İsveç Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Stokholm
  • Para Birimi: İsveç Kronu (SEK)
  • Telefon Kodu: +353
  • Nüfus: 9.05 Milyon

Açıklama

İsveç Vizesi

       Schengen üyesi olan ülke, T.C. vatandaşlarının tüm seyahat tipleri için İsveç vizesi uygulamasına tabi tutulacaklarını bildirmek isterim. İsveç Vize Başvurusu konusunda Türkiye ye herhangi bir problem yaratmıyor olup Vize için istenen evrakların doğru ve eksiksiz olmasına, özellikle banka dokümanları ve bordrolara dikkat etmektedir. Eksiksiz ve tam teslim edilen evrakların ve başvurunun sonucu ise resmi günlere denk gelmediği sürece 15 gün içerisinde pasaport teslimi ile bildirilmektedir.


İsveç Hakkında Genel Bilgiler

Parlamenter Sisteme sahip Meşruti Monarşi ile yönetilen ülke, 11 YYlar arası Vikingler hakimiyeti altında olması ve kurulan tersane ve el sanatları pazarları ile Baltık ülkelerinin ticaret merkezi haline gelmiştir.

         Kuzey ışıklarını İsveç’ten görebileceğiniz zamanlar kasım ve mart aylarıdır. Özellikle kuzey ışıkları için ülkeyi ziyaret edecekseniz eğer Öncelikle bir uygulama indirip seyahat günlerinizde kuzey ışıklarının belirip belirmeyeceğini öğrenmeniz gerekir. Uygulama olarak Aurora Now programını öneririm. Kadın ve Erkek eşitliğine önem veren ve saygı duyan ülkelerin başında gelir. Halkı biraz utangaç bize göre biraz soğuk otobüste kimsenin size yer vermesini beklemeyin ya da bir şey sorduğunuzda çok ilgili olacaklarını düşünmeyin kendi hallerinde küçük bir dünya kurup orada yaşıyorlar. Kuzey ışıkları ve hak insan hakları eşitliği ile ünlenen ülkede festival ve eğlencelere de çok önem verilir. Hava sıcaklığı kış aylarında -40’a kadar düşmekte, yaz ayları ise sıcak olmayıp serin ve güneşli geçer.

         Nüfus çoğunluğunu Protestanlar oluştururken diğer dinlere de özgür düşünce sebebi oldukça fazla karşılaşılır ve rahatlıkla dile getirilir. İsveç’in resmi dili İsveççedir. Para birimi İsveç Kronudur.


İsveç’e Yolculuk 

    İstanbul ve Ankara’dan her gün yapılan uçak seferleri ile aktarmalı ya da aktarmasız olarak gidilebilmektedir. 3 buçuk saatte ulaşabiliyorsunuz. Danimarka Hollanda ya da Almanya’dan transit olarak gidecekseniz eğer bu durumda 8 ile 13 saat arasında durum değişebiliyor.

 


İsveç’te Gezilecek Şehir ve Yerler 

       Ülkenin Başkenti ve en kalabalık şehri Stockholm olan şehirden sonra en kalabalık şehirler şu şekildedir; Göteborg, Malmö, Uppsala, Vasteras, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping, Nörköping, Lund, Umea, Boras, Eskilstuna, Gaövle, Karlstad, Södertaelje, Taöby, Vaöksjö, Halmstad.

Toplam 20 şehirden oluşan ülke kendi aralarında bölünen şehirleri ile 295 belediyeden oluşur.

Stockholm 20 bin kişilik nüfusu ile Festivallerin, alışverişin, gece hayatı ve mekanların, restoranların, tarihi ve turistik yerlerin, mimarinin kalbidir.

Stockholm’de gezilecek başlıca yerler;

Stockholm Şehir Müzesi (stadsmuseet), Katarina Asansörü (Katarinahissen), Gamla Stan Eski Sokak, JaörnTörget (Demir Meydan), Tyska Kyrkan (Alman Kilisesi), Stortorget (Büyük Meydan), Nobel Müzesi ve Stockholm Kraliyet Sarayı başkentin başlıca görülmesi gereken yerlerdir.

Stadmuseet (Şehir Müzesi) 16.YY dan günümüze kadar yaşanan her kültüre ait eserleri barındıran müze dört farklı yerde, dört farklı bloktan oluşuyor. Müze içerisinde yaklaşık olarak 400 eser vardır.

Katarina Asansörü, 1881 yılında Knut Lindmark tarafından inşa edilen asansör ulaşımı kolaylaştırmak ve Stockholm’ü şehrin ortasından yukarıdan görebilmek için tasarlanmıştır.

Gamla Stan, 13. YY orta çağından günümüze kadar güzelliklerini korumuş mimari yapıları ile ihtişamlı dik sokaklardan oluşan bir bölgedir. Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento binası, Nobel Müzesi ve Riddalhom Kilisesi bu bölgededir.

JaörnTörget (Demir Meydanı), 1300 lü yıllara dayanan tarihi ile şehrin ticaret merkezi olan Gamla Stan bölgesinde yer alan şehrin kalabalık bölgelerinden biridir. Etrafındaki tarihi yapılar ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Tyska Kyrkan (Alman Kilisesi), Gamla Stan bölgesinde yer alan ve 13. YY tarihine dayanan İsveç’in en eski kilisesidir. Görülmeye değer yapısı, yüksekliği ve mimarisi ile büyülüyor.

Stortorget(Büyük Meydan), Şehrin merkezi olan meydan eski şehir Gamla Stan bölgesindedir. Kanlı bir tarihi olan meydanda katliam ve idamlar gerçekleşmiştir. Etrafında bulunan tarihi ve turistik yapılar, restoran ve kafeler meydanı popüler kılmaktadır.

Nobel Müzesi, İsveç denildiği an akla gelen bir diğer önemli unsur da Nobel ödülleridir. Glam Stan ’da yer alan müze, Nobel ödüllerinin 100. Yılı 2001 tarihinde açılmıştır. İçerisinde 1901 tarihine dayanan Nobel ödülleri sergilenmektedir.

Stockholm Kraliyet Sarayı 13. YY inşa edilmeye başlanmış olup toplam 1430 odası bulunmaktadır. Gamla Stan bölgesinde yer alan saray Dünyanın en büyük sarayları kategorindedir.


İsveç’te Gezilecek Diğer Yerler

         Vasa Müzesi, Skansen Müzesi, Drottningholm Sarayı, Stockholm Belediye Binası, Oresund Köprüsü, Liseberg Parkı, Gröna Lund Eğlence Merkezi, Ice Hotel, ABBA The Museum, St. Nikolaos Kilisesi, Fotografiska Müzesi,  Kungstraödgarden Buz Meydanı, Junipacken Eğlence Merkezi, Turning Torso (Prag dans eden bina esinlenmesi), Riddarholmen Kilisesi, Universium Botanik ve Akvaryum, İsveç Tarih Müzesi, Malmö Kalesi, Göta Kanalı, Kölmarden Hayvanat Bahçesi, Livrutskammaren, Kalmar Kalesi, Uppsala Katedrali, Volvo müzesi, Millesgarden bahçesi, Götenburg Müzesi, Södermalm Kilisesi, Nordiska Müzesi, Riddarholmen Kilisesi ve  Langholmen Plajı görülmeye değer diğer yerlerdendir. Özellikle Hayvanat Bahçesini ziyaret etmenizi öneririm. Dünyanın en büyük 10 Hayvanat bahçesi listesinde yer almaktadır.

 


İsveç Mutfağı

         İskandinav ülkelerinin basit ve baharatsız mutfak kültürüne İsveç’te de karşılaşabilirsiniz. En çok patates tüketimi yapan İsveç halkı, et suyu ve haşlanmış patatesle birlikte servis edilen köftesi ile ünlüdür. Aquavit denilen yerel içecek patates damıtılması ve farklı otlarla aromalandırılması sonucu oluşturulan yerel bir alkol çeşididir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33