Kanada Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Ottawa
  • Para Birimi: Kanada Doları
  • Telefon Kodu: + 1
  • Nüfus: 33.487 Milyon

Açıklama

Kanada Seyahati

Kanada Vizesi

      Kanada’yı seyahat etmek isteyen tüm T.C. vatandaşları, pasaport türleri fark etmeksizin vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Kanada vize verme konusunda Türkiye’ye sorun yaratmıyor. Sadece evrakların eksiksiz ve doğru teslim edilmesine önem veriyor. Kanada’ya yaptığınız başvuru 7 – 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru tarihinizin Kanada’nın resmi gün ve tatillerine denk gelmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu süreç biraz uzayabilir.

Kanada Hakkında Genel Bilgi

      Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan Kanada, doğa güzellikleri ve tarihi ve toprak zenginliği ile ekonomik ve teknolojik açıdan da Amerika’nın alt sürümü gibidir. Yerlileri Fransa ve Britanya göçmeni olduğu için Fransızların ve Britanların kültürlerini yansıtmaktadır.

     Ülke Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Tarihte 15. YY a kadar Aborjin halkının yerleşkesi Kanada, şu an Fransız ve Britan kültürünü taşıyan topluma dönüşmüştür. Halk pek sıcak kanlı ve sevecen olmasa da onlardan yardım talep ettiğiniz takdirde geri çevirmiyor ve yardımcı oluyorlar. Çok kuralcı olduklarını söyleyemem ancak birbirlerine ve çevreye oldukça saygılı insanlar. Eşcinsel evliliği yasal olması, sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz olması ülkenin liberal uygulamalar konusunda başarılı olduğunu gösterir. Festival ve şenliklere, eğlencelere oldukça düşkün ülkenin tanınan en büyük festivali Montreal Caz festivalidir. Montreal Caz Fest dünyanın en büyük festivali olarak Guinness Rekorlar kitabına adını yazdırmıştır. Ekonomi bakımından dünyanın en gelişmiş ülke ekonomisi sıralamasında 11. Sıradadır. İşsizlik oranı 2018 yılı verilerine göre 5,8’dir. Soğuk ve uzun kış günlerinin hüküm sürdüğü Kanada’da karasal iklim, kutup iklimi ve nemli kıtasal iklim olacak şekilde farklı 3 iklim tipi görülür. Yazın kaydedilen en yüksek sıcaklık 30 derece iken kış ayları hava ısısı -60’a kadar düşmektedir. Yaz ayları çok kısa kış ayları ise uzun sürmektedir.                                               

      Düşünce ve inanç özgürlüğünün yüksek olduğu ülkede nüfus yoğunluğunu Hristiyanlık oluştursa da yapılan araştırmalarda herhangi bir dine mensup olmayan nüfus ile karşılaşılmıştır. Resmi bir Dil olmayan ülkede İngilizce Fransızca hakimiyet göstermektedir. Ülkenin para birimi Kanada Dolarıdır. Kanada’yı gezerken yanınızda nakit bulundurun. Çok sayıda park ve müzesini gezerken nakit paraya ihtiyacınız olacağı gibi bazı küçük işletmelerde kart kabul edilmiyor.

Kanada’ya Yolculuk

     Türkiye’den Kanada’ya seyahat etmek isteyenler İstanbul’dan direk ve aktarmalı olarak 12 – 12 buçuk saat içerinde ülkeye varabiliyor. Kış aylarında uçak seferleri hava şartları sebebi ile genellikle rötara uğruyor.

Kanada Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan ülkenin merkezi en büyük 4. Şehri ve başkenti Ottowa’dır. Kültürel ve entelektüel merkezi Ottowa, çok sayıda müze, tiyatro, sanat galerileri, parklar ve üniversitelere sahiptir. Doğal güzellikleri ve müzeleri ile sizi adeta büyüleyecek olan Ottowa Şehrini tamamen gezmek için 4 gün yeterli olacaktır.

