İtalya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Roma
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 39
  • Nüfus: 58.126 Milyon

Açıklama

İtalya Seyahati

İtalya Vizesi

     Schengen ülkelerinden olan İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm T.C. vatandaşları 90 güne varan seyahatleri için vize almak zorundadırlar. İtalya vize verme konusunda biraz titiz davranıyor. Dolayısı ile eksiksiz ve doğru belge iletmeniz görüşmelerinizdeki hal ve tavrınız hatta kılık kıyafetiniz bile oldukça önemlidir. İtalya vize başvuru sonucunuz 10 gün içerisinde pasaport teslimi ile sizlere bildiriliyor. Sürenin uzamaması için resmi günlerine denk gelmemesine dikkat edebilirsiniz. Başvurunuzu seyahat sürenizden 30 gün önce yapmalısınız. Express vize şartları biraz daha farklı prosedürlere tabii tutuluyor.

İtalya Hakkında Genel Bilgi

     Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinde baş sıralarda yer alan İtalya, tarihi yapıları ile UNESCO miras listesinde rekor bayrağını taşıyor.

          Katoliklerin merkezi Vatikan ve Roma İmparatorluğu tarihi ile gezmeye doyamayacağınız ve zamanınızın yetmeyeceği bir şehirdir. Kuzey tarafındaki halk kendini güney tarafındaki halktan ayırmak ister ve daha üstün görür. Güney halkı biraz daha cana yakın insanlar ama genel olarak İtalya halkı sıcak kanlı ve yardımseverdir. İtalya Avrupa’nın en büyük 5. ekonomisine sahiptir. Nüfus çoğunluğunu Katolikler oluşturmaktadır. Diğer çoğunluğu ise Yahudiler ve ardından son zamanlarda yapılan göç fazlalığı sebebi ile Müslüman ve Budistler oluşturmaktadır. Karma bir iklime sahip ülkeye yaz aylarında gitmenizi öneririm. Yazın gezeceğiniz alanlarda sıcaklık ortalaması 20-25 derece olacaktır. Kış ayları ise hava ısısı -10’a kadar düşebilmektedir.

        Coğrafi konum itibari ile, kuzeyinde Fransa, İsviçre ve Slovenya ile kara komşusudur. Akdeniz kıyısında bir yarımada ülkesidir. Sicilya ve Sardunya adası da İtalya ya bağlıdır. Resmi dili İtalyanca olan ülkede en çok kullanılan yabancı dil İngilizce ’den sonra İspanyolcadır. Ülkenin para birimi Euro’dur.

İtalya’ya Yolculuk

      İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü direk ya da aktarmalı olarak İtalya’ya uçak seferleri düzenlenmektedir. İtalya ya varış saatiniz hareket noktanız ve varış noktanıza göre değişiklik gösteriyor olacaktır. Ortalama seyahat süreniz 3-3 buçuk saat olacaktır.

İtalya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    İtalya 20 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgelerden biri olan Lazio bölgesinde Roma şehri, ülkenin en kalabalık, en popüler, en turistik yeri olmakla birlikte İtalya’nın merkezi ve başkentidir. Roma’dan sonra en büyük ve popüler diğer şehirleri ise Milano, Napoli, Palermo, Venedik, Floransa, Pisa, Verona ve Bari’dir.

    Roma İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe (Palatino, Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino, Celio) üzerine kurulmuştur. Bağımsız devlet Vatikan’ın burada bulunmasından dolayı iki ülkenin başkenti olarak bilinmektedir. Roma’yı tersten okuduğunuzda “Amor” kelimesi ile karşılaşmaktasınız yani “Aşk”. Roma “Aşıklar şehri”, “Adında aşk saklı şehir” ve “Romantizm kenti” olarak da bilinmektedir. 2800 yıllık geçmişi ile tarihin izlerini dün gibi taşıyan şehir sizi adeta büyülüyor olacak.

Kolezyum M.S. 72. Yılda, gladyatörlerin dövüştürüldüğü ve kaybeden tarafın idam edildiği ya da yırtıcı bir hayvan tarafından parçalanmasının izlendiği oldukça büyük bir arenadır. Hristiyanlığın gelmesi ile son bulan bu vahşet olayların, sonrasında tören ve şölenler için ev sahipliği yapmıştır. Kolezyumun etrafında yürüyerek gidebileceğiniz Roma Forumu, Palatine Tepesi ve Arch Of Constantine bulunuyor.

Trevi Aşk Çeşmesi Romanın en ünlü yapılarından ve Avrupa’nın en ünlü çeşmelerinden biridir. Çeşme ismini altından akan 3 farklı yeraltı suyundan almaktadır. Hikayesindeki kral ve askerleri susuzluktan kurtararak yaşamasına sebep olan çeşmenin yapımı 30 yıl sürmüş. Çeşmenin üstündeki birçok heykelin en önemlisi Deniz tanrısı Neptün’dür. Turist akımına uğrayan çeşmeye para atarak dilekler dileniyor ve aşıklar çeşmede öpüşüyor.

Pantheon kelime anlamı “Tüm Tanrılar Tapınağı’dır. Antik dönemden kalan kubbeli en iyi korunmuş yapıdır. Pantheon tapınağı 609 yılında Meryem Ana kilisesi olarak kutsanmıştır. Şu an içerisinde birçok heykel ve önemli mezar bulunmaktadır. Pantheon ’un en önemli kısmı ise kubbesidir. Büyüleyici bir atmosfere sahip yerde fotoğraf çekmenize müsaade edilmemektedir.

İspanyol Merdivenleri toplam 135 basamaktan oluşup, Avrupa’nın en geniş merdivenlerine sahiptir. Trevi Aşk Çeşmesine yürüme 10 dakikalık mesafededir. 17. YY da inşa edilen merdivenlerin amacı üst bölümde yer alan Trinita Dei Monti Kilisesine meydandan rahat ulaşım sağlamaktır. Günümüzde birçok filmde yer alan merdiven aynı zamanda İtalyanların buluşma noktasıdır.

Vatikan Sarayı dünyanın en küçük ülkesi durumunda olan Vatikan Roma’da gezilecek yerler listesinde olan muazzam büyüklükte bir meydandır. İçerisinde ziyaret edilebilecek birçok yapı, St. Petrus Bazilikası, Sistina Şapeli, St. Petrus Meydanı ve Vatikan Müzeleri yer alıyor. Hristiyanlığın ve Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Resmî törenlerde içeriye girmeniz neredeyse mucizedir. Oldukça büyük akıma uğrayan Vatikan Sarayı kesinlikle görülmeden dönülmemesi gereken yerlerdendir.

Roma’da Gezilecek Diğer Yerler

     Navona Meydanı, Piazza Di Spagna, St. Angelo Kalesi, Capitol Tepesi, Piazza Venezia, İspanyol Meydanı, Piazza Del Popolo, Borghese Galerisi, Vittorio Emanuele II Abidesi, Circus Maksimus, Sanata Maria Maggiore Bazilikası, Bocca Della Verita, Villa D’Este, Kapitolin Müzesi, St. John Lateran Bazilikası, Hadrianus’un Villası, Caracalla Banyoları, Janiculum, Pincian Hill, Quirinal Sarayı, Surdışı St. Paul Bazilikası, Titus Kemeri, Traianus Sütunu, Trajan Pazarı, St. Agnese in Agone, Septimius Severus Kemeri, Villa Giulia UlusalErtüsk Müzesi, Palazzo Farnese, Doria Pamphili Galerisi, Maxxi, Stadium Of Domition, Palatino Tepesi, Villa Borghese,Tiber Nehri, Dört Nehir Çeşmesi ve St. Angelo Köprüsü.

     Venedik İtalya’nın kuzeydoğusunda irili ufaklı 117 adası ve toplam 400 köprüsü ile İtalya’nın en çok tercih edilen şehirlerindendir. “Kanallar Şehri”, Sular Şehri”, “Maskelerin Şehri” gibi yakıştırmaları bulunuyor. Venedik’te ulaşım genellikle sal ve sandallarla yapılmaktadır. Ancak elbette ki kara taşıtları da mevcuttur. Venedik’i 2 gün içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Dükler Sarayı Gotik tarzda 9. YY da inşa edilen ve Venedik’e deniz yolu ile gelenleri büyük bir ihtişamla karşılayan muazzam bir saray. Günümüzde müze olarak işlev görmektedir.

St. Marco Bazilikası Venedik’in en ünlü kilisesidir. “Altınların Kilisesi” olarak adlandırılan kilise altın renginde 5 kubbeden oluşuyor. İçerisinde birçok altın heykeller ve cam işlemeler bulunuyor. Görülmesi gereken müthiş bir yapı.

Venedik’te Gezilecek Diğer Yerler

     St. Marco Meydanı, Palazzo Ducale, Ahlar Köprüsü, Grand Kanal, Rialto Köprüsü, Lido, Venedik Lagünü, St. Mark Çan Kulesi, St. Giorgio Maggiore, Accademia of Venesia, Fenice Tiyatrosu, Ca D’Oro, Museo Correr, Peggy Guggenheim Collection, Ca’Rezzonico, St. Mark Saat Kulesi, Punto Della Dogana, Ca’ Pesaro, Murano Glass, Scuola Grande Di San Rocco, Fortuny Museum, Mazzorbo, Accademia Köprüsü ve Tronchetto.

Pisa’da Gezilecek Yerler

     Pisa Kulesi, Piazza Dei Miracoli, Pisa Katedrali, Santa Maria Della Spina, Delle Sinopie Müzesi, Palazzo Della Carovana, Dell Opera Dell Duomo, Palazzo Blue, San Matteo Ulusal Müze, San Paolo A Ripa d’Arno, San Sisto Pisa, Santa Chiara, San Nicola, Graphics Museum, Domus Mazziniana, Arsenali Medicei, Torre Del Companao, Camposante Monumentale, Pisa Baptisteri, Orto Botanico, Santo Sapelcro, Porta A Lucca ve San Antonio Abate.

 

İtalya Mutfağı

      Pizzanın ana vatanı olan İtalya’da yenilebilecek en iyi şeyin sadece pizza olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dünyaca ünlü İtalyan mutfağında spagetti den et yemeklerine, ızgaradan çorbalara ve tatlılara kadar muhteşem lezzetlerle karşılaşıyorsunuz. Yemek konusunda problem yaşamıyorsunuz çünkü en kötü ihtimalle pizza ya da spagetti var diyorsunuz. İtalyanların pizza ve spagettisi kadar permasan peynirleri ve şarapları da oldukça ünlü ve başarılıdır. Hepsinin tadına bakmadan dönerseniz eğer bir gün pişman olabilirsiniz.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33