Mısır Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Kahire
  • Para Birimi: Mısır Poundu(EGP)
  • Telefon Kodu: + 20
  • Nüfus: 78.86 Milyon

Açıklama

Mısır Vizesi

     Umuma mahsus bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Mısır’ı ziyaret edebilmek için 90 güne kadar geçerli olabilecek Mısır vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeden 90 günlük süre dahilinde muaftırlar. Mısır vizesi10-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Mısır Hakkında Genel Bilgiler

   Yüzölçümü bakımından Orta Doğunun en büyük ülkelerinden biri olan Mısır, Firavunlarda, Osmanlılara, Memluklere ve Napolyon Fransa’sına kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  

     Konumu, coğrafi özellikleri, iklimi ve tarihi sebebi ile turistik açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Ülkenin resmi dili Arapça ’dır. Yer yer lehçe değişikliğine uğrayan dilde mısır Arapçası, Suudi Arabistan Arapçası ve Bedevi Arapçası kullanıldığı görülür. Büyük bir kısmı Müslüman olan ülkede turistlere olan alışkanlık sebebi ile kimseyi yadırgamıyor ve herkese saygı duyuyorlar. Halk oldukça yardımsever ve güler yüzlü hatta eğlenceliler. Kıyafet bakımından ülkeyi ziyaret eden hanımların yanlarına baş örtüsü götürmesini öneririm. Nil Nehri ve denizlerin etrafına kurulu olan ülke, iç kısımlara gidildikçe çöl iklimine, kıyı bölgelerde ise ılıman bir iklime hakimdir. Kış aylarının bile sıcak olduğu ülkede yağışa pek rastlanmaz.

    Birçok festival, yarış ve eğlenceyi rutin haline getiren Mısır halkı eğlenceye oldukça düşkünüdür. Mısır para birimi Liradır.

Mısır’a Yolculuk

    Türkiye’den Mısır’a her gün kesintisiz uçuş bulunmaktadır ve 2 saat gibi kısa bir sürede Mısır’a ulaşabiliyorsunuz.

Mısır’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

    Mısır 29 ayrı bölgeye ayrılır ve bu bölgelere muhafaza denilir. En büyük şehri, merkezi ve başkenti Kahire’dir. Kahire’den sonraki önemli bölgeleri ise, İskenderiye, Port Said, Asvan, Luksor, Şarm El Şeyh ve Dahab’dır.

Afrika ve Arap dünyasının en büyük şehri Mısır, Dünyanın yedi harikasından olan Keops Piramidine ev sahipliği yapmaktadır. 16 milyonu aşan nüfusu ile metropol bir şehirdir. Kahire, Dünyanın 7. En kalabalık yerleşim alanına sahip şehirdir.

Kahire’de Gezilecek Yerler Şu Şekildedir;

 

Mısır Müzesi, dünyanın en geni Antik Mısır eserlerine sahiptir. Neo gotik tarzdaki yapısı ile Fransız mimarisini gözler önüne sermektedir. 130 binden fazla eserin sergilendiği bu müzede mumyaları mutlaka görmelisiniz. Müze Kahire’nin meydanı Midan Tahrir’dedir.

Gize Piramitleri modern tarafından sırrı henüz çözülememiş olan bu yapıtlar şehrin biraz güneyinde yer alıyor. Görmeniz gereken bir diğer yer olan bu piramitler hangi firavunun adına yapıldıysa, öldüğü gün ve doğduğu gün olarak yılda 2 defa güneş alır. Gize piramitleri Mikerinos, Kefren ve Keops olarak üç büyük eserdir.

Han El Halili Çarşısı’nın tarihi14. Yy kadar dayanıyor. Çeşitli yöresel kıyafetler, yöresel yemek, altın, gümüş, hediyelik eşya vb. gibi çoğu şeyi bulabileceğiniz bu çarşı Midan Tahrir Meydanının doğusunda yer alıyor.

Kahire Kalesi 1176 yılında Selahaddin Eyyubi’nin şehri fethetmesi ile inşa edilmiştir. Kahire’yi kuşbakışı açısıyla görebileceğiniz bu kale Nil nehrini de gördüğü için turistlerin oldukça yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Şehir merkezinin yükseltisi Mokattam tepesinde yer alır.

Nil Nehri dünyanın en uzun nehri olması ile bilinir. Nehirde birçok sandal ve tekne gezintisi yapan yerliler için iyi bir gelir kaynağı oluştururken turistler için de muazzam bir manzara ve muhteşem bir gezi deneyimi sağlıyor.

El Ezher Cami, Han El Halil çarşısının hemen karşısında yer alan, 972 yılında inşa edilen ve ibadete açılan muhteşem mimarisi ise ilgi odağı oluyor. İsmi Arapçadan gelen ‘muhteşem ’anlamını taşımaktadır.

 

Mısır’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Ebu Simbel, Karnak, Krallar Vadisi, Luksor Tapınağı, Nasır Gölü, Sina Dağı, Edfu Tapınağı, Asvan Barajı, Dev Memnon Heykelleri, Kom Ombo Tapınağı, Basamaklı Piramit, Siwa Oasis, Mehmet Ali Paşa Camii, Azize Katherina Manastırı, Ras Mouhammed Milli Parkı, Deir El Bahari, Naama Koyu, Dendarah Tapınağı, Kraliçeler Vadisi, Hanging Kilisesi, Medinet Habu, Montaza Sarayı, Kahire Kulesi, Nubian Müzesi, Coptic Müzesi, Khufu Ship Müzesi, Coptic Coiro Sinagogu, Ramesseum Tapınağı, Babil, İskenderiye Yeraltı Mezarları, Luksor Müzesi, Tomb Of the Nobles Tapınağı, Mumya Müzesi, Cairo opera Binası, Manial Sarayı, Aleksandria Ulusal Mü,zesi, Gayer Anderson Müzesi, İslam Sanat Müzesi, Filai Tapınağı ve Htşepsut Tapınağı’nın mutlaka zaman ayrılıp gezilmesi gerekiyor. Her bir yer ayrı ayrı gizemli ve cennet gibi. Bence Mısır için iki haftanızı ayırmalısınız.

 

Mısır Mutfağı

     Hem Kuzey Afrika hem Orta Doğu etkileri altında kalan Arap Mutfağını ile Mısır mutfağının çok zengin ve oldukça lezzetli yemek kültürüne sahip olduğunu belirtmek istiyorum. Ülkenin nehir ve deniz kenarında olması deniz ürünlerinin çeşitliliğini beraberinde getiriyor. Onlarca meze çeşidi ve et yemekleri ile mısır gezisinden sonra akılda en çok kalan şey de tatları oluyor. Pişman olmamanız adına size önerim tüm yemeklerinden doya doya tatmanız. Hatta imkânınız var ise satın almanızdır.

  Mısır bize göre daha ucuz bir ülkedir. Para sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Alkol tüketimi çok yapılmasa da yapılan yerel şaraplar enfes bir tada sahiptir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33