Nepal Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Katmandu
  • Para Birimi: Rupi (NPR)
  • Telefon Kodu: + 977
  • Nüfus: 28.56 Milyon

Açıklama

Nepal Seyahati

Nepal Vizesi

    Türkiye’den Nepal’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları yapacakları tüm seyahatler için, tüm pasaport tiplerinden vize istemektedir. Ziyaret amacınıza göre vize tipiniz belirlenmektedir. Nepal ziyaretinizde istenen evraklara ek olarak birkaç aşı istenmektedir. Aşı olduğunuza dair ekleyeceğiniz belgeler vizeniz için olumlu sonuç vermeye yeterli değildir. Maddi kısma da özen gösteren Nepal Elçiliği, istenenlerin eksiksiz gitmesi sonucunda vize verme konusunda Türkiye’ye sorun yaratmamaktadır. Başvuru sonucunuz ortalama 10 gün içerisinde pasaport teslimi ile sizlere bildirilmektedir.

Nepal Hakkında Genel Bilgi

     Federal demokratik Cumhuriyet ile yönetilen ülke Everest Tepesi ile tanınmaktadır. Dünyanın en yüksek noktasının bulunduğu bu ülkede en çok rağbet gören dağlar ve doğal güzelliklerdir. Yoksullukla mücadele eden ülke turizm açısından gelişmektedir. Tarihi ve kendine özgü yapıları ile Nepal ziyaretiniz unutulmaz olacaktır.

     Coğrafi konum itibari ile Orta Asya’da, büyük Himalaya Dağının güney eteklerinde yer alan ülkenin, doğusunda Sıkkım, kuzeyinde Çin ve güneyinde Hindistan ile komşudur. Yoksul olan ülke ekonomisini Tarım ile ayakta tutmaya çalışmaktadır. Turizmin de gelişmesi ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu ülkede yoksulluk gibi orman yok etme de büyük sorunlardan biridir. Ülke yakıt ve ısınma ihtiyacını odun ile karşılamaktadır. Alçak kesimlerde evler çamur, tezek, bambu ve diğer ağaçlardan yapılmaktadır. Doğal güzellikleri ile ünlü Nepal’in bu durumu engellemek amacıyla herhangi bir önlemi ya da girişimi yoktur. Nepal halkı kendine kapanıktır. Yabancılara rastlamayı pek sevmeseler de yardımseverlerdir. Bu ülkede dini bayram ve tören haricinde pek festival ve eğlence düzenlenmemektedir. Himalayalara Endeksli coğrafyasının getirisi ile ülke, 4 farklı iklimi içerisinde barındırıyor. Ülkeyi yaz aylarında ziyaret etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Yüksek bölgelerde yaz dönemlerinde bile 0 derece görülür iken kırsal kesimlerde hava sıcaklığı yaz döneminde 25 dereceyi görmektedir. Dağcıların en çok tercihi ettiği bu ülke tırmanış için zaman pek önemli değildir. Yükseklik sebebi ile sağlar her zaman soğuktur ve yükseldikçe soğuklar yükselmektedir.

     Nepal halkının büyük bir çoğunluğunu Hindu dinine bağlıdır. Nepal’de bolca tapınağında Koruyucu tanrı (Şiva) bulunmaktadır. Dolayısı ile dünyanın her yerinden gelen Hindu’lar burada hac ibadetlerini yapmaktadırlar. Ülkenin resmi dili Nepalce’dir Ancak bununla birlikte yaklaşık 20 farklı dil ve işaret dili kullanılmaktadır. Ülkenin para birimi Rupidir.

Nepal’e Yolculuk

    Türkiye’den Nepal’e haftanın her günü olacak şekilde aktarmalı ya da aktarmasız direkt uçuşlar bulunmaktadır. Nepal’e direkt olarak uçtuğunuz takdirde varış süreniz ortalama 7 saat olacaktır.

 

Nepal Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    7 Vilayet ve 75 bölgeden oluşan Nepal’in başkenti, ekonomik ve tarihi merkezi Kathmandu’dur. Başkent Kathmandu’dan sonra diğer önemli ve büyük şehirleri Pokhara, Lalitpur, Dhangadi, Dharan ve Bharatpur’dur.

