Meksika Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Mexico City
  • Para Birimi: Meksika Pesosu
  • Telefon Kodu: + 52
  • Nüfus: 111.211 Milyon

Açıklama

Meksika Seyahati

Meksika Vizesi

    Meksika’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Umuma mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri ziyaretleri için vize almak zorundadırlar. Diplomatik pasaport sahipleri ise vizeden 90 günlüğüne muaftırlar. Bu süreyi aşmamaları gerektiği takdirde Meksika’da bulunan elçilik ve konsolosluklara başvurulması gerekmektedir. Başvurunuz ortalama olarak 7-10 gün içerisinde pasaport teslimi ile sizlere bildirilmektedir.

Meksika Hakkında Genel Bilgi

    Federal Cumhuriyet ile yönetilen ülke, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olup, 12 bin kilometre sahili, büyüleyici tarzda yapıları, eğlenceleri ve lezzetleri ile beş duyunun birden harekete geçtiği ülke olarak bilinmektedir. Ayrıca ülke için ‘Salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal ülke’ gibi bir tekerleme söylenmektedir.

     Coğrafi konum itibari ile kuzey Amerika’da güneydoğusunda Guetemala ve Belize, kuzeyinde ise Birleşik devletler yer almaktadır. Batı ve güney kısmında Pasifik ve Karayip denizine kıyıları bulunmaktadır. Kıyı boyunca yer alan sahiller sebebi ile, ülkede deniz turizmi ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır. Asıl ekonomi kaynağı ise elektronik alandır. Dünyanın en büyük 6. Elektronik enstitüsüne ve araba endüstrisine sahip ülkedir. Refah düzeyi oldukça yüksek ülkede halk oldukça güler yüzlü, misafirperver ve saygılıdır. Kadınlara son derece değer verirler. Selamlaşmada sağ elleri bir kez öpülür, kapıları açılır ve bayana her yerde öncelik verilir. Ülkede ırkçılık suçtur ve yasal bağlamda cezası vardır. Eşcinsel evliliği yasaldır ve insanların tercih ve duygularına saygı gösterilir. Ülkede tarihi ve turistik mekanlar kadar festivaller ve karnavallar da ilgi görmektedir. Yıl içerisinde birçok eğlence amaçlı festival ve karnaval düzenlenir. En ünlüleri 1868 yılından beri rutin şekilde katlanarak büyüyen Huejotzingo Carnavalı, Acapulco festivali ve Gulaguetta yiyecek Festivali’dir. Bu festivaller genellikle bahar ve yaz dönemlerinde olur. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem bu dönemlerdir. Ülkenin ortalama ısı derecesi 15 denilebilir. Kuzey bölgesi güneye göre daha sıcaktır.

     Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu Roma Katolik’idir. Nadirde olsa ülkede Protestan inanışa sahip kişiler bulunmaktadır. Ülkenin resmi bir dili yoktur ancak yaygın bir şekilde İspanyolca kullanılır. Hemen hemen 70 farklı dilin konuşulduğu görülen ülkede İngilizce herkes tarafından bilinmektedir. Ülkenin para birimi Meksika pezosudur.

Meksika’ya Yolculuk

    Türkiye’den Meksika’ya ne yazık ki direkt uçuş bulunmamaktadır. Dolayısı ile yakın ülkelerden aktarmalı olarak geçiş sağlayabilirsiniz. Amerika ile Meksika arasında 50 km kadar bir mesafe vardır. Dolayısı ile en mantıklı güzergâh Amerika olacaktır. Ülkeye varış süreniz ortalama 18 saattir.

Meksika Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    6 bölgeye ayrılan ülkenin, en büyük, en kalabalık, en turistik şehri ve başkenti Mexico City’dir. Başkentten sonra en büyük ve önemli şehirleri, Acapulco, Cancun, Tijuana, Cuernavaca, Puebla, San Miguel De Allende ve Guadalajara’dır. Ülkenin tüm şehirlerinin oldukça turistik ve keyifli olduğunu söyleyebilirim. Ülkenin her köşesi çok özeldir.

    Yüksek rakımıyla dünyanın en yüksek başkentlerinden biri olan Mexico City şehrinin, Zocalo bölgesi gezmeye başlayacağınız bölge olmalıdır. Sonrasında kalan 4 bölge ise günlerinizin nasıl hızlı geçtiğinin örneği olacaktır. Başkenti gezmek için 7 gün yeterli olacaktır.

Metropolitan Katedral (La Catedral) 15. YY da barok tarzda mimarisi ile, ünlü Zocalo meydanında bulunan muazzam güzellikte bir yapıdır. Zenci İsa heykeli en dikkat çekici parçadır. Burada 1 saatinizi geçirebilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Kraliyet Sarayı (National Palace) yine ünlü Zocalo meydanında yer alan Oldukça uzun duvarları ve eşsiz mimarisi ile şehrin en önemli yapılarındandır.

Chapultepec Kalesi / Parkı Şehrin doğu kısmında bulunan muazzam mimarisi ve etrafındaki doğal güzellikleri ile beraber, şehrin akciğeri konumundadır. Kalenin ortasında havuz, etrafında hayvanat bahçesi, dünyaca ünlü Antropoloji Müzesi ve birkaç diğer müze yer almaktadır. Bol ağaçlık alanı ile şehrin pakı unvanına da sahiptir.

Meksika’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Tulum Tarihi Yerleşkesi, Xcaret Park, Coba Arkeolojileri, Palenque, Sian Ka’an Biyosfer Rezervi, Chichen Itza, Güneş Piramitleri San Juan Teotihuacan, Marietas Ulusal Park, Ek Balam, Bakire Guadalupe Bazilikası, Agua Azul Şelalesi, Güzel Sanatlar Sarayı Opera Binası, Frida Kahlo Müzesi, Cancun Sualtı Müzesi, Smidero Kanyonu, Tenochtitlan Büyük Piramitleri, Sistema Mağaraları, Bağımsızlık Meleği Anıt ve Alanı, El Arco de Sabo San Lucas, Yaxchilan, Isla Contoy, Chapala Gölü, Ay Piramitleri, Bonampak, Zona Rosa Sokakları, El Tajin, Tolantongo Kaplıcaları, Kabah, Muyil, Soumaya Müzesi ve Gran Cenote.

Meksika Mutfağı

    Pek çok kültürden etkilenen Meksika mutfağı oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Burada yemek konusunda problem yaşamayacağınızı belirtmek isterim. Ülkede, et, balık ve sebze eşit oranda fazlaca tüketilmektedir. Meksika’da en çok tercih edeceğiniz şeyin egzotik meyveler olduğunu belirtmeliyim. Başka ülkede göremeyeceğiniz sayısız meyve bulunmaktadır. Dolayısı ile vejetaryenler için de son derece rahat olabileceğini söyleyebilirim. Ülkenin en bilinen lezzetleri Fajita (et ve sebze güveç), Cabritoasado (keçi eti, soğan, biber karışımı), Falutas (tavuk eti sarması), Quesadillas (peynir ve sebze tortillası)’dır. Yemeklerinde acı biber genellikle kullanırlar. Dolayısı ile sipariş verirken acı ya da tatlı olması gerektiğini söylemelisiniz. Tekila kullanımı oldukça yoğundur. En ünlü yerel biraları Negra Modelo’dur.

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33