İngiltere Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Londra
  • Para Birimi: Sterlin (£)
  • Telefon Kodu: + 44
  • Nüfus: 61.113 Milyon

Açıklama

İngiltere Seyahati

İngiltere Vizesi

       İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşları sadece siyah pasaport sahipleri hariç (Diplomatik), tüm pasaport çeşitleri için vize alma zorunlulukları vardır. İngiltere T.C. vatandaşlarına vize verirken fazla seçici ve titiz davranıyor. Başvuru sonucunu almanız 20 iş gününü bulabiliyor.

İngiltere Hakkında Genel Bilgiler

       Yönetim şekli Anayasa Meşruti Monarşi olan ülkenin başında Kraliçe 2. Elizabeth bulunmaktadır. Britanya adası üzerinde bulunan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı oluşturmaktadır.

       2014 verilerine göre dünyanın en büyük 2. Finans merkezi İngiltere’dir. Londra Borsası Avrupa ülkelerinin en büyük borsasıdır. Kimya, İlaç endüstrisi, Silah Endüstrisi, Yazılım, Havacılık ve Uzay Sanayinde Dünya lideridir. Son derece gelişmiş ve toplumsal bir refah topluluğuna sahip ülkede kişi başına düşen gayrisafi gelir 23 sterlindir. İngiltere halkı görgü kurallarına son derece önem verirler, bunları size trafikte yol vermelerinden, kurallara uymalarından, gürültü yapmamalarında, bir mekâna girerken derli toplu ve güler yüzlü olmalarından, çevreyi asla kirletmemelerinden ve daha birçok benzeri şeyden görebilirsiniz. Yemeklerden sonra çatal ve bıçağın aldığı şekilde garson masayı toplar. Şurayı toplar mısınız demenize gerek kalmaz. El ederek garsonu çağırmanız ayıplanır ve hoş karşılanmaz göz teması kurmanız beklenir.

       İngiltere’de trafik sağdan akar. Coğrafi konum itibari ile batısında Galler, kuzeyinde İskoçya yer alır. İklimi ılıman okyanus olan şehirde hava ısısı çok nadiren eksiye düşmektedir. Yazları ise 25 derecenin üzerine çıktığı pek görülmemektedir. İngiltere para birimi İngiliz sterlinidir.

İngiltere’ye Yolculuk

        Türkiye’den İngiltere’ye seyahat etmek isteyen herkes hemen hemen her gün ulaşım sağlayabilir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direk ve aktarmalı uçak seferleri düzenlenmektedir. Kalkış ve varış yerinize göre ortalama 5 – 5 buçuk saatte İngiltere varmış oluyorsunuz.

İngiltere Şehirleri ve Gezilecek Yerler

       Ülke dokuz ana bölgeden oluşuyor ve 9 bölge yine kendi aralarında farklı bölgelere ayrılıyor. Ülkenin merkezi, en çok rağbet gören turistik şehri ve başkenti Londra’dır. Londra’dan sonra diğer önemli şehirleri, Liverpool, Manchester, Stradfort-Upon-Avon, Birmingham, Bristol ve Leeds’tir.

       Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 2. Şehri Londra’ya aslında yılın her mevsimi gidilebilir. Hava genelde kapalı oluyor bu yüzden yaz mevsiminin daha keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Buckingham Sarayı 1703 yılında inşa edilmiş ve 1837 yılında Kraliçe Victoria’nın tahta çıkması ile Saraya dönüştürülmüştür. 775 odadan oluşan sarayı halen kraliyet ailesinin ikamet yeri olması sebebi ile sadece yaz ayları ziyaret edebiliyorsunuz. Westminster bölgesinde bulunan ünlü saray genellikle remi tören ve bayramlarda etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

London Eye dünyanın en büyük 3. Dönme dolap ve gözlem tekerleğidir. Tam tur atması 20 dakika süren dönme dolabın her bir lobu 25 kişiliktir. Eğer yükseklik korkunuz yoksa mutlaka binmenizi ve hatta mümkünse gün batımını öneririm.

Westminster Sarayı 1016 yılında inşa edilmiş ve günümüzde Parlamento binası olarak işlev görmektedir.110 odadan oluşan saray 1834 yılında büyük bir yangının sonucunda neredeyse tamamen tahribata uğramış ve tekrar restore edilmiştir. Gotik tarzdaki yapısı ile bünyesinde bulunan Big Ben ve Elizabeth kulesi görülmeye değer yapıların başında yer alıyor.

Tower Bridge (Londra Kule Köprüsü) 1886 yılında inşa edilen ve 8 yıl süren şehrin en önemli sembollerinden biridir. Yaya ve araç trafiğine açık olan bu köprüyü özel kılan şey kuleleri ve hidrolik olarak açılıp kapanan bir köprü olması.

Oxford Street Londra’nın en kalabalık ve popüler noktalarından olan bu cadde alışveriş yapmak için en ideal yerdir. Dünyaca ünlü yüzlerce markanın mağazalarına ulaşacağınız gibi birçok restoran ve kafede de vakit geçirebileceğiniz yerler mevcut.

British Museum 13 milyonun üzerinde eser sayısı ve devasa büyüklüğü ile en fazla zaman geçirmek isteyeceğiniz yer olabilir. Müzeye giriş ücretsiz ve 10 farklı kategoriden oluşuyor müzeyi tam anlamıyla gezmek için birkaç güne ihtiyacınız var.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

      Londra Kalesi, Thames Nehri , Stonehenge, Hyde Park, Windsor Sarayı, St. Paul Katedrali, Londra Ulusal Galerisi, Roma Hamamı, Tate Modern, Londra Tarihi Doğa Müzesi, London Zoo, Hadrian Duvarı, York Minster, Eden Projesi, Blenheim Sarayı, Warwick Kalesi, Londra Bilim Müzesi, Leeds Kalesi, Lulworth Koyu, Trafalgar Meydanı, Cotswolds, Covent Garden, Piccadilly Circus, Westminster Abbey,  The Shard, Soho Semti, Kensington Sarayı, Camden Town, Regent’s Park, Victoria ve Albert Müzesi, St. James Parkı, Jurassic Coast, Borought Market ve Shakespeare’s Globe.

İngiltere Mutfağı

     İngiltere sebze ve deniz ürünlerine mutfağında oldukça önem verir. İngilizlerin kahvaltıda sütlü siyah çay sevdiğini biliriz. Türk damak zevkine pek uymasa da bunu yerinde deneyimlemek paha biçilmez oluyor. Tost denildiği zaman akla kaşarlı, sucuklu bir ürün gelmiyor. Bunu belirtmem hayal kırıklığınıza engel olacaktır. Yağ sürülmüş ve kızartılmış ekmek İngilizler için Tost ’tur. En ünlü yemekleri Fish & Chips’tir.  Şnitzel tavuk ve patates kızartması diyebilirim. Ama oldukça lezzetli alkol tüketiyorsanız eğer bira ile içmenizi tavsiye edebilirim. İngiltere’ye ait yerel alkol ise Alle adı verilen bir bira çeşididir. Seyahat sonunda yanınızda götürmek isteyeceğiniz aday bir içecektir.

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33