Malta Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Valletta
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 356
  • Nüfus: 413.609

Açıklama

Malta Seyahati

Malta Vizesi

    Schengen üyesi olan ülkeyi seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportuna sahip kişilerin ise 90 günü aşmamak kaydı ile ülkeye vizesiz giriş izinleri vardır.  Malta vize başvuruşunuzda birden fazla problemle karşılaşabilir birçok soru sorabilir günlük hayatınızda sizi arayarak test etmek isteyebilirler. Dolayısı ile talep etmiş oldukları her belgeyi, lazım olmaz dediğiniz her belgeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Hazırladığınız tüm evraklar Noter onaylı olmalıdır. Başvuru süreciniz otalama 10 iş gününü bulmakta ve sonuçlanmaktadır.

Malta Hakkında Genel Bilgi

     Malta, parlamenter cumhuriyet ile yönetilen Güney Avrupa’da bir ada devletidir. Beş takım adadan oluşan ülkenin toplamının en büyük adası ve başkentinin bulunduğu ada Malta’dır. İngiltere’nin sömürgesi olan ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğu bu adadadır.

     Coğrafi konum itibari ile Güney Avrupa’da yer alan devlet, Sicilya ve Kuzey Afrika’nın arasında kalmaktadır. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ülkede kış ayları ortalama 10 derece, yaz ayları ise ortalama 30 derecedir. Ülke her mevsim ziyaret edilmek için elverişlidir. Ancak deniz seviyesindeki yükseltisi yaz aylarında görülen sıcaklığın fazlasını hissettirmektedir. Dolayısı ile bahar aylarını tavsiye edebilirim. Refah ekonomisi gelişmiş olan gemiciliğe, transit taşımacılığa, finansa, deniz sigortacılığına, balıkçılığa ve turizme dayalıdır. Malta yerlileri eğlenceli, sevecen, cana yakın ve misafirperverdir. İngiliz topluluğunun en eski üyelerinden olan halk sanata ve spora değer verir. Şehirde birçok tiyatro ve sinema merkezi bulabilirsiniz. Mayıs ayında başlayan ve Eylül ayında biten, her hafta sonu devam eden festival ve karnavallar düzenlenir. Turist çekme amacı gütse de yerlilerin katılımı da yüksektir.

     Nüfus çoğunluğunu Katolikler oluşturur. Katolikler haricinde pek nadir olarak, din inancına bağlı yaşamayan azınlıklar görülmektedir. Malta’nın resmi dili Maltacadır. İngiliz sömürgesi olan ve 1935 yılına kadar resmi dilin İngilizce olması, yaygın olarak İngilizce kullanımını beraberinde getirmektedir. Ülkenin para birimi Euro’dur.

Malta’ya Yolculuk

     Türkiye’den Malta’ya haftanın hemen hemen her günü direkt ve aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Seyahat süreniz, kalkış yerinize göre değişkenlik gösterecek olup, ortalama 2 buçuk 3 saattir.

Malta Şehirleri / Adaları ve Gezilecek Yerler

      Malta 3’ü büyük 2’si küçük olacak şekilde toplam 5 adadan oluşmaktadır. Bu beş takımadanın en büyüğü, en kalabalığı ve başkenti içinde bulunduranı Malta’dır. Diğer Adalar, Goz, Comino, Cominotto ve Filfaladır. Malta takımadalarının başkenti, Malta adasındaki Valletta şehridir.

    Valletta 15 YY da kurulan ve adını bir şövalyeden alan, ülkenin en eski şehridir. Barok mimari tarzının en ihtişamlı örneklerini içinde barındıran bu şehirde gezerken, tarihin yanı sıra, doğanın, sahillerin, müzelerin ve gece hayatının tadına varacaksınız. En eski liman şehirlerinden olan bu şehir için 3 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi Malta adalarının en kapsamlı ve prestij sahibi olan müzesidir. Şehrin en turistik bölgesi ve buluşma noktası Republic Street’te bulunan müze 7 bin yıllık geçmişe dayanan tarihi eserleri bünyesinde bulunduruyor.  Giriş ücreti 7 Euro’dur. Ancak mevsimsel olarak fiyatları da değiştiriyorlar.

Hagar Qim MÖ 3800 yılında inşa edilen en eski yapılardan biridir. İlk insanlara ait mabetlere, heykellere ve sunaklara Hagar Qim ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinin 10 km uzağında olan bu yapı kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

Half Saflieni Hypogeum kirecin oyularak, yerin 11 metre derinliklerine inen bir tüneldir. Yerin altındaki bu labirent tüneli 5 bin yıl önce inşa edilmiş. Bu oldukça gizemli labirent tünelde tarihin en eski mezarı bulunmaktadır.

Lascaris Savaş Odaları 2. Dünya savaşında Malta’nın savunulması amacıyla yapılan bu yer altı tüneli, düşmanı stratejik bir şekilde püskürtmeye yaramıştır. Savaş dönemine ait serginin yapıldığı bu tüneli ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Malta’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

   St. John Katedrali, Grandmaster’s Sarayı, St. Mary Kilisesi, Valletta Şapeli, Hal Saflieni Katakompu, Valletta Limanı, Blue Grotto, Mnajdra, Upper Barrakka Bahçeleri, Lower Barrakka Bahçeleri, Cirkewwa Limanı, Tarxien Tapınakları, St. Elmo Kalesi, St. Angelo Kalesi, Casa Rocca Piccola, St. Pauls Katedrali, Manoel Tiyatrosu, St. Pauls Catacombs, Rotunda Of Mosta, Ulusal Savaş Müzesi, Balluta Bay, Spinola Bay, Ghar Dalam Mağaraları, St. Agatha’s Kalesi, ta Hagrat Tapınakları, Golden Bay, Malta Ulusal Akvaryumu, Fort Manoel, Buskett Bahçeleri, Triton Fountain, Ghar Lapsi, Inquisitor’s Sarayı, Collegiate Church Of St. Paul Rabat, ve Fort Rinella.

Malta Mutfağı

   Arap, İtalyan, İspanyol ve İngilizlerden etkilenen çok zengin bir mutfağa sahip ülkede en çok tüketilen deniz ürünleridir. Deniz ürünlerinden sonra Tavşan eti ülkede oldukça önemli bir yere sahip. Deniz ürünlerinin kullanıldığı yemekler her mevsim değişkenlik göstermektedir. Tavşan eti sebze ve kırmızı şarapla marina edilerek hazırlanmaktadır. Fenkata ismi ile bilinmektedir. Tortatal Lampuki (bir çeşit deniz ürünleri ile hazırlanmış börek). Çorbalarda İtalyan mutfağından olan Minnestronne çorbası (karışık sebze çorbası), Aljotta (balık çorbası). Tatlılardan, Helva Tat Tork ise en ünlüsüdür. Bir çeşit badem tatlısıdır. Malta şarapları oldukça kaliteli ve ünlüdür. La Valletta Vin Rouge, Verdala Bianco Secco ve Verdala Rose en ünlüsüdür. Alkolsüz içecek olarak Kinnie adında tatlı bir karışımları var. Oldukça keyifli bir içecektir.

 

 

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33