Parlamento Binası ve Tepesi Ottowa’nın simgelerinden biridir. 18 ve 19. YY da askeri üs olarak kullanılan bina Kraliçe Victoria’nın şehri başkent olarak ilan etmesiyle birlikte devlet işleri için ayrılmış ve parlamento binası haline gelmiştir. Gotik tarzda inşa edilmiş yapısı, ihtişamlı mimarisi ve yükseltide olan konumunun getirisi muhteşem manzarası ile turistleri cezbediyor. Ziyaret ettiğinizde girişte Tourism Office ’den tur konusunda yardım isteyebilir ya da sadece bilet alabilirsiniz.

Ottowa Ulusal Galerisi bünyesinde birçok resim, heykel, tablo ve fotoğraf barındıran Şehrin en büyük galerilerindendir. Birçok sanatçının çok değerli eserlerini bulabileceğiniz bu galeri aynı zamanda birçok bağışlar ile kurulmuştur. Galerinin mimari yapısı devasa bir camdan oluşuyor. Kesinlikle vakit ayırmalısınız.

Notre Dome Katedrali 1846 yılında gotik ve neo-klasik tarzda inşa edilen Ottowa’nın en büyük ve en ihtişamlı Katedralidir. Katedralin içi kadar dış mimarisi de oldukça gösterişli olan katedralin 2 kulesi şehrin diğer sembollerindendir. Katedralde fotoğraf çekebiliyorsunuz flaş açık olduğu takdirde uyarı alabilirsiniz.

 

Gatineau Parkı Ottowa şehrinin kuzeyinde 36000 hektar alanlık doğal bir güzelliktir. Bu parktaki göllerde balık tutabilir, bisiklet kiralayıp gezebilir, plajlarında yüzebilir, kayak merkezlerinde kışın kayak yapabilir ve daha birçok etkinliğe sahip olabilirsiniz. Binlerce bitki çeşidine sahip Parka yerli ve turistler oldukça özen göstermektedir. Huzurun adresi olan parka 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

      Kanada Savaş Müzesi, Kanada Tarihi Müzesi, Kanada Yüksek Mahkemesi, Tarım ve Gıda Müzesi, Rideau Binası, Banff Ulusal Parkı, Jasper Milli Parkı, Stanley Park, CN Kulesi, Moraine Gölü, Butchart Bahçeleri, Capilano Asma Köprüsü, Ontario gölü, Horseshoe Şelalesi, Old Quebec, Journey Behind The Falls, Athabasca Şelalesi, Royal Ontario Müzesi, Toronto Adası, Distillery District, Toronto Eaton Merkezi, Casa Loma, Riplay’s Aquarium Of Canada, Maligne Kanyonu, Ontario Sanat Galerisi, Vancouver Aquarium, High Park, Sunwapta Falls, Canada’s Wonderland, St. Lawrnce Markt South, Niagara Şelalesi, Lake Louise, Yho Ulusal Park, Grouse Mountain, Gastown, Emerald Gölü, Montmorency Şelalesi, Thousand Island, Skylon Kulesi ve Rideau Kanalı.

Kanada Mutfağı

       Kanada Mutfağı, Fransız ve Asya mutfağından etkilenmiş olup çok çeşit kendine ait olmayan farklı lezzetleri içerisinde barındırmaktadır. Aborjinlerden kalma en bilindik ve sembol gıdası ise Akçaağaç Şurubudur. Göç fazlalığı ve tarihi boyunca Kanada birçok farklı halka ev sahipliği yapmıştır dolayısı ile etki altında kalan zengin bir mutfağa sahiptir. Quebec Pountine, Ginger Beef ve Halfax Donair denemesi gereken lezzetlerdendir. Yerli viskisi Jukon Jack, Kanlı Sezar Vodkası, Zencefilli gazoz, Ladin Ağacı Birasını deneyebilir hatta sevebilirsiniz. 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33