Norveç Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Oslo
  • Para Birimi: Norveç Kronu (NOK)
  • Telefon Kodu: + 47
  • Nüfus: 5.141 Milyon

Açıklama

Norveç Seyahati

Norveç Vizesi

    Schengen üye ülkesi olan Norveç’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Belgelerin doğru ve eksiksiz teslim edilmesi durumunda vize vermekte zorluk yaratmayan ülke, T.C. vatandaşlarına 90 güne kadar umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerini ağırlamaktadır. Vize başvurunuzun sonucu maksimum 10 gün içerisinde pasaport tesliminiz ile belirtiliyor.

Norveç Hakkında Genel Bilgi

      İskandinav Yarımadasının batı kısmında yer alan Norveç doğal güzellikleri, ekonomik refahı, sağlık, özgürlük, eşitlik ve sosyal etkinlikleri ile kendinden bahsettirmektedir. Ayrıca ekonomik bağlamda ülkenin kıyılarında bulunan petrol rezervleri ve gelişmiş balık sektörü ile de kişi başına düşen en yüksek gelirli ülke sıralamasında 2. Sıradadır. Yüksek standartları, gelişmiş yaşam düzeyi ve ekonomik refahı dolayısı ile Avrupa Birliğine katılmak istemeyen bir ülkedir.

      Ülke Anayasal Monarşi ile yönetilmektedir. Ekonomik refahın bulunduğu ülkede sosyal haklar da baş gösteriyor. Örneğin anne ve babaya doğum öncesi ve sonrası olmak üzere eşit şekilde ebeveyn izni veriliyor. Üstelik kullanılmak zorunda bu da yanında kadın erkek eşitliğini getiriyor. Sokaklarda kadınlardan çok bebekli erkekler görüyor olacaksınız. Ayrıca çalışma saatleri ile İsveç’ten bile düşük haftada sadece 33 saat çalışıyorlar. Sosyal etkinliklere çok fazla yer veriliyor. Norveçli birileri ile arkadaşlık kurmak pek kolay olmasa da naif, yardımsever, kibar ve güler yüzlü insanlardır. Krallığı kapsayan ve kadın haklarına dayalı olarak, taht varisliğinin babadan oğula geçmesini, babadan en büyük çocuğa geçmesi olarak değiştirmiş, LGBT bireylere karşı ayrımcılığı önleyici anayasa koymuş ilk ülkedir. Norveç din ve devlet işini birbirinden ayıramayan devletlerden biridir. Devlet çalışanlarının kiliseye üye olma zorunluluğu bulunuyor. Kayıtlı nüfus çoğunluğu Hristiyan olsa da yapılan anketlerde herhangi bir dini savunmayan nüfus yoğunluğu dikkat çekmektedir. İklim kıyı kesimi boyunca ılıman iklim görülür güneşin hiç batmadığı dönemleri bilinenler arasındadır. Buna rağmen kuzey ülkesi Norveç’in kışları gibi yazları da Türkiye’ye göre oldukça soğuktur. Kışın hava ısısı -40’a kadar düşmektedir. Ayrıca ülkede kuzey ışıkları denilen doğa olayını çıplak gözle görebilmeniz mümkündür.

       Coğrafi konum itibari ile doğusunda İsveç, batısında Atlas Okyanusu ve yüzlerce fiyort, kuzeydoğusunda ise Rusya ve Finlandiya bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili Norveççe, para birimi ise Norveç Kronudur.

Norveç’e Yolculuk

     Norveç’e seyahat etmek isteyenler ülkenin başkenti Oslo’ya, İstanbul’dan direk ya da aktarmalı olarak hava yolu ile ulaşım sağlayabilmektedir. 4 buçuk saatin sonunda başkent Oslo’ya varmış oluyorsunuz.

Norveç Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     19 eyalet ve 96 şehirden oluşan ülkenin en popüler, en kalabalık şehri ve başkenti Oslo’dur. Başkentten sonra popülasyon sıralamasında diğer şehirleri, Bergen, Trondheim ve Stavanger’dir.

