Hollanda Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Amsterdam
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 31
  • Nüfus: 16.71 Milyon

Açıklama

Hollanda Seyahati

Hollanda Vizesi

   Hollanda’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus pasaport sahipleri vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) pasaport sahipleri 180 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş hakkına sahiptir. Vize başvuru sonucunuz en fazla 1 hafta içerisinde pasaport teslimi ile bildirilmektedir.

Hollanda Hakkında Genel Bilgi

     Yönetim Şekli Meşru Monarşi olan ülke, sosyal hakları ve özgürlükleri ile bilinir. Ülkede eşcinsel evlilikleri yasaldır ve cinsellik yasal bir ticaret şeklidir. Ayrıca Hollanda da uyuşturucu kullanımı da yasaldır. Buna rağmen ülkenin suç oranı oldukça düşüktür.  

     Coğrafi konum itibari ile, doğusunda Almanya, batısında ve kuzeyinde Kuzey denizi, güneyinde ise Belçika ile komşudur. Hollanda’nın resmi dili Flemenkçedir. Ülkede İngilizce ve Almanca yaygın olarak konuşulur. Nüfusun P den fazla kısmı herhangi bir dine mensup değildir. Diğer azınlık kısım ise Hristiyanlar başta olmak üzere Müslümanlardan da oluşmaktadır. Hollanda ılıman deniz iklimine sahiptir. Yaz ayları hava ısısı 25 dereceye yükselmektedir. Kış ayları ise genellikle Sis ve don görülür. Sert kışlara tabii değildir.  Kelime anlamı Alçak ülke olan Netherland yani Hollanda deniz seviyesinin altında bir konuma sahiptir. Dolayısı ile ülkenin su alanının fazla olduğunu söyleyebiliriz. Dünya ekonomisinde 16. Sırada yer alan Hollanda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük işsizlik oranına sahiptir. Gemicilik, bankacılık ve balıkçılık alanları Hollanda’nın en önemli ekonomi sektörleridir.

      Hollanda halkı son derece yardımsever ve güler yüzlüdür. Çevresine saygılı ve kibar insanlardır. Rahatlıkla sohbet edebilir fikir alışverişi yapabilirsiniz. Eğlenceye düşkün olan Hollandalılar festival ve eğlencelere de fazlasıyla önem verirler. Bilinen müzik festivali Prinsengracht Hollanda da düzenlenmektedir. Hollanda para birimi Euro’dur.

Hollanda’ya Yolculuk

    Hollanda’ya İstanbul ve Ankara’dan neredeyse her gün direk ya da aktarmalı uçak seferleri yapılmaktadır. Kalkış ve varış yerinize göre değişiklik gösterecek olan ortalama süre 4- 4 buçuk saatlik bir uçuştur.

Hollanda Şehirleri ve Gezilecek Yerler

        Hollanda 12 il ve Karayipler’de olan 3 adadan oluşmaktadır. En kalabalık ili, merkezi ve başkenti Amsterdam’dır. Başkentten sonra diğer önemli ve uğrak illeri ise Rotterdam, Lahey ve Deventer’dir. Amsterdam Avrupa’nın en büyük tarihi bina ve yapı içeren şehridir. Her yere yürüyerek ya da bisiklet kullanarak ulaşabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi dünyanın en popüler müzelerindendir. İçerisinde sergilenen yaklaşık 1000’den fazla Vincent Van Gogh çizimi mevcuttur. 1973 yılında açılan müze zaman içerisinde modernize edilerek ilerlemiştir. Son teknoloji ile ziyaretçilerini karşılayan müzeye hayranlık besleyeceksiniz.

Red Light District şehrin eğlence merkezidir. Şehrin en eski kesiminin olduğu Red Light Discrict ‘te seks işçilerinden din adamlarına, marangozlardan polislere kadar her kesimden insanla karşılaşabilirsiniz.  Dar ve kırmızı ışıklı sokaklar boyunca vitrinlerde seks işçilerinin dans ettiğini görebilirsiniz. Mavi renkli ışıklı olan vitrinler transseksüellerin yeridir. Bölgede çok sayıda kafe, restoran ve eğlence merkezi de bulunmaktadır. Red Light Discrict öğleden sonra hareketlilik kazanmaktadır. Üstelik burada seks işçiliği yasaldır ve devlet teşviki bulunmaktadır.

