik Katedrali, St. Donat Katedrali ve Mora Nehri ayrı ayrı görülmesi gereken muhteşem yerlerdir.

 

Hırvat Mutfağı

     Kıyı kesimlerinin Akdeniz ve Yunan mutfağına özgü lezzetleri bulunduran Hırvatistan Mutfağı, İç kesimlerine gidildikçe Macaristan mutfak kültürüne yer verdiğini görüyor olacaksınız. Deniz mahsullerinin yanı sıra sarımsağı çok kullandıklarını ve et yemeklerine önem verdiklerini söyleyebilirim. Denemeniz gereken yemek baharat karışımı ile elde edilen Cobanac adlı et yahnisidir. Yerel halk yapımı olan şaraplar oldukça kaliteli ve lezzetlidir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33