    Kathmandu için tapınaklar şehri de diyebiliriz. UNESCO Dünya miras listesine giren 7 farklı tapınak bu şehirdedir. Budizm’i en derin şekilde yaşayan halk tapınakları her ne kadar çok saygıyla korusa da doğa olaylarına karşı koyamamaktadırlar. Yaşanan depremler ve sel nedeni ile her sene tahribat almaktadırlar. Nu şehirde dikkat etmeniz gereken şey güvenliğinizin yanı sıra eşyalarınızın güvenliğidir. Yan kesiciler ve kapkaççılar ülkede çok sayıdadır. Ayrıca burada polisler size bir suç işlediğinizi söyleyip para isteyebilirler. Polis gördüğünüz an yolunuzu değiştirme şansınız varsa değiştirin fark ederlerse cebinizdeki tüm paraya veda edebilirsiniz.

Swayambhunath Tapınağı Tibet Budist Tapınağı önemli bir okul vazifesi görmektedir. 15. YY da inşa edilen bu tapınağın yapımında 24 ayar 20 kg altın kullanılmıştır. Bu tapınakta kimse kalmadığında ortalığı maymunlar kaplamaktadır. Ziyaretinizde kıyafetiniz olabildiğince sizi örtmelidir. Elbette ki saygı duymak gerekiyor. Aksi durumda tepki ile karşılaşmazsınız.

Narayanhiti Sarayı 1920 yılında inşa edilmiş tarih süresince birçok efsaneye sahne olmuş ve birçok olaya tanıklık etmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan saray Buda Krallığına ait eserleri sergilemektedir.

Durbar Meydanı UNESCO Dünya miras listesinde yer alan bu meydan şehrin en kalabalık yeridir. Nepal Kralları tarafından inşa ettirilen bu meydanda çok sayıda saraylar, tapınaklar, mabetler ve avlular bulunmaktadır. Narayanhiti Saray Müzesi buradadır.

Swapna Bagaicha (Düşler Bahçesi) Şehrin içinde huzur verici ve oldukça rahatlatıcı türlü ağaçların ve çiçeklerin bulunduğu bu bahçe 1920 yılında yapılmıştır. Bahçe içerisinde sanat galerisi, kafe ve diğer dinlenme alanları bulunmaktadır. Burası herkese açık ve ücretsizdir.

Everest başkentten yaklaşık olarak 700 km uzaktadır.  Tolu taşıma ile de gidebileceğiniz Dağ’a başkentten ilerlerseniz dağın kuzeyinden gitmiş ve yolu uzatmış olursunuz. Lhasa şehrinden gittiğiniz takdirde yolunuz 100 km kısalacaktır. Burada tırmanış yapmak için bölgede bulunan profesyonel ekipten destek almanız gerekecektir. Maliyeti ortalama 30 bin ile 70 bin dolar civarıdır. Everest’te sıcaklığın ortalama -40 ile -60 derece arasında olduğunu belirtmeliyim. Önlem alınarak gelinmelidir.

Nepal’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

   Katmandu Vadisi, Pashupatinath Tapınağı, Chitwan Milli Park, Thamel, Phewa Gölü, Manaslu Dağı, Sagamartha Milli Parkı, Muktinath, Thorong La, Machapuchare, Kala Patthar, Gokyo Ri, Khumbu Glacier, Ama Dablam, Imja Tse, Gokyo Gölleri, Gosaikunda, Tilicho Gölü, Patan Durbar, Mera Peak, Changu Narayan, Marshyangdi, Hanuman Dhoka, Bardiya Ulusal Park, Bhaktapur Durbar, Daviz Şelaleleri, Langtang Ulusal Park, Manakamana, Poon Tepesi, Nyatapola, Tengboche Manastırı, Sahnta Stupi Pokhara ve Khumbu Icefall.

Nepal Mutfağı

    Hindu inanca sahip halkın etkisi ile ülkede, inek ve sığır eti tüketilmemektedir. Dini açıdan et tüketmeyen halk genellikle pirinç ve haşlanmış sebze yemektedir. En çok Daal Bhaat Tarkaari adını verdikleri yemek tepsisi görülmektedir. Bu tepside mercimek yemeği, haşlanmış sebze, pirinç, ekmek ve su servis edilir. Vejetaryenler için seçenek fazladır.

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33