    Liman kenti olan Oslo, adeta doğal güzelliklerin anavatanıdır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve mimari yapıları, festival ve eğlenceleri, ulaşım kolaylığı, huzuru ve sakinliği ile seyahatinizi vazgeçilmez kılacaktır. Oslo ziyaretiniz Haziran, Temmuz ve ağustos ayları dışında ise yüksek ihtimalle karlı bir tatil geçiriyor olursunuz. Bu yüzden en ideal aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ona rağmen hava ısısı 20 derece dolaylarındadır.

Karl Johans Caddesi Oslo’nun en kalabalık ve popüler caddesidir. Alışveriş yapmak isteyenler, tarihi mekanları gezmek isteyenler, kafede zaman geçirmek isteyenler ve daha birçok şeyin noktası burasıdır. Cadde de Ulusal Tiyatro, Parlamento Binası ve Ulusal Galeri gibi değerli yapılar bulunuyor.  Zamanınızın çoğunu bu caddede geçirebilirsiniz.

Kraliyet Sarayı Karl Johans Caddesinin sonunda bulunan büyük bir parkın içerisinde 173 odadan oluşan görülmeye değer bir saraydır. III. Charles döneminde yapılmaya başlanan saray 1849 yılında tamamlanmıştır. Tahribata uğramamıştır. Sarayı gezdikten bahçesinde zaman geçirebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Opera House muhteşem bir görünüme sahip mimarisi ile ilgi odağı haline gelmiştir. Birçok organizasyona ev sahipliği yapan opera binasında bale gösterisi ya da başka bir organizasyona mutlaka bilet almalı ve katılmalısınız.

Vigeland Heykel Parkı sadece turistlerin değil yerlilerinde fazlasıyla akımına uğrayan parkta, Norveçli ünlü heykeltıraş Gustav Vigeland’ın 1920 yılından itibaren yaptığı heykeller sergilenmektedir. 214 adet granit ve bronz heykel ve bakımlı yemyeşil alanda günün büyük bir kısmını geçirebileceğinizi ve buraya bayılacağınızı söyleyebilirim.

Norveç’te Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Preikestolen, Geirengerfjord, Kuzey Burnu 21 Nisan, Bryggen, Flam Line, Oslo Fiyort Turu, Viking Gemi Müzesi, Trolltunga, Akershus Kalesi, Frogner Park, Royal Palace,  Atlantik Yolu, Kjerag, Norveç Kültür ve Tarih Müzesi, Munch Müzesi, Fram Deniz Müzesi, Nidaros Katedrali, Oslo Belediye Binası, Kon-Tiki Müzesi, Bergenhus Fortress, Nobel Barış Merkezi, Borgund Stave Kilisesi, Tusenfryd, Holmenkollen Ski Müzesi, Urnes Stave Kilisesi, Norveç petrol Müzesi, Kristiansand Hayvanat Bahçesi ve Amusement Park, Oscarsborg Fortress, Hunderfossen Familie Park, Atlantic Sea Park, Floyen, Aurlendsfjord, Voringfossen, Seven Sisters Waterfall, Dallsnibba, Floibanen ve Vesteralen.

Norveç Mutfağı

       Norveç yiyecekleri denildiğinde akla ilk gelen daima balık ve balık ürünleri gelir. Soğuk sandviç ve sosis tüketimi fazla yapılmaktadır. Balık ve balık ürünleri ile birlikte en çok Polse denilen sosislerle karşılaşıyor olacaksınız. Tarım ve hayvancılığında gelişmiş olması mutfağa etkisini göstermiştir. Et ve süt ürünleri de oldukça tercih edilen gıdalardır. Brunost adını verdikleri siyah peynirden yapılan ünlü tatlıları ve Grot adını verdikleri bir lapa tatlısını denemenizi tavsiye ederim. Alkol kullanımının sıkı kurallara tabi tutulduğu ülkede yerel şaraplarla yapılan yemekler fazlaca yer almaktadır. Şarapla yapılmış rosto, whiski ile hazırlanmış deniz ürünleri vb. Ren geyiği ile hazırlanmış yemekleri denemenizi tavsiye ederim. Geleneksel içkiler pils ve Lagerol deneyebilirsiniz.

 

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33