Polonya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Varşova
  • Para Birimi: Polonya Zlotysi (PLN)
  • Telefon Kodu: + 48
  • Nüfus: 38.48 Milyon

Açıklama

Polonya Seyahati

Polonya Vizesi

     Schengen üye ülkelerinden olan Polonya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus bordo tipi pasaport sahipleri 90 güne kadar yapacakları seyahatleri için vize almak zorundadır. Polonya için almış olduğunuz vize ile diğer schengen üye ülkelere de giriş yapabilirsiniz ancak Polonya’dan giriş yapmak zorundasınız. Başvuru sonucunuz en geç 10 gün içerisinde pasaport teslimi ile sizlere bildirilmektedir.

Polonya Hakkında Genel Bilgiler

     Yönetim şehri Cumhuriyet Olan ülke Avrupa’nın 9. Büyük ülkesidir. Yüzde 35ini ormanların oluşturması ile ferah ve huzurlu bir kente dönüşen Polonya Kömür rezervleri tarafından da oldukça zengindir. Dünyanın iki katı fazla kömür rezervine sahip olduğunu söyleyebilirim.

       Coğrafi Konum itibari ile doğusunda Belarus, batısında Almanya, Kuzeyinde Baltık Denizi, güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya Federasyonu ve Litvanya, güneydoğusunda ise Ukrayna ve Baltık denizi yer alır. Ilıman bir iklime sahip ülke de bölgelere göre farklılıklar yaşanır. Genellikle yaz aylarında maksimum 25 derecelik ısı yaşanmaktadır. Kış ayları ise hava ısısı -5’e düşmektedir. Polonya’yı ziyaret için en uygun tarihiniz Mayıs ve ağustos ayları arasıdır. Kış aylarında ülke karlar altında iken muhteşem bir görüntü oluşmaktadır. Soğuk kuş günlerini sevenler için en uygun zaman Aralık ve mart ayları arasıdır. Turistlere ve yabancılara oldukça olumlu yaklaşan ve sevecen yerlileri eğlenceye son derece düşkündürler. Hafta sonları hemen hemen herkes dışarıdadır. Ve sabahlara kadar kalabalıkla karşılaşırsınız.

       Avrupa’nın en dindar ülkesi Polonya’dır. Katolik inanca sahip yerliler düzenli kilise ziyareti yaparlar. Polonya’nın resmi dili Lehçedir. Rusça ile benzerlik gösteren dil Rusça ile karıştırılmamalıdır. Polonya para birimi Zloty’dir.

Polonya’ya Yolculuk

     Türkiye’den Polonya’ya seyahat etmek isteyenler 3 – 3 buçuk saatlik bir uçak yolculuğu sonunda ülkeye varabilirler. İstanbul Atatürk hava limanından, İzmir ve Ankara’dan haftanın birkaç günü uçuş mevcuttur.

Polonya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    Polonya 16 farklı idari bölgeden oluşmaktadır. Her idari bölge kendi içerinde şehirlere ayrılmaktadır. Ülkenin en popüler, en kalabalık, en merkezi şehri ve başkenti Varşova’dır. Varşova 2. Dünya savaşında çok hasar almış ve tekrar restore edilmiştir. Stare Miasto diye adlandırılan bölge Eski şehir bölgesidir. Ve çok sayıda değerli yapı ve alan bulunmaktadır.

Kültür ve Bilim Sarayı Sovyet mimarisi tarzında yapılmış olup, Polonya’nın en yüksek yapısı unvanına sahiptir. Kesinlikle terasına çıkmanızı ve muhteşem manzarayı izlemenizi tavsiye ederim. Saray içerisinde ayrıca hediyelik eşya alabileceğiniz mini butik te bulunuyor. Saraya giriş ücretsiz ancak terasa çıkmak isterseniz 20 Zloti ödemek durumundasınız. 25 TL’ye denk geliyor.

Kraliyet Kalesi (Zamek Krolewski) 13. YY dan kalma yapı Polonya’nın resmi makamı olarak kullanılmış olup, 2. Dünya savaşında tahribata uğrayıp tekrar restore edilmiş haldedir. Eski şehir meydanında bulunan yapının çevresinde çok sayıda kafe ve restorana rastlayabilirsiniz.

Lazienki Parkı Avrupa’nın en iyileri arasında yer alan bir park, müze ve bahçeli Saray şeklinde bir yapı olup, 18. YY da Kraliyet parkıdır. Mutlaka görülmesi gereken bu parkta gösterişli mimarisi ile sarayın ve bakımlı bahçenin yanında bir de ünlü besteci Chopen’in anıtı bulunuyor.

Barbacan – Barbician Surların bulunduğu bir bölge olup, eski şehri yeni şehre bağlayan kale görünümünde bir yapıdır. Eski şehre gitmek istediğinizde buradaki kapıyı kullanıyor olacaksınız.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Wieliczka Tuz Madeni, Auschwitz-Birkenau, Wawel Kalesi, Krakow Cloth Hall, Kraliyet Şatosu, Bialowieza Ormanı, Malbork Kalesi, St. Mary’s Basilica, Wawel Katedrali, Wilanow Sarayı, Varşova Ayaklanma Müzesi,  Aazienki Sarayı, JASNA Gopra Manastırı, Planty Park, Slowinsky Ulusal Park, Kopernik Tarih Merkezi, Raclawice Panorama, St. Mary Kilisesi, Long Lane, Artus Court, Motlawa, Ogrodzienice Kalesi, Wroclow Hayvanat Bahçesi, Dunazech, Ksiaz Şatosu,  Westerplatte Jean Paul Anıtı, Yahudi Mezarlığı, Sakson Bahçeleri, Powiak Tutsak Müzesi ve Katyn Müzesi.

Polonya Mutfağı

     Polonya mutfağı komşu ülkelerin etkisi altında kalmış ve Macar, Alman, Yahudi Litvan ve Rus kültürünü almıştır. En çok kullanılan gıda patates, lahana ve domuz etidir. Polonya mutfağının en ünlü yemeği Pirogi’dir. Mantı ve Ravyoliye benzeyen yemek bazen baharat, jambon ve peynirli, bazen de tatlı malzemeler ile hazırlanmakta. Ama kesinlikle deneyin derim. En tanınan ve meşhur çorbaları Barszcz, pancar çorbasıdır. Bunun yanında denemenizi tavsiye edebileceğim yemekler Galobki, Zapiekanka, tatlılardan ise Makowiec ve Mazurektir.

 

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33