Voldenpark Hollanda’nın tanınmış en büyük ve en ünlü parkıdır. 1864 yılında tanınmış birkaç Amsterdam yerlisinin parkı kurmak için kurduğu bir komite ile para biriktirip 8 hektarlık bu araziyi satın almaları ile başlamış. Zamanla 45 hektara kadar büyütülmüş. Parkı yıl içerisinde 10 milyonu aşkın turist ziyaret ederken, aynı zamanda birçok eğlenceye, tiyatroya, konsere vb. etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Dam Meydanında şehrin en önemli birçok yapısını görebilirsiniz. Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tussauds Müzesi vb. önemli yapılar bu meydandadır. Oldukça kalabalık olan bu meydanda hava koşulları ne olursa olsun her zaman bir etkinlik yapılıyor. Ayrıca meydanda 1956 yılında yapılan 2. Dünya savaşında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla bir anıt bulunmaktadır.

Anne Frank Evi Amsterdam’ın en tanınmış ailesinin ve 2. Dünya savaşında Otto Frank’ın 2 sene boyunca saklandığı evdir. Evin girişi özel olarak inşa edilen bir kitaplığın ardına gizlenmiş. Bu evin, Anne Frank’ın çocukluğundan tutun 1944 yılında gizlenip kampa gönderilen çeşitli insanlarla dolu hikayesi var. İçeriye girdiğinizde hala saklı olan odaları keşfederek başlıyorsunuz ve o dönemin atmosferini yaşıyorsunuz.

Amsterdam Kraliyet Sarayı 17. YY da belediye binası olarak inşa edilen saray zaman içerisinde yabancı devlet başkanlarının resepsiyonu, kraliyetin yılbaşı resepsiyonu ve diğer resmi aktiviteler için kullanılmaktadır. Resmi organizasyonların haricindeki her gün ziyarete açıktır.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Keukenhof Çiçek Parkı, Rijks Museum,  Heineken Eksperience, Wadden Denizi, Jordaan Mahallesi, Efteling Park, Madurodam, Leidseplein, Hoge Veluwe Ulusal Park, Rembrandt Evi Müzesi, Stedelijk Müzesi, Madame Tussauds Müzesi, Artis zoo place, Museumplain, Euromast, Mauristhuis, Kröller-Müller Müzesi, Binnenhof, Maritime Ulusal Müzesi, Hermitage Müzesi, On’s Lieve Heer Op Solder, Het Loo Sarayı, Duinrell Park, Bojmans Van Beuningen Müzesi, Diergaarde Zoo, Zuiderzee Müzesi, Royal Burger’s Zoo, Verzets Müzesi, Escher In The Palace, Beekse Bargen Safaripark, St. Servatius Bazilikası, Oude Kerk kilisesi, Nemo Müzesi, Singel Kanalı, Bloemenmarkt, Cube House, Nieuwe Kerk, Begijnhof, Wester Kerk, Albert Cuyp Markt ve De Pijp.

Hollanda Mutfağı

      Hollanda’nın köklü bir mutfak kültürüne sahip olduğunu pek söyleyemem. Lahana, Patates ve et en çok tüketilen üç besindir. Hollanda’nın peyniri meşhurdur. Hollanda’ya gidip der Horing yemeden dönerseniz eğer ismini ziyaret edenlerden çokça duyacaksınız demektir. Balık ürünü olan bir yiyecek. Kültürümüze biraz ters düşüyor ama ön yargınızı kırıp tattığınız anda seviyorsunuz. Dropjes Hollanda halkının en sevdiği şekerlemedir. Anasonlu ve sert olan bu şekerlemeyi tatmanızı mutlaka öneririm. Hollandalılar patatese bayılıyorlar. Patatesin her yemeğini yaptıkları gibi gittiğiniz her yerde mutlaka kızartması konuluyor.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33