Letonya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Riga
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 856
  • Nüfus: 2.291 Milyon

Açıklama

Letonya Vizesi

       Schengen üye ülkelerden biri olan Letonya’ya 90 güne varan seyahat sürecinizde Umuma mahsus pasaportunuz için vize almanız gerekmektedir. Siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri Letonya vize Başvurusu muaftır. Vizenizin sonuçlanma süre 7-10 gün içerisindedir. Letonya vizeniz bulunduğu takdirde sadece Letonya’dan giriş yapabilirisiniz. Aksi durumda sorun yaşayabilir ya da ülkeye alınmayabilirsiniz.

 

Letonya Hakkında Genel Bilgiler

      Turizm Sektöründe az rağbet görmüş ülke ziyaretçilerini şaşırtmıştır. Letonya, Rusya kültürü ile bağdaşmış bir ülkedir. Tarihi yapıları doğası ve yaşam imkanları ile son derece ileri olan ülkenin ziyaret edilip görülmesi gerektiğini söyleyebilirim.

      Halk pek yardımsever ve güler yüzlü değil dolayısı ile sıcak ve samimi bir ortam beklemeyin. Ancak bir yardım istediğiniz takdirde sizleri yanıtlarlar ve kısa keserler. Ülke Nüfus yoğunluğunu Hristiyanlar oluşturur. 2 mevsime sahip olan ülke neredeyse 9 aylık bir kış yaşar. Hava sıcaklığının -30’a düştüğü ülkede yaz mevsimleri en çok 25 dereceye çıkmaktadır. Letonya coğrafi konum itibari ile, doğusunda Belarus ve Rusya Federasyonu’nu, batıda Baltık Denizi, kuzeyinde Estonya, güneyinde Litvanya ve İsveç ile Deniz sınırı bulunmaktadır. Resmi dili Letonca olan halk Sovyetler etkisi ile Rusça bilmektedir. Ancak onlarla Rusça konuşulmasından pek hoşlanmamaktadırlar. Rusça bilen biri ile karşılaştığınızda o kişiye Rusça bir şey sorduğunuzda cevap vermiyorlar hatta tepki veriyorlar.

      Letonya gece hayatı ve Festivallerle de oldukça ilgilidir. Yıl içerisinde onlarca festival ve etkinlik düzenler. Letonya para birimi Lat’tır. Ancak Euro’da yaygın olarak kullanılır.

 

Letonya’ya Yolculuk

 

    Letonya başkenti Riga’ya Türkiye’den direk uçak seferleri bulunmaktadır. Türkiye’den Letonya’ya hava yolu ile gitmek yaklaşık 3 saat sürmektedir. Demir yolu ya da kara yolu ile ulaşımı mümkün olan Letonya’ya yaklaşık 24 saat içerisinde varmak da mümkündür.

 

Letonya Gezilecek yerler ve Şehirler

   Letonya’nın Başkenti Riga’dır. Parlamenter Cumhuriyet yönetim sistemine sahip ülke, farklı 9 ayrı şehre ayrılmaktadır. Başkentten sonraki büyük şehirleri ise; Daugavpils, Jekabpils, Jelgava, Jürmala, Liepaja, Rezekne, Valmiera ve Ventspils.

Başkent Riga Kuzeyin Paris’idir. Baltık denizinden dökülen Daugava nehri şehrin ortasından geçmektedir.

Riga Gezilecek Yerler;

 

Rigos Doms (Riga Katedrali), Daugava nehir kenarına inşa edilen bu kilise orta çağ Baltık ülkelerinin en büyük kilisesidir. Zaman içerisinde savaşa maruz kalmış ve birçok tahribat yaşamış kilisede birçok eser de yer almaktadır.  

Riga Kalesi yine Daugava nehrini kıyısında, 1330 yılında dikdörtgen şeklinde inşa edilen kale, 3 kattan oluşmaktadır. Kale fazlasıyla tahribata uğramış ve zarar görmüştür.

 

Riga Bourse Sanat Müzesi 1852 yılında inşa edilen ve o dönemlerin bir anıtı olduğu düşünülmektedir. Müzede yaklaşık olarak 500 eserin rağbet görmesi kadar, mimarisi ile de ziyaretçilerinin kalbini kazanıyor.

 

Riga Özgürlük Anıtı Letonya’nın simgesidir. 1918 yılında başlayan Letonya bağımsızlık savaşında hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılan bir anıttır. Anıtın hemen yanındaki park ve bahçeler de görülmeye değer yerlerdir.

St. Peter Kilisesi şehrin merkezinde ve her yerden görülebilecek konumda olan kilisenin ilk yapıtları 1209 yılına dayanmaktadır. Maketi anımsatan görüntüsü ile şehre mistik bir görüntü katmaktadır.

Letonya’da Gezilecek Diğer Yerler

   Rundale Palace, Gauja Ulusal Park, Occupation of Latvia Müzesi, Cat House, Etnografya açık hava müzesi, Riga Hayvanat Bahçesi, Vermanes Garden, Cesis Kalesi, Letonya Savaş Müzesi, Riga Motor Müzesi, Letonya Doğa Tarihi Müzesi, Riga Noueau Müzesi, Birini Sarayı, Paul Stradins Müzesi, Turaida Rezerv Müzesi, Güneş Müzesi, Krimulda Kalesi, Vecriga Meydanı, Siyah Kafalılar Evi, Turaida Kalesi, Gutmaniz Mağaraları, Riga Üç Kardeşler, Kemeri Ulusal Park, Powder Tower,  Riga Nativity Katedrali, Live Aqua Parkı, Letonya Ulusal Opera Binası, Riga-İsveç Kapısı, Sigulda Kalesi, Bauska Kalesi, Tervete Doğa Parkı ve St. James Katedrali görebileceğiniz diğer tarihi ve turistik yerlerdir.

 

Letonya Mutfağı

   Letonya mutfağının komşu ülkelerden etkilendiğini belirtebilirim. En çık tahıl ürünlerine yer veren Letonya, deniz ürünlerine de fazlaca yer verir. Baltık denizinin Şehrin ortasından geçiyor olması bu duruma etken tabi. Tütsülenmiş ürünleri ünlü ve pahalı olan ülke ilk defa siyah ekmeği ile ön plana çıkmıştır. Böğürtlenle yapılmış gibi görünse de ekmek tamamen tahıl ürünüdür. Letonya’nın en çok tüketilen içeceği biradır.  Black Balsam denilen yerel içkiyi denemeyi kesinlikle unutmayın.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33