Monako Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Monaco-Ville
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 377
  • Nüfus: 32.965

Açıklama


Monako Vize Başvurusu 


Monako Prensliğine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Monako vize sahibi olmaları gerekmektedir. Umuma mahsus bordo pasaport sahibi olan kişilerin Monako vize başvurularında bulunma hakkı vardır. Ancak diplomatik, özel pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Monako vize sahibi olmalarına gerek yoktur. Bu pasaportları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Monako vizesinden muaftırlar. Ancak bunun bir koşulu vardır. Bu pasaportlara sahip kişilerin 6 ay içinde Monako’da en fazla 3 aya tekabül eden giriş çıkış yapmaları şartı ile bu hak geçerlidir. Ayrıca Monako vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin İstanbul Monako Fahri konsolosluğu ile başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti ile Monako Prensliği arasında büyükelçilikler bulunmamaktadır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti Paris büyükelçiliği vasıtası ile Monako’ya akredite sağlamaktadır.

Monako Vize Başvurusu Yapma

Monako Prensliğine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yapacakları Monako vize başvurularını Fransa büyükelçiliğine ya da Fransa konsolosluklarına yapabilirler. Ancak Monako vizebaşvurusunda bulunmak isteyen kişilerin resmi ikamet ettikleri yer başka bir ülke olmaması gerekir. Ayrıca yapılacak olan Monako vize başvurularında Fransa konsolosluğu kısa süreli Monako vizebaşvurularında bulunan kişilerin başvurularını şahsen kabul etmemektedir. Fransa konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ve vize danışmanlık firmaları tarafından Fransa konsolosluğuna Monako vize başvuruları yapılmaktadır. VFS Global ile de kişiler Fransa konsolosluğuna Monako vize başvurusu yapabilmektedir. Ancak tüm bu başvuru kanallarının Monako vize sonuçları üzerinde karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Monako vize başvuru sonuçlarına karar verme yetkisi Fransa konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir.

Monako Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Monako vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son 10 yıl içinde alınmış olması zorunludur. Aynı zamanda Monako vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportlarında en iki sayfa boş kalması gerekir. Ayrıca Monako vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Monako seyahati dönüşünde bile pasaportlarının daha en az üç ay geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin pasaportlarında işlenmiş sayfaların birer fotokopisi Monako vize başvurularında teslim edilecek evraklar arasında olması gerekir. Ayrıca kişilerin pasaportları hasar görmemiş, yıpranmamış, yırtılmamış olması gerekir. Aksi takdirde kişilerin Monako vize başvuruları kabul edilse dahi ülkeye girişte pasaport kontörlünden geri çevrilme olasılığı her zaman vardır.

Monako Vize Başvuru Randevusu

Fransa konsolosluğuna Monako vize başvurusunda bulunan kişilerin Fransa konsolosluğu tarafından mülakata alınması zorunludur. Monako vize başvurusunda bulunan kişilerin Fransa konsolosluğu tarafından yüz yüze görüşmeye davet edilmektedir. Monako vize başvuruları hakkında yapılan görüşmelerde Fransa konsolosluğu Monako seyahatinin sebebi, içeriği hakkında bu tarz sorular sorulmaktadır. Kişilerin görüşme esnasında sorulara verdiği cevaplar samimi ve doğru olmalıdır. Çünkü kişinin görüşme esnasında vermiş olduğu bilgiler ile Monako vize başvurusu için teslim edeceği bilgiler tutarlı olmak zorundadır. Aksi takdirde Monako vize başvurusu reddedilecektir. Aynı zamanda Monako vize başvurularında bulunan kişilerin parmak izleri de alınmaktadır. Ancak fiziksel bir engeli olan kişilerin sağlık raporu ile parmak izi uygulamasından geçirtilmeyecektir.

Monako Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Monako vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin teslim edecekleri her belge en az son üç ay içinde ibraz edilmiş olması ve orijinal olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Monako vize başvurusu için seyahatin amacına göre Monako vize türlerine göre farklı evraklar, belgeler talep edilmektedir. Monako vize başvurusunda bulunan kişinin kendi masraflarını karşılayacak yeterlikte olduğunu kanıtlayan belgeler de sunması gerekir. Monako vize başvurularında bulunan kişilerin seyahat amaçlarına göre başvuracakları vize türü içerisinde kişilerden konsolosluk farklı belgeler talep etmek ile birlikte tüm belgelerin tercümesi yapılmış olması da gereklidir. Yapılan Monako vize başvurularının sonuçları ise en az 7 iş günü içerisinde açıklanması gerekmektedir. Ancak bazı özel durumlardan dolayı bu süre uzayabilmektedir. Kişilerin bunu da göz önüne alarak Monako vize başvurularını en az bir ay önceden yapmaları gerekir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33