Nijer Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Niamey
  • Para Birimi: Frank (CFA)
  • Telefon Kodu: + 227
  • Nüfus: 15.30 Milyon

Açıklama

Nijer Seyahati

Nijer Vizesi

     Nijer’e Seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne varacak şekilde seyahatlerini vizesiz olarak yapabilmektedirler. Belirlenen yaklaşık 7 aşı tipinin olunması ve belgelenmesi zorunludur. Alerjiniz olması durumunda bunu da belgelemeniz gerekmektedir. Nijer vize başvurunuz yaklaşık olarak 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Nijer Hakkında Genel Bilgi

   2010 yılından bu yana Askeri Cunta ile yönetilen Batı Afrika ülkesi, yoksullukla mücadele eden bir diğer İslam ülkesidir. Nijer’in en ünlü yeri başkent Niamey’dir. Onun yanında müzeleri ve camileri, halkın kültürü ve haneleri görülmeye değerdir.

    Coğrafi konum itibari ile Batı Afrika ülkesi Nijer, kuzeyinde Cezayir ve Libya, doğusunda Çad, güneyinde Nijerya ve Benin, batısında Burkina               ve Mali ile kara sınırı bulunmaktadır. Denize kıyısı bulunmamaktadır ancak Nijer Irmağı ülkenin başkentinden geçmektedir. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan bu ülkede halk oldukça çekimser ve utangaç olmalarına rağmen oldukça güler yüzlüdürler. Tanıştıktan sonra sizin için ne yapacaklarını şaşırıyorlar.  Yabancıları gördüklerinde saklananlar, yüzünü kapatanlar, arkasını dönenler ve görmemezlikten gelmeye çalışanlar… Bunun sebebi ise yoksul halkın beyaz insan diye adlandırdıkları yabancıların kendilerine acı duyulmasını istememeleri ve yaşadıkları yoksulluğa şahit olunmamasıdır. 2010 yılında gerçekleşen askeri darbe sonucunda yaklaşık olarak 60 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Dolayısı ile ülke halkının yarısından fazlası ortalama 20 yaşlarındadır. Bir diğer sebep ise çok çocuklu olma ve hastalıklar sebebi ile orta yaşlarda ölmektir. Fransız sömürgesi ülkenin ekonomisi tarıma elverişli bölge Nijer Nehri kıyılarının tarıma olan olanağıdır. Pamuk, mısır ve pirinç ülkenin başlıca geçim kaynağıdır. Nijer’de Eğlence amacıyla pek festival düzenlenmemektedir. Resmî tören ve bayramlar kutlanmaktadır. Kurak ve sıcak bir iklime sahip olan ülkeyi en iyi ziyaret dönemi Aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Bu aylarda hava sıcaklıkları orta derecede ve yağışlı değildir. Diğer dönemlerde sıcaklıklar ortalama 40 derecenin üzerindedir. Ülkenin resmi dini İslam’dır.

       Nüfus çoğunluğunu Müslümanlar oluştursa da geri kalan kısmı, Hristiyanlık ve yerel dinler oluşturmaktadır. Kabile olarak yaşayan ve farklı dinlere sahip halk din farklılığı yaşasa da bu durum onlar için sorun olmamaktadır. Fransız sömürgesi ülkenin resmi dili Fransızcadır. Bunun yanında kabileler kendilerine özgü dillerini kullanmaktadırlar. Para birimi Batı Afrika CFA Frangıdır.

Nijer’e Yolculuk

   Türkiye’den Nijer’e Aktarmalı ve direkt olarak hava yolu ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Ortalama 7 saatlik bir uçuş ile Nijer’e varabilirsiniz. Komşu ülkeler yolu ile aktarmalı olarak gittiğinizde bu süre 2 katına çıkabilir. Ancak daha hesaplı olduğunu söyleyebilirim.

Nijer Şehirleri ve Gezilecek Yerler

   Kurak bir arazi üzerine kurulu ülke toplam 7 bölge ve 1 başkent olmak üzere toplam 8 parçaya bölünmüştür. Başkenti ve en kalabalık şehri Niamey’dir. Başkentten sonra en önemli şehirleri Tahoua, Agadez, Gaya, Doso, Maradi ve Zinder.

   Niamey Nijer Nehri’nin kıyısına kurulu, Nijer’in en canlı şehridir. Burada deveye binip gezebilir, golf oynayabilir, piroj gezisi yapabilir, tarihi turistik mekanları gezebilir ve doğasını dolaşabilirsiniz.

Niamey Grand Camii Kaddafi’nin Nijer’e hediyesi olarak inşa edilmiştir. Burada minareye çıkıp şehri tepeden izleyebiliyorsunuz. 16 sütun ve yeşil kubbesi ile şehrin nabzını değiştiriyor.

Franco Nijer Kültür Merkezi halkın ve ileri gelenlerin konser ve sergi gibi etkinlikleri düzenledikleri yerdir. Birkaç etkinliğe katılabilir ve gülen gözlerle buluşabilirsiniz.

Güreş Stadyumu her sene düzenlenen yağlı güreşler ülkemizde olduğu gibi Nijer’de de oldukça önemli yere sahiptir. Yılda birkaç yarış düzenlense de sürekli olarak gösteri amaçlı yarış izleyebilirsiniz.

Nijer Hayvanat Bahçesi Afrika kıtasına ait birçok hayvanı burada barındırmaktadır. Buraya mutlaka gelmenizi tavsiye ederim.

Nijer’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Oumarou Ganda Kültür Merkezi, Niamey Hipodromu, Maorey Katedrali, Nijer Ulusal Müzesi, Boubon Adası, Zinder, Air Tenere Ulusal Doğa Koruma Alanı, Boubou Hama Ulusal Müzesi, Agadez Camii, Termit Massif, Çad Gölü, Sultanlar Sarayı ve Mavi Dağ.

Nijer Mutfağı

     Nijer mutfağı Fransız etkisi ile birçok soslu yemeğe yer vermektedir. Hemen hemen her yemeklerinde bol miktarda sos kullanılırlar. Ana malzemeleri pirinçtir. Sabah kahvaltılarında pirinç haşlama tüketmektedirler. Pirinç ile birlikte patateste bolca tüketilmektedir. Ekonomide hayvancılığın da önemli rol aldığı ülke de tavuk, balık ve büyükbaş eti de tüketilmektedir. Geleneksel yemeklerinden Kilishi (fıstıklı biftek), Koudagou (patates yemeği), Dombou (mısır ve kuskus yemeği) ‘ni tavsiye edebilirim.  Bol miktarda meyve bulunan ülkede en çok tüketeceğiniz ürün Mango olacaktır. 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33