Macaristan Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Budapeşte
  • Para Birimi: Forint (HUF)
  • Telefon Kodu: + 36
  • Nüfus: 9.905 Milyon

Açıklama

Macaristan Seyahati

Macaristan Vizesi

      Schengen üye ülkelerinden olan Macaristan’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları 90 güne kadar yapılacak seyahatleri için vize almak zorundadırlar. Macaristan vize verme konusunda Türkiye’ye sorun yaratmamakta olup 3 gün gibi kısa bir sürede de başvurunuzu sonuçlandırabiliyor. Dikkat etmeniz gereken şey hazırladığınız belgelerin eksik olmamasıdır. Macaristan’a aracı kurumlar yoluyla başvuru sağlayabiliyorsunuz.

Macaristan Hakkında Genel Bilgi

Dünyanın en çok rağbet gören 10 ülke sıralamasında olan Macaristan tarihi ve turistik yerlerinin yanında doğal güzellikleri ile de ilgi odağı olmuştur. UNESCO miras listesinde olan onlarca yapının bulunduğu ülkenin, adeta her karesi büyüleyici durumdadır. Dünyanın en iyi korunmuş ve hatta tahribat görmemiş kaleleri buradadır.

        Macaristan’ın deniz kıyısı yoktur ancak Tuna Nehri bazı şehirlerin tam ortasından geçer. Coğrafi konum itibari ile doğusunda Romanya, batısında Slovenya, kuzeyinde Slovakya, güneyinde Sırbistan, güneybatısında Hırvatistan, kuzeydoğusunda Ukrayna ve kuzeybatısında Avusturya bulunur. Resmi dili Macarca olmasına rağmen Almanca ve İngilizcenin yaygın olarak kullanıldığı görülür. Nüfus yoğunluğunu Hristiyanlar oluşturur. Yerlileri kendi halinde ve sakindirler. İletişim kurduğunuz takdirde sizi yanıtsız bırakmıyorlar ve yardımcı oluyorlar. Macaristan’da selamlaşırken yanak yanağa öpüşülmez, kadeh tokuşturulmaz ve evlere ayakkabı ile girilmez.

      Ilıman karasal iklime sahip ülkede 4 mevsim yaşanır. Yaz ayları ortalama 35 dereceyi bulur iken kış ayları hava ısısı -15’e düşebilmektedir.    Her mevsim farklı güzelliği olan ülkeye bahar ayında gelmenizi tavsiye ederim. Şenliklerin ve festivallerin başlangıcı şehrin uyanmaya başlaması gibi. Ülkenin para birimi Forint ama Euro da kullanılmaktadır.

Macaristan’a Yolculuk

     Macaristan’a hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşmak mümkündür. İstanbul ve Ankara’dan kalkış yerinize bağlı olarak, direk ya da aktarmalı olacak şekilde hava yolu ile ulaşımınız 2 – 2 buçuk saat iken, kara yolu ile ulaşımınız ortalama 24 saat olacaktır.

Macaristan Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     5 ana bölgeden oluşan Macaristan’ın en büyük, en popüler, en kalabalık şehri ve başkenti Budapeşte’dir.

Tuna Nehrinin ortasından geçtiği başkenti gezerken büyüleniyor olacaksınız. Buda ve Peşte olarak 2’ye ayrılan şehir, doğal güzellikleri ve mimari yapıları ile adeta tarihin atmosferini yaşatıyor.

 

Buda Kalesi Budapeşte’ye vardığınız anda ilk gitmeniz gereken yerdir. Vardığınızda pek cazip gelmeyebilir ancak bu kale Tuna nehrinin manzarası ile birlikte hem buda kısmını hem peşte kısmını tepeden görmenizi sağlayacak. Aslında Buda Kalesi olarak anılsa da tamamen buda şehrinin meydanı durumundadır. Burada Matthias Kilisesi, Labirinth Mağaraları, Trinity Meydanı, Balıkçılar Tabyası, Tarih Müzesi yer almaktadır.

