İsviçre Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Bern
  • Para Birimi: İsviçre frangı (CHF)
  • Telefon Kodu: + 41
  • Nüfus: 8 Milyon

Açıklama

İsviçre Vizesi

   AB üyesi ülke, Schengen vizesi bölgesi üyesidir. Dolayısı ile İsviçre’yi Seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, seyahat amacı fark etmeksizin 90 güne kadar vize talep etmelidirler. İsviçre Vize başvurunuzu seyahat tarihinden en 15 gün önce yapmanızı öneririm. Başvuru sonucunuz 5-7 gün içerisinde pasaportunuz ile birlikte bildiriliyor.

 

İsviçre Hakkında Genel Bilgi

      İsviçre yaşam kalitesi ve alım gücü bakımından en güçlü ülkelerdendir. Haliyle Dünyanın en pahalı ülkeleri arasında yer alıyor. Kızılhaç’ın doğum yeri ülkedir. Denize kıyısı olmayan ülke, komşu ülkelerin etkisi ile dağınık bir yerleşim şekline sahiptir. Dört farklı resmi dili bulunan ülke, Fransa, İtalya, Almanya ve Avusturya’dan etkilenen bölgelerde o dillerin konuşulduğu görülmektedir. Resmi bir dini olmayan İsviçre’de en çok Katolikler görülmektedir. Ilıman bir iklime sahiptir. Çetin kışlar yerine bol yağış alır. Para birimi İsviçre frangıdır.

 

İsviçre’ye Yolculuk

   İstanbul ve Ankara’dan direk uçuş seferleri bulunan ülkeye Basel, Cenevre ve Zürih’e yapılmaktadır. 3 saat 40 dakika içerisinde İsviçre’ye ulaşmış oluyorsunuz.

 

İsviçre’de Gezilecek Yerler ve Şehirler

 

     İsviçre’nin merkezi ve başkenti Bern’dir. Diğer önemli şehirleri, Zürih, Lozan, Basel ve Cenevre’dir.

Orta çağ atmosferini içerisinde barındıran Bern şehri, Alplerin eteklerinde, onlarca yapı ve tarihi esere yer vermiştir.

 

Altsadt Bölgesi Bern şehrinin kent merkezi, üç tarafı da Aare nehri ile çevrili bir yükseltidedir. 12.YYda kurulan Bern şehri yapısını korumuş ve tahribat görmemiştir.  UNESCO 1938 yılında Altstadt Dünya miras listesine girmiştir.

 

Berner Münster (Bern Katedrali) İsviçre’nin en yüksek noktasında en yüksek Katedralidir. 1421 Yılında başlana inşaat 1893 tarihinde rekor derecede fazla süre ile inşaatı tamamlanmıştır. Gotik tarzda tasarlanan Katedrali Bern’i ziyaret ederseniz eğer mutlaka uğrayın derim. Çevre manzarası da oturup bir temiz hava almak için eşsiz bir yer.

 

Bundeshaus (İsviçre Parlamento Sarayı) Bern’de nehir kenarında duran yapısı ve etrafındaki diğer doğa manzaralarıyla bütünleşen mimarisi kesinlikle görülmeye değer kılıyor. 1902 tarihinde inşa edilen Sarayın kubbesinde Latince olarak ‘Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz İçin’ yazıyor.

 

Zytglogge (Saat Kulesi) 13. YY da inşa edilen kule pek çok kez tahribata uğramasına rağmen görsel mimarisinden 800 yıl boyunca hiçbir şey eksilmemiştir. Astronomik kule yapısı itibari ile Prag’da bulunan saat kulesine benzerlik gösterir ve şehrin ilk geçit kapısı olarak da bilinir. 1983 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenmiştir.

 

Kafigturm (Hpishane Kulesi) Saat kulesinden sonra şehrin 2. geçişi kapısıdır. Barok tarzda tasarlan kule tarihinde, Hapishane ve cezaevi olmuştur.

 

Rosengarten Bern (Bern Gül Bahçesi) Bern şehrini tepeden görmemize ve sessiz sakin bir ortam sunmanın yanı sıra öğle yemeğini yiyebileceğiniz bir yerdir. Öyle ki en son giderek yanlış yaptım ama ilk gideceğiniz yer olduğu takdirde şehrin haritasını canlı olarak karşınızda görebilirsiniz ve sonrada rotanızı belirlersiniz. Yaklaşık olarak 300 farklı gül çeşidi olduğu biliniyor ve her yer mis gibi kokuyor.

 

Bernisches Historisches Museum (Bern Tarih Müzesi) İsviçre’nin en büyük ikinci müzesidir. Özel bir Einstein müzesi olarak da bilinir.

 

İsviçre’de Gezilecek Diğer Yerler

 

    Cenevre Gölü, Konstanz Gölü, Maggiore Gölü, Ren Şelalesi, Chillon Şatosu, Tun Gölü, Zürih Gölü, Lugano Gölü, Kapell Köprüsü, Aare Nehri, GoldenPass Line Treni, Grossmünster, Jet d’eau, Fraunmünster, Trummelbach Şelale Şehri, Bahnhofstrasse, İsviçre Ulusal Müzesi, St. Pierre Katedrali, Zürih Sanat Evi, İsviçre Uçak Müzesi, Lozan Olimpiyatlar Müzesi, Milletler Sarayı, San Salvatore Dağı, Basel Manastırı, İsviçre Ulusal Parkı, Jungfraujoch Gözlem Kulesi, Titlis Dağı,  Eiger Dağı, Gornergrat, Kleine Scheidegg dağı, Stelvio Yolu, Bern Ekspresi ( Tren), Glacier Ekspresi, Penin Alpleri ve Teleferik, Gstaad Köyü, Villa Carlotta Muhteşemi, Luzern Aslanı Anıtı ve enfes tat ve kokusu ile Çikolata Müzesi ‘nin ölmeden önce görülecek yerler listesine eklenmesi gerekmektedir.

 

İsviçre Mutfağı

    Diğer Avrupa ülkeleri mutfağına benzerlik gösteren ülke ’de süt ve süt ürünleri tüketiminin yanında deniz mahsulleri tüketimi fazladır. Çikolata yapım ve tüketiminde üst seviyede olan İsviçre’de aynı zamanda hava, rakım, su ve ışık zenginliği sebebi ile birçok üzüm çeşidi yetişir dolayısı ile şarap yapımı konusunda oldukça iddialıdır. 18. YY dan beri çikolata üretimi yapan ülke, 1875 yılında Daniel Peter’in dünya tarihinde ilk sütlü çikolatayı icat ettiği bilinmektedir. İsviçre gezinizde bol kalori alacağınızı ancak bundan asla şikâyet etmeyeceğinizi belirtmek istiyorum

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33