İzlanda Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Reykjavík
  • Para Birimi: İzlanda Kronası (ISK)
  • Telefon Kodu: + 354
  • Nüfus: 319.756

Açıklama

İzlanda Vizesi

    Schengen ülkeleri arasında yer alan ülke İzlanda’ya, 90 güne varan turistik seyahat ve diğer tüm seyahat durumlarında kişilerin, vize başvurusu yapma zorunlulukları mevcuttur. Belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde İzlanda konsolosluğu teslim edilmesi çok önemlidir. İzlanda Vize Başvuru tarihinizin resmi günlere denk gelmemesine özen gösteriniz. Aksi durumda 7-10 gün içerisinde sonuçlanacak olan başvurunuzun tarihi uzayabilir.

 

İzlanda Hakkında Genel Bilgiler

    Nüfus sayısı oldukça az olan ülkede yaklaşık olarak 350 bin kişi yaşıyor. Milli gelirin kişi başına en fazla düştüğü ülkedir. Doğal yapısını koruyan ve doğa ile iç içe yaşayan İzlanda halkının birçoğu kentlerde yaşar iken bir bölümü köylerde yaşamayı tercih etmiştir. Onların kent merkezleri bizlere göre çok çok yeşil ve sulaktır.

    Farklı mevsimlerde gece ya da gündüzün 24 saat yaşanabildiği yer İzlanda’dır. İnanılmaz bir durum bizim için. Ama dengeniz şaşıyor ve korkuya kapılıyorsunuz. Tabi İzlanda yerlisi değilseniz. İzlanda’nın çok fazla hava değişkenliği durumu vardır. Şelaleler, yanardağlar, buzullar, volkanik çöller ve gayzerler. İzlanda isim anlamı ‘Buz Ülke’ olsa da sıcak su akıntıları sebebi ile ılıman bir iklime sahiptir. NATO’ya üye olup ordusu olmayan ülkelerdendir.  Kadın erkek eşitliğinin yüksek olduğu ülke, halk tarafından seçilmiş ilk eşcinsel Başbakan’a sahiptir. Eğitim düzeyi üst düzey ve herkes okuma yazma bilir. Halka açık olan yerlerde dış alanlarda alkol almak yasaktır. Ancak restoran ve kafelerde dilediğiniz saatte alkol tüketebiliyorsunuz. Tüm kafe, restoran ve marketlerde su ücretsizdir.

    1 oranının herhangi bir dine inanmadığını söyleyen ülkede Hristiyan yoğunluğu görülmektedir. İzlanda’nın resmi dili İzlandacadır. Para birimi İzlanda krona’sıdır.

İzlanda’ya Yolculuk

    Türkiye’den İzlanda’ya ne yazık ki direk ulaşım yoktur. Transit olarak gidebileceğiniz bir ülkedir. Kopenhag ya da Oslo havaalanlarını tercih etmenizi öneririm.  Keflavik Havalimanı İzlanda’ya yaklaşık 50 km uzaklığındadır.

 

İzlanda’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

    23 şehir ve 14 bağımsız bölgeden oluşan İzlanda’nın en büyük şehri merkezi ve başkenti Reykjavik’tir. Başkentten sonra en önemli ve büyük şehirleri Kopavogur ve Akureyri’dir. Başkentte gece sabaha kadar açık bar ve restoran bulabilirsiniz. Gece hayatı başkentte hareketlidir. Açık hava termallerinin ünlü olduğu ülkede hemen hemen her yerde bulacağınız termallerle doludur. Düz bir alana ait şehir yapısı ve volkanik bölge olması sebebinden kaynaklansa gerek. Ayrıca yılın yine belirli dönemlerinde buradan kuzey ışıklarını görebilir ve büyülenebilirsiniz.

Tjörnin (The Pond) şehrin Merkezinde küçük bir gölettir. Gölün etrafında Music Pavillion Park adında bir park vardır. Gölün yakınlarında küçük bir kuş cenneti vardır ve yumurtlama sezonu haricinde her zaman ziyaret edebiliyorsunuz.

 

Halgrimskirkja Kilisesi inşaatı tam 41 yıl sürmüş İzlanda’nın en yüksek kilisesidir. Alışılmış olan kilise görüntüsünün aksine kanatlı bir füze şeklinde inşa edilmiştir. Kilisenin tepesine çıkıp şehri kuş bakışı açısıyla izleyebiliyorsunuz.

Reykjavik Şehir Müzesi açık hava müzesidir ve eserleri izlerken aynı zamanda yüksekten şehri izleme fırsatı da sunuyor. Gayet güzel bir müze ancak ziyareti kısa sürüyor.

İzlanda’da Gezilecek Diğer Yerler

    Harpa Balo ve Opera Salonu, Parlen Buz ve Kutup Işıkları Müzesi, The Sun Voyager, Ulusal İzlanda Müzesi, İzlanda Balina Müzesi, Arbaejarsafn Açık hava müzesi, İzlanda Ulusal Galerisi, Vikin Maritime Müzesi, The Einar Jonnson Müzesi, Viking Dünya Müzesi ve 100’ü aşkın göl, şelale, nehir, yanardağ, termal gölü ziyaret etmenizi şiddetle öneririm.

İzlanda Mutfağı

    İzlanda mutfağının temeli deniz ürünleri üzerine kuruludur. Tatlı, çorba, ana yemek ve daha birçok yemek türünü İzlanda halkı deniz ürünleri ile yapmayı başarıyor.

Popüler Restoranlar, Alışveriş Mekanları, Konaklama Olanakları

Dill, Sadece yerel yemek yapan bu restoran oldukça hijyenik bir ortam ile lezzetli sunum sağlıyor.

Saegreifinn, İzlanda’nın en meşhur yemeği, Istakoz çorbasının hakkının verilerek yapıldığı restorandır. Istakoz gözünüzün önünde pişiyor, hayvana biraz acıyor üzülüyorsunuz ama o his geçince lezzetinden geçemiyorsunuz.

Laugavegur başkentin alışveriş bakımından en elverişli ve işlek caddesidir. İşlek dediğime bakmayın Nüfus azlığından kaynaklanıyor ama bize göre tenha kalıyor. Onlara göre ise işlek.

Konaklamada tercihiniz başkent Rekjavik olabilir yüksek oda seçeneği sunan onlarca otel bulabilmektesiniz. Merkezden uzak bir konumda konaklamak istediğiniz takdirde yine onlarca otele rastlayabilirsiniz. Canopy By Hilton ya da Adam oteli önerebilirim.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33