 

Termal Havuz ve Mağaralar Budapeşte kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. 125 farklı termal alan üzerine kurulmuş şehir adeta bir termal cennetidir. Kiraly, Rudas, Veli Bej, Sczhenyi Hamamının yanı sıra farklı 18 hamamı bulundurur. Kiraly Termal Hamamı Osmanlıların etkisinde kalmış bir hamamdır. Kadın ve erkeğin ayrı ayrı olarak girdiği bu hamama son yıllarda karma olarak girilebiliyor.

 

Gellert Tepesi 235 metre uzunluğunda Tuna Nehrine doğru uzanan devasa bir kaya bloğudur.  Burayı ziyaret ettiğinizde mutlaka tuna nehrine doğru çimlerde uzanıp sakinliği dinlemelisiniz. 1046 yılında vefat eden St. Gellert’in mezarı ve anıtı buradadır. Bu tepede 2. Dünya savaşı esnasında hayatını kaybetmiş Sovyet askerlerine adanmış bir anıt olan Kurtuluş Anıtı, Gellert Spa ve Rudas Hamamları da yer alıyor. Tepeye Ellizabeth Köprüsünün oradan ya da Gellert otelin yanından dik bir şekilde yürüyerek çıkabilirsiniz. Tepeden Tuna Nehrinin kıyısına doğru indiğinizde Adam’s Meydanı ve Sıfır Taşı çıkıyor onları ziyaret edebilirsiniz. Sıfır Taşının bulunduğu yer şehirlere olan uzaklık mesafesinin ölçülmeye başlandığı noktadır. Sıfır Taşının karşısında Zincirli Köprü diğer adı ile Aslanlı Köprü ile karşılaşacaksınız. Bu köprü Buda ve Peşte bölgelerini Tuna Nehri üzerinden birleştiren tarihi bir köprüdür.

 

Tuna Nehri Volga Nehrinden sonra Avrupa’nın en büyük nehridir. 19 ülkenin kıyısı olan Nehri gezmek için Buda ve Peşte kıyısında yürüyüş yapabilir ya da tekne gezilerine katılabilirsiniz. Yaya olarak kıyı seyahatine çıktığınızda karşınıza şehrin güzellikleri ile beraber birçok mimari yapıya denk geleceksiniz. Parlamento binası, Elizabeth köprüsü, Özgürlük (green) Köprüsü, Zincir Köprüsü ve 60 çift Ayakkabı Heykelleri ile birlikte birçok yapı sizi karşılıyor olacak. Tekne ile seyahat etmek için Peşte, Buda ve Vioga kıyılarından her saat düzenlenen geziye katılabilirsiniz. Tekne gezisi sonunda sizleri Margaret Adasına götürüp şarap tatma ve hediyelik eşya alma fırsatı veriliyor.

 

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Etnografya Müzesi, Budapeşte Tarih Müzesi, Festetics Sarayı, Eğri Kalesi, Tuna Mesiresi, Soykırım Anma Müzesi, Macaristan Açık Hava Müzesi, Macaristan Devlet Opera Binası, Dohany Sokağı Sinagogu, Miniversum Budapest, Tropicarium – Oceanarium, Hospital in the Rock, Müba Budapest, Torteneti Müzesi, Gülbaba Utca (Gül baba Türbesi), City Park, Andrassy Bılvarı, Ruin Pub, Central Market Hall, Çikolata Müzesi.

 

Macar Mutfağı

     Macaristan denildiği an akla il gelen, enfes tadıyla ulusal lezzet olan “Gulaş” oluyor. Paprika kullanımının çok yaygın olan ülkede ayrıca sebze çeşitleri, deniz ve ırmak ürünleri, et çeşitleri, sakatatlar ve daha birçok şey de fazlaca kullanılmaktadır. Ayrıca vejetaryen ve vegan restoranlara da fazlaca yer verilir. Fransız ve Orta Avrupa’nın etkisi bir yana Türkiye’den de etki alan Macar mutfağında yabancılık çekmeyecek aç kalmayacaksınız. Parlamento Binası yakınlarında Türk restoranlarına da rastlayabilirsiniz. Macaristan’ın yerel şarapları da oldukça ünlüdür. Alkol kullanıyorsanız eğer mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